Zavrieť

Porady

odpočitatelna položka na manžela

ja som zamestnana ,manžel SZCO živnosť nema pozastavenu nedosiahol v zdanovacom obdobi ziaden prijem môzem si nanho uplatnit odpoc.polozku ako na vyzivovanu osobu dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anja111 Pozri príspevok
    Nadväzujem na tému, lebo som sa vrátila zo školenia s dojmom, že vlastne neviem, čo sa zarátava do vlastného príjmu manželky, ak táto bola SZČO a manžel si ju chce uplatniť vo svojom RZD.
    Je to jej celkový príjem z podnikania (obrat),
    alebo
    je to hrubý príjem, znížený o všetky výdavky, t.j. základ dane, ako to bolo prezentované na školení?
    Prosím, vyjadrite sa.
    Ďakujem vopred za každý príspevok.
    Je to príjem znížený o odvody.
    §11

    (4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    aknirad251 Pozri príspevok
    mal iba PN jeden mesiac
    nemocenské sa považuje za vlastný príjem.

    Uplatniť si môžeš lin rozdiel medzi ročnou NČZD (4025,70 za rok 2010) a vyplateným nemocenským.

    U SZČO sa za príjem považujú tržby, nie základ dane.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Tweety Pozri príspevok
    Je to príjem znížený o odvody.
    §11

    (4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
    takto som si to myslela doteraz aj ja.
    ale na školení máme v materiáloch napísané:
    "do vlastného príjmu sa započítava napríklad príjem z podnikania a inej SZČ (§6 zákona) - pozor, započítava sa príjem znížený o výdavky

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jacekova Pozri príspevok
    takto som si to myslela doteraz aj ja.
    ale na školení máme v materiáloch napísané:
    "do vlastného príjmu sa započítava napríklad príjem z podnikania a inej SZČ (§6 zákona) - pozor, započítava sa príjem znížený o výdavky
    Potom sa do materiálu zo školenia chybička vloudila, lebo zákon v § 11 hovorí o niečom inom.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    nemal počas roka žiadny zdanitelný príjem? ani napr. zo zamestnania? ani PN nebol?

    aknirad251 je offline (nepripojený) aknirad251

    žena aknirad251
    aknirad251 Pozri príspevok
    ja som zamestnana ,manžel SZCO živnosť nema pozastavenu nedosiahol v zdanovacom obdobi ziaden prijem môzem si nanho uplatnit odpoc.polozku ako na vyzivovanu osobu dakujem
    mal iba PN jeden mesiac

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    veronikasad Pozri príspevok
    nemocenské sa považuje za vlastný príjem.

    Uplatniť si môžeš lin rozdiel medzi ročnou NČZD (4025,70 za rok 2010) a vyplateným nemocenským.

    U SZČO sa za príjem považujú tržby, nie základ dane.
    Nadväzujem na tému, lebo som sa vrátila zo školenia s dojmom, že vlastne neviem, čo sa zarátava do vlastného príjmu manželky, ak táto bola SZČO a manžel si ju chce uplatniť vo svojom RZD.
    Je to jej celkový príjem z podnikania (obrat),
    alebo
    je to hrubý príjem, znížený o všetky výdavky, t.j. základ dane, ako to bolo prezentované na školení?
    Prosím, vyjadrite sa.
    Ďakujem vopred za každý príspevok.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Tweety Pozri príspevok
    Je to príjem znížený o odvody.
    §11

    (4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
    Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anja111 Pozri príspevok
    Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.
    Prečo ste sa neozvali a nežiadali vysvetlenie priamo na školení? Ak by to bola pravda, tak napr. aj te, čo má vysoké príjmy a podvodnícky si zníži ZD na mínus mal mať nárok na NČ? To snáď nie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anja111 Pozri príspevok
    Čítam to znovu a znovu... Doteraz som bola o tom presvedčená aj ja, ale začínam pochybovať... Ale ďakujem za reakciu.
    Možno p. lektorku niekto vyrušil pri písaní textu - a zabudla dopísať "príjem znížený o výdavky na zdravotné a sociálne poistenie". Ako to prezentovala priamo na prednáška ?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ak ma SZCO dotaciu, tak pouzita dotacia je prijem(su v tom aj odvody) ale zaroven tie odvody odpocita od prijmu - a dostane vlastny prijem na uplatnenie NC u manzela. Je to tak nie?

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    nika.sum Pozri príspevok
    Ak ma SZCO dotaciu, tak pouzita dotacia je prijem(su v tom aj odvody) ale zaroven tie odvody odpocita od prijmu - a dostane vlastny prijem na uplatnenie NC u manzela. Je to tak nie?
    nepochopila som výraz a dostane vlastný príjem na uplatnenie nč u manžela.......

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Negoti Pozri príspevok
    nepochopila som výraz a dostane vlastný príjem na uplatnenie nč u manžela.......
    Nezdanitelna ciastka §11 odst 3. , ak je vlastny prijem manzelky nizsi tak si manzel moze uplatnit rozdiel.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    veronikasad Pozri príspevok
    Možno p. lektorku niekto vyrušil pri písaní textu - a zabudla dopísať "príjem znížený o výdavky na zdravotné a sociálne poistenie". Ako to prezentovala priamo na prednáška ?
    Veľmi ma tešia Vaše názory...
    Prezentované to bolo tak, že to vyznelo ako samozrejmosť. V tom momente som to vnímala tak aj ja, (školenie bolo náročné a my sme boli zo všetkých tých informácií unavení), a tak ma ani nenapadlo spýtať sa na to.
    Potom sa mi to však rozležalo v hlave a preto som to chcela rozdebatovať tu na Porade.
    veronikasad Môžeš uviesť meno lektora (ky) ?
    Anja111 Bol to pán Mihál. Preto som z toho taká zmätená...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.