Zavrieť

Porady

Pokladničné doklady

Chcem vás poprosiť o info a radu.
firma má zamestnancov, ktorý ked robia nákupy tak sa im to prepláca z kasy, asistentka mi odovzdáva k tomu výdavkové pokladničné doklady vyplatené zamestnancovi bez dph.
Ja si to nahrávam pod firmou kde to bolo platené a na pokladničné doklady napíšem poradové číslo.
Je to postačujúce alebo musí byť vypísaný výdavkový pokladničný doklad kde to je rozdelené s DPH?
Možno pre niekoho laická téma ale neviem kde by som to mohla nájsť
Ďakujem
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ste platiteľom DPH?
0 0
L.ili L.ili

L.ili je offline (nepripojený) L.ili

ano
0 0
L.ili L.ili

L.ili je offline (nepripojený) L.ili

ja to účtujem samozrejme s dph len nevypisujem nové pokladničné doklady
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

L.ili Pozri príspevok
ja to účtujem samozrejme s dph len nevypisujem nové pokladničné doklady
mňa to učili tak že treba ku každému výdavku vypísať "výdavkovy PD"
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Nemusíš to mať rozpísané, stačí suma spolu. Ale treba mať predkontácie - a tam by to mohlo byť rozpísané.
0 0
L.ili L.ili

L.ili je offline (nepripojený) L.ili

aj mňa oni mi ho vypisujú ale je to vyplatenie zamestnanca a bez dph VPD. takže neviem
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

A treba alebo netreba ku každému bločiku z obchodu prikladať náš výdavkový doklad?
0 0
L.ili L.ili

L.ili je offline (nepripojený) L.ili

ja som to štandardne robila že som vypisovala firmu ktorej sa to vyplácalo a bol to aj VPD s dph.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

tweedle Pozri príspevok
A treba alebo netreba ku každému bločiku z obchodu prikladať náš výdavkový doklad?
Treba.

Zákon o účtovníctve:
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
0 0
L.ili L.ili

L.ili je offline (nepripojený) L.ili

Dakujem
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Nedalo by sa to zjednodušiť tak, že na konci roka vytlačím zoznam zápisov k jednotlivým dokladom aj s predkontáciami a podpíšem to ? Aby som to nemusela robiť na každom doklade samostatne.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Prosím, Vás mám takýto problém. Konateľ nakupoval pre firmu materiál a nemal u seba hotovosť tak to nakúpil cez kreditnú kartu ale zo svojho osobného účtu. Ako to mám zaúčtovať. Ďakujem pekne.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

JANULA999 Pozri príspevok
Prosím, Vás mám takýto problém. Konateľ nakupoval pre firmu materiál a nemal u seba hotovosť tak to nakúpil cez kreditnú kartu ale zo svojho osobného účtu. Ako to mám zaúčtovať. Ďakujem pekne.
Ako keby to nakúpil za hotové. Takže vystaviť VPD, zaúčtovať ako nákup v hotovosti, na platbu kartou v tomto prípade nebudeš prihliadať.Nemala by si ju ako zúčtovať (neprejde to cez Váš BU). No a pekne na základe dokladu mu vyplatíš peniažky z pokladne, ak je to teda opodstatnený nákup. A potvrdenku o platbe kartou ani nepripájaj k bločku.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

JANULA999 Pozri príspevok
Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.
A faktúra je vystavená na koho? NA vašu firmu, kompletne s identifikačnými údajmi firmy? Alebo na neho? Lebo ak na neho, tak má smolu, je to jeho "osobný" nákup. A nič by som mu nepreplatila. Mal na to myslieť hned pri nákupe.
Ak je faktúra na firmu, tak faktúru riadne zaeviduj a zúčtuj. Urob si záväzok voči zamestnancovi s odvolávkou na danú faktúru. Od neho si vyžiadaj kópiu výpisu z BU, ofoť si ho 2x, ostatné sumy nech zafarbí čiernou fixkou. Toto si pripni 1x k vášmu VDP, 1x k vytvorenému záväzku, VPD vystavíš v prospech zamestnanca.
FA 5xxx,343/321 100+20
OP celková suma k preplateniu 321/333 120
VPD preplatenie 333/211 120
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

A mohlo by to byť zaúčtované takto?
1. poskytnutý preddavok zamestnancovi na nákup materiálu 412,00 € 335/211
2. prijatú faktúru 501,343/321 412,00 €
3. k prijatej faktúre (nemá prijmový pok.doklad) tak k tomu pripojím len doklad z terminálu
4. VPD 412,00 € - úhrada 321/335
Tak čo mohla by som to takto zaúčtovať?
Je to správne?
Ďakujem pekne za radu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A ideálne by bolo mať aj dodávateľom potvrdené, že úhrada bola dňa xy na ich BU č.xy a že voči vám neevidujú pohľadávku z nezaplatenej tejto faktúry. (to keby zamestnanec nechcel alebo nemal ten výpis zo svojho účtu. Ale to by som mu zase ja bez neho nič nepreplatila. Potvrdenka o platbe kartou ešte neznamená, že skutočne uhrádzal danú faktúru, ak tam nie je jasne uvedené jej poradové číslo.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

JANULA999 Pozri príspevok
A mohlo by to byť zaúčtované takto?
1. poskytnutý preddavok zamestnancovi na nákup materiálu 412,00 € 335/211 OK
2. prijatú faktúru 501,343/321 412,00 € OK
3. k prijatej faktúre (nemá prijmový pok.doklad) tak k tomu pripojím len doklad z terminálu
4. VPD 412,00 € - úhrada 321/335 NIE, jedine ak sa priloží kópia výpisu z BU alebo vyhlásenie dodávateľa
Tak čo mohla by som to takto zaúčtovať?
Je to správne?
Ďakujem pekne za radu.
V texte. Doplním. Faktúra je pre vás daňový doklad, ale dokladom o úhrade nie je potvrdenka o platbe súkromnou kartou. Nikdy sa nezúčtováva tá potvrdenka, ale pohyb na BU. To že predložil faktúru, neznamená, že poskytnutý preddavok použil práve na jej úhradu. A sama si písala, že platil súkromnou kartou, lebo nemal hotovosť. Tak aký preddavok? Mohol by byť aj preddavok, ale doklad o úhrade nepredložil.
Na základe čoho mu chceš vyplatiť z pokladne? Podla mňa nepredložil relevantný dôkaz, doklad. Taký by bol pre mňa výpis z účtu alebo prehlásenie od dodávateľa, že to vtedy bolo zaplatené.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
JANULA999 Pozri príspevok
Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.
podľa mňa predchádzajúce príspevky zbytočne riešenie komplikujú. Platba PK je bežná platba, ja by som to preplatila=zúčtovala ako výdaj z pokladnice v hotovosti. Na blok z terminálu by som uviedla súkromná karta konateľa.
Konateľ na faktúre môže vlastnoručne napísať "tovar zaplatený v hotovosti súkromnou PK"+podpis.
Ak je dôvod pochybovať, tak samozrejme súhlasím aj s kontrolou, ale stavať do pozoru konateľa firmy? ktorý vlastne za správnosť účtovníctva zodpovedá? ktorý - ak by sa ukázalo, že DF je neuhradená - to bude riešiť s dodávateľom?
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Samozrejme, ak ide o serióznu osobu konateľa, čo nezapre účtovníčku, tak v pohode
Ja som počítala aj s možnosťou, že to platil zamestnanec, alebo spoločník, alebo ktokolvek další....a ak je tých zamestnancov docela dosť, nemôžem poznať každého osobne.....u mňa platí dôveruj, ale preveruj
Ale samozrejme, ak sa dá zjednosušiť práca, prečo nie !
Asi som paranoidná, čo? Ale ved najlepšie sa učí na chybách druhých a ja by som nerada dopadla tak, že ked príde "na lámanie chleba" nebudem krytá. Žial občas sa aj také stáva, mne zatial našťastie nie Všetko je o dôvere.
Pekný deň prajem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať