Zavrieť

Porady

Študent a daňové priznanie

Chcem sa poradiť. Študent má dohodu o brig.práci. Ide si robiť daň priznanie. Tam si môže uplatniť zaplatené zdravotné poistenie. Chcem sa spýtať: Ak bol zamestaný od 1.2.2005-31.12.2005. A za december si zaplatil zdr.poistenie v januári 2006 má si dať do daň. priznania len to čo skutočne zaplatil v r.2005 alebo aj platbu v januári. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Odvody za decembrový príjem, zaplatené do konca januára 2006 idú do daňového priznania za rok 2005.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zita4
    Odvody za decembrový príjem, zaplatené do konca januára 2006 idú do daňového priznania za rok 2005.
    No hľadám to teraz v zákone, ale toto podľa mňa už neplatí. Zita pomôžeš paragrafom?

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    tiež si myslím, že sa tam menili podmienky, spomínal nám to na školení, no nemôžem to nájsť v zákone.

    Na školení viem že to vysvetľoval v zmysle, že odpočítam si tú sumu zdravotného poistenia, ktorú som skutočne zaplatila v danom roku.. Ale hovorím, nemám tiež nič konkrétne zo zákona

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Mňa tiež zaujíma tento prípad. Pripomínam len, že ide o študenta pracujúceho v r. 2005 na dohodu (teda nie o SZčO).
    Tiež mám takého, čo bude v r. 2006 doplácať zdr. poist.
    Pýtam sa teda: z hľadiska dane z príjmu je zaplatené ZP u tohto študenta odpočít. položkou?
    Momentálne mám z toho chaos.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Tánička
    Odvody platené v januári idú už do nového zdaňovacieho obdobia.
    Vieš k tomu nejaké paragrafy zo zákona? Prosím uveď ich tu,ak ich vieš.. ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Podľa mojej mienky to vyplýva z paragrafu 19. odst. 3 písm. i - daňové výdavky zákona o dani z príjmov a princípu JÚ v zmysle zákona o účtovníctve a Postupov....
    i/ poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,

    Kedysi /ale to ešte v starom zákone/ bola tá výnimka na odvody za december v januári-ale podľa mojej mienky len pre PÚ/, ale nemám to teraz po ruke. Dnes sa toto poistné nerozlišuje pre účely vyčíslenia základu dane z príjmov za rok 2005.
    Naposledy upravil evina : 04.01.06 at 09:07

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    bendži
    Prepáč, ale vychádzajúc z platného zákona, tak §19 odst. 2 písmeno i) v dnešnej podobe sa vôbec netýka poistného a príspevkov..

    takže hľadáme ďalej
    Je to odst. 3 písmeno i, pardón neuviedla som. to číslo odstavca doplním to tam ...

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Opravte ma, ak sa mýlim, ale príjem z dohody o brigádnickej práci študenta nie je príjmom zo závislej činnosti?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Spomínaný § 19 ods. 3 písm. i sa týka príjmov podľa § 6. Príjem zo závislej činnosti podľa § 5 v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane uvádzam ešte do roku 2005. Alebo som z toho už veľmi dopletená?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zita4
    Spomínaný § 19 ods. 3 písm. i sa týka príjmov podľa § 6. Príjem zo závislej činnosti podľa § 5 v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane uvádzam ešte do roku 2005. Alebo som z toho už veľmi dopletená?
    Nerozumiem celkom tvojej otázke. § 6 Príjmy z podnikania..., § 5 závislá činnosť, ale neviem, čo si chcela tým povedať.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Na tento prípad uvedený v téme sa momentálne čaká na usmernenie ministerstva financií resp. je v riešení, viď: http://www.porada.sk/t16253-roene-zu...-einnosti.html príspevok 10 a 13.
    Naposledy upravil Denda : 04.01.06 at 13:17

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Majka, asi tomu nerozumiem ja. Vychádzam z pôvodnej otázky. Keď zamestnanec zaplatí odvody na ZP za december (príjem zo závislej činnosti) v januári, zarátam mu to do roč. zúčtovania dane v roku 2005. Ja by som povedala, že to má byť tak aj pri dohodách o vykonaní práce a BPŠ. Alebo nie?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Zita4
    Majka, asi tomu nerozumiem ja. Vychádzam z pôvodnej otázky. Keď zamestnanec zaplatí odvody na ZP za december (príjem zo závislej činnosti) v januári, zarátam mu to do roč. zúčtovania dane v roku 2005. Ja by som povedala, že to má byť tak aj pri dohodách o vykonaní práce a BPŠ. Alebo nie?
    viď príspevok 15 a odkaz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.