Zavrieť

Porady

Nový dopravný prostriedok-definícia

Hľadám a čítam už celý deň, a neviem sa odmotať. Podľa Zákona o DPH, §11 ods.12:
Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky
Mýli ma práve zvýraznené slovíčko -alebo.
Moje vozidlo má najazdených 6700km, r.v. je 3/2011, kupujem ho v 4/2011. Je síce havarované, ale to na DPH vplyv nebude mať. Je to z pohľadu zákona o DPH nové vozidlo, alebo nie? Už sa mi z rozmýšlania kučeravie mozog. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Μyslíš tým "maržovým systémom" §66 nášho zákona o DPH, resp. nejakú obdobu tohto § v zahraničnom zákone o DPH? Kupuješ ho zrejme zo zahraničia. Ovšem ak ho predáva niekto zo zahraničia (platiteľ DPH), tak by ho nemal predávať v tomto režime, keďže ide o "nové" auto v ponímaní ZDPH v súvislosti s predajom medzi krajinami EÚ, ale v bežnom režime riadnej DPH, t.j. on predá bez dane a ty na SK samozdaníš tak ako píšeš, napr. 1000 z nákupu 5000. V tomto prípade máš nárok aj na odpočet.
    Ale ak to takto kúpiš, nemáš prečo ísť pri ďalšom podľa §66, ale mala by si normálne ďalej predávať s plnou DPH, t.j. predávaš za 6000, DPH bude 1200.

    Ak by však predsa z nejakého dôvodu predával ten zahraničný predajca v režime DPH obdobnom nášmu §66, mal by to na faktúre jasne uviesť. Vtedy by si na SK vôbec nič nesamozdaňovala, lebo daň by bola odvedená v tej inej krajine EÚ. Pri ďalšom predaji záleží na tom, či si obchodník s použitým tovarom alebo nie si. Ak si, predáš ďalej podľa §66. Ak nie si, predáš ďalej s 20% DPH.

    Na zahraničnej faktúre musí byť uvedený režim DPH, v ktorom sa to predáva. Od toho sa odvíja ďalší postup u nás.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Rozalka, Janko, ďakujem za reakcie. Ešte doplním, aby to bolo zaujímavejšie, auto bude kúpené v maržovom systéme. A tu je môj predpoklad. DPH zaplatím na SK, ako z nového vozidla, na odpočet DPH nemám nárok, lebo nebude vyčíslená, pri predaji zdaním rozdiel predajná-nákupná cena.
    Napr. cena auta 5000€. DPH z nového vozidla zaplatím 1000€, predám za 6000€, DPH z rozdielu bude 166,67€. Je to tak správne?

    Nový dopravný prostriedok-definícia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.