Zavrieť

Porady

auto neprihlásené na DU

Dobrý večer,
klient kúpil v roku v 11/2009 auto kategórie N, odpočítal si DPH, oznámil vznik daňovej povinnosti v lehote.
V 1/2011, keď som mu urobila daňové priznanie k CMV za rok 2010, sa rozhodol, že tú daň platiť nebude, zak oznámil zánik daňovej povinnosti k 31.12.2010.
Síce využíva auto na podnikanie, ale neuplatňuje si náklady, lebo nechce platiť daň.
Otázka je, ako je to v tomto prípade s odpismi aj účtovnými aj daňovými. Auto je zaradené v majetku.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Uplatňovanie si nákladov a odpisu automobilu zaradeného do podnikania nesúvisí s úhradou dane z motorových vozidiel. O tom, aké náklady sa môžu uplatniť na auto zaradené do podnikania pojednáva zákon o dani z príjmu. Daň z motorových vozidiel zase stanovuje kto je povinný túto daň platiť. Teda, môže si uplatniť náklady aj odpis auta, ale musí počítať s tým, že DÚ ho bude v zmysle zákona o dani z motorových vozidiel pokutovať.
    Mal dve možnosti, ako predísť sankciám: 1. auto neodhásiť z dane z motorových vozidiel, uplatniť všetky možné náklady a odpis, 2. odhlásiť auto, ale zároveň k uvedenému dňu auto vyradiť z majetku, resp. ak ho nechcel vyradiť, tak nepoužívať na podnikateľské účely, t.j. neuplatňovať si žiadne náklady včetne odpisov. Daň z motor. vozidiel by mal za rok 2010 v každom prípade uhradiť.
    Naposledy upravil Katarina : 21.04.11 at 18:14

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katarina Pozri príspevok
    marjankaj, mám taký pocit, že hovoríme o tom istom, len si nerozumieme. Nie nemôže, = nemôže si uplatniť odpisy v roku 2011 len z toho dôvodu, že si ich v roku 2009 neuplatnila. Či boli odpisy uplatnené v roku 2010 nevieme, ale isté je že za rok 2010 bolo podané daňové priznanie k dani z motorových vozidel. Zadávateľka témy sa rozhodla, že nechá v roku 2011 auto v majetku , náklady účtovať nebude a odpisy preruší.
    To práve nie je jasné ako sa rozhodla. Zrejme sa bude chcieť rozhodnúť až na konci roka 2011 podľa výsledku.
    Ale odhlásila vozidlo z DMV k 31.12.2010. Teda nechce platiť DMV za rok 2011. Ak by však použila vozidlo na podnikanie(uplatnila si odpis a náklady PHL), tak by tú DMV aj tak musela zaplatiť.
    Odpisy sa neuplatňujú z toho dôvodu, že si ich neuplatnila v predchádzajúcich rokoch. Ale môžu sa uplatniť iba vtedy ak sa vozidlo používa na dosahovanie príjmov. Čo sa aj teoreticky zrejme robí, i keď to nepriznáva.

    Keď je raz niečo v zákone povolené, tak jej to (uplatňovanie odpisov) nemožeš zakázať.

    Keby si nechcela uplatňovať náklady(=odpisy), tak by sa to tu nepýtala.
    Vlastne nie zadávateľka ale ten jej klient.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ja som jej predsa uplatňovanie odpisov nezakázala. Ona sa pýta, či si môže v roku 2011 uplatniť tie odpisy, ktoré si v roku 2009 neuplatnila. Alebo som zle pochopila otázku ?

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ďakujem. Pre mňa to znamená, že nechám auto v majetku, náklady žiadne do účtovníctva, zastavím odpisy.
    A ešte by som poprosila odpoveď:
    v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
    Ďakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    IvetaH Pozri príspevok
    Ďakujem. Pre mňa to znamená, že nechám auto v majetku, náklady žiadne do účtovníctva, zastavím odpisy.
    A ešte by som poprosila odpoveď:
    v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
    Ďakujem
    Keďže oznámil zánik daňovej povinnosti k 31.12.2010, teda nebude používať auto na podnikanie, nemôže si uplatňovať odpisy ani iné náklady súviaiace s autom v roku 2011.
    Teda môže, ale je povinný sa prihlásiť na daň z motorových vozidiel odo dňa prvého použitia vozidla na podnikanie. A samozrejme aj zaplatiť daň z mot.vozidiel.
    Naposledy upravil marjankaj : 22.04.11 at 10:30

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť. Auto bolo kúpené v roku 2009, ak bolo v tomto roku zaradené do majetku a používané na podnikanie mohlo sa začať odpisovať. Ako píšete neodpsovali ste, teda v roku 2010 sa mali odpisy vypočítať ako v prom roku odpisovania. V roku 2011 prerušíte odpisy, takže v roku 2012 odpisovať ako v druhom roku odpisovania. Odpisy v roku 2011 z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009 v žiadnom prípade nemôžete uplatniť.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katarina Pozri príspevok
    Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť. Auto bolo kúpené v roku 2009, ak bolo v tomto roku zaradené do majetku a používané na podnikanie mohlo sa začať odpisovať. Ako píšete neodpsovali ste, teda v roku 2010 sa mali odpisy vypočítať ako v prom roku odpisovania. V roku 2011 prerušíte odpisy, takže v roku 2012 odpisovať ako v druhom roku odpisovania. Odpisy v roku 2011 z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009 v žiadnom prípade nemôžete uplatniť.
    Čítala si si to po sebe? Lebo tomu akosi nerozumiem.
    Teda ak auto nepoužíva na podnikanie, tak ani nemôže uplatniť odpisy do VOZD. Ak by veľmi chcel tak maximálne iba do VNZD. Ale potom načo vôbec tie odpisy počítať?


    §2
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

    §24
    (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    A ešte by som poprosila odpoveď:
    v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
    Ďakujem[/QUOTE]

    Odpovedala som na túto časť otázky.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katarina Pozri príspevok
    A ešte by som poprosila odpoveď:
    v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
    Ďakujem
    Odpovedala som na túto časť otázky.
    Teda ak v roku 2009 a 2010 neuplatnila daňové odpisy, tak v roku 2011 môže uplatniť odpis za prvý rok odpisovania, za predpokladu, že auto bude používať na podnikanie. Môže ale nemusí. Môže odpisy aj naďalej prerušiť.
    Ak by si odpisy v roku 2011 uplatnila a auto nepoužívala tak kontrola by tie odpisy mohla neuznať s patričnými sankciami.
    Ak by to auto používala, tak by tie odpisy boli v poriadku, ale na druhej strane by jej dali doplatiť daň z motorových vozidiel taktiež s príslušnými sankciami.

    Čo je prvý rok odpisovania to zistí z inventárnej karty, ak si ju vedie.
    ´
    Pokiaľ ide o účtovné odpisy tie sa neprerušujú. Vedú sa iba na inventárnej karte a zostatková cena sa premieta do výkazu o majetku a záväzkoch.


    Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť.
    Keby si napísala:
    Nie nemusí, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť.
    Tak by to bolo v poriadku. Ak je tam, že je to možnosť, tak si ich uplatniť môže. Samozrejme za určitých predpokladov.
    Naposledy upravil marjankaj : 22.04.11 at 12:32

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    marjankaj, mám taký pocit, že hovoríme o tom istom, len si nerozumieme. Nie nemôže, = nemôže si uplatniť odpisy v roku 2011 len z toho dôvodu, že si ich v roku 2009 neuplatnila. Či boli odpisy uplatnené v roku 2010 nevieme, ale isté je že za rok 2010 bolo podané daňové priznanie k dani z motorových vozidel. Zadávateľka témy sa rozhodla, že nechá v roku 2011 auto v majetku , náklady účtovať nebude a odpisy preruší.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ďakujem vám za diskusiu. Pomohlo, veď nič sa nedeje, auto má v majetku, náklady ani odpisy nejdú do účtovníctva a ak sa mladý pán rozhodne, že v roku 2012 nahlási auto na DU, uplatním mu prerušené odpisy.
    Viete, celé to vzniklo z toho, že za 2010 platil vyššiu daň za CMV ako mal vratku DPH z PHM a inej údržby. Je v strate, tak mu tie odpisy nechýbajú. A on to berie na skutočné peniaze, nie na náklady. Od štátu dostal napr 150 € a daň CMV zaplatil 196 € alebo tak nejak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.