Zavrieť

Porady

Materská a DNP

V najbližšej dobe plánujem otehotnieť a chcem sa spýtať ako je to s platením DNP v rámci dostávania najvyššej materskej. Som druhý rok nezamestnaná a od júna 2011 sa stanem SZČO. Viem, že je potrebné 270 dní platiť si DNP a z toho 26 týždňov platiť poistenie z najvyššieho vymeriavacieho základu. Moje otázky sú:
- môžem si začať platiť DNP z minimálneho vymeriavacieho základu 3 mesiace a týždeň a potom toto poistenie zrušiť a začať si platiť poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu?Alebo sa dá poistenie zrušiť až po 6 mesiacoch a tým pádom by som musela platiť positenie cca 12 mesiacov aby som si mohla nárokovať na maximálnu materskú?
- viete mi poradiť aký je maximálny vymeriavací základ a kolko je potrebné mesačne platiť?aká je potom materská na rok 2011?
- ako dlho môžem poberať materskú?
- môžem dostávať materskú a zároveň nemať pozastavenú živnosť a stále podnikať?
- z akého obdobia sa vypočitava výška materskej, či to je jedno?ak si platím maximálne DNP 26 týždňov pred pôrodom vypočítava sa mi výška materskej z tohto obdobia?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.