Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie predaja a DPH

Dobrý deň,

touto cestou by som rád požiadal skúsenejších o radu v súvislosti s účtovníctvom, DPH a sprostredkovaním predaja. Problém sa pokúsim popísať na nasledovnej situácii:


Spoločnosť A, platiteľ DPH, predáva tovar za 1000eur s DPH.
Spoločnosť B, neplatiteľ DPH, predáva tento tovar podľa dohody s 20 % províziou z predaja.

Spoločnosť B predá 1 kus a spoločnosti A vystaví faktúru na 200 eur ako províziu za sprostredkovanie bez DPH (teda ako neplatiteľ musí uvádzať bez DPH).
Ak by tento tovar predala spoločnosť A, zisk = 1000 eur, odviedla by DPH a ostalo by jej 800eur.
Takto však predá spoločnosť B a mňa by zaujímala situácia zo strany spoločnosti A.
Ak tomu rozumiem správne, spoločnosť A bude mať zisk 1000eur - 200eur (provízia) = 800, z ktorých odvedie ešte ďalších 20 % a nemôže si nič ďalšie odpočítať, takže jej ostane 640.


Ak by sa v takomto modelovom príklade zmenila situácia, ak by sa spoločnosť B, teda sprostredkovateľská spoločnosť, stala dobrovoľným platiteľom? Bolo by to výhodné pre jednu / obe / žiadnu zo strán a ako by vyzeralo konečné účtovníctvo spoločnosti A? Mám v tom dosť chaos, preto dúfam, že moja otázka nie je priveľmi otravá a niekto mi bude vedieť poradiť.

Ďakujem,
Tomáš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Sprostredkovanie predaja a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.