Zavrieť

Porady

obstarávacia cena

Dobrý deň, prosím o radu: spoločnosť kúpila na základe kúpnej zmluvy budovu. v zmluve je vyčíslená cena samotnej budovy a tiež je tam uvedené, že kupujúci sa zaväzuje uhradiť aj 750eur za znalecký posudok a 66eur za vklad do katastra. myslíte že do OC vstupujú aj tieto poplatky, ale ich môžem dať priamo do nákladov?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    vsetky naklady suvisiace s obstaranim, ktore su uhradene do datumu zaradenia by mali vstupovat do obstaravacej ceny.
    poplatky za kataster a znalecky posudok tiez ;-)

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    monika888 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu: spoločnosť kúpila na základe kúpnej zmluvy budovu. v zmluve je vyčíslená cena samotnej budovy a tiež je tam uvedené, že kupujúci sa zaväzuje uhradiť aj 750eur za znalecký posudok a 66eur za vklad do katastra. myslíte že do OC vstupujú aj tieto poplatky, ale ich môžem dať priamo do nákladov?
    dakujem
    , dala by som si pozor vrámci zmluvy, či tam je i samostane vyčíslená i cena pozemku

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    monika888 Pozri príspevok
    stavba bola kúpená bez pozemku
    A potom stavba nie je stavbou.

    Chcete mi povedať, že pod stavbou nie je pozemok Váš? (www.katasterportal.sk). Niekedy ten pozemok nemusí byť vo vlastníctve, to sú však minimálne prípady.

    Vždy je stavba postavená na nejakom pozemku, pretože v zmysle stavebného zákona je ukotvená skrutkami, pilotami .... , až potom je stavbou.

    Ak je parcela, na kt. je postavená stavba, Vaša, je potrebné oceniť samostatne pozemok (v zmysle zákona) a samostatne stavbu.

    Ak je pozemok vo vlastníctve inej FO alebo PO, potom som naozaj ,pozor, ak ste vlastníkom pozemku. Túto špecifickú oblasť oceňovania daniari priam milujú.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím, ale kupujúci predsa musí vedieť, či kupuje stavbu alebo aj pozemok.

    monika888 je offline (nepripojený) monika888

    monika888
    ten pozemok ešte prezistím raz.
    potrebovala by som ešte pomoc s odpismy.
    ak sme zaradili stavbu do užívanie napr. 03/2011 a chcem mať účtovné odpisy zhodné s daňovými, tak aký bude môj mesačný účtovný odpis v 1. roku, ak OC je 311167?
    dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemôžeš mať UO=DO.
    Okrem toho OC sa môže zmeniť, ak zistíš, že ste kúpili aj pozemok.

    monika888 je offline (nepripojený) monika888

    monika888
    s pozemkom ste mali pravdu, kúpil nehnuteľnosť s pozemkom. tak som vyčíslila osobitne cenu pozemku a cenu nehnuteľnosti. odpisy budem robiť len z nehnuteľnosti. ide teda o 4. odpisovú skupinu, doba odpisu 20rokov. ak som zaradila nehnuteľnosť do užívania v marci, v OC napr. 300 000eur, tak aká bude cena mesačného účtovného odpisu? a prečo nemôžem mať UO=DO?
    dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lebo od marca budeš mať účtovaný rovnomerný odpis OC/240 mesiacov
    ale daňový odpis bude 1/20 z OC, t.j. tak akoby si budovu zaradila do užívania 1.1.2011.

    monika888 je offline (nepripojený) monika888

    monika888
    ved práve preto, som teraz zmätená, ako by to mala vlastne byť.
    prosím porad ako by si to urobila ty. mám robiť účtovné odpisy od marca nebudú sa UO rovnať DO? alebo môžem robiť účtovný odpis tiež od januára aj ked som zaradila nehnuteľnosť až v marci?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    monika888 Pozri príspevok
    ved práve preto, som teraz zmätená, ako by to mala vlastne byť.
    prosím porad ako by si to urobila ty. mám robiť účtovné odpisy od marca nebudú sa UO rovnať DO? alebo môžem robiť účtovný odpis tiež od januára aj ked som zaradila nehnuteľnosť až v marci?
    čo je na mojej odpovedi nepochopiteľné? nejasné?

    KEJKA Pozri príspevok
    lebo od marca budeš mať účtovaný rovnomerný odpis OC/240 mesiacov
    ale daňový odpis bude 1/20 z OC, t.j. tak akoby si budovu zaradila do užívania 1.1.2011.
    presne takto by som to urobila. Zmätená nie som.

    monika888 je offline (nepripojený) monika888

    monika888
    ved ja som nenapísala , že ty si zmätená, ale ja. no nič, takže mám dať účtovný odpis normálne od marca?a tým pádom sa nebudú UO a DO rovnať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.