Zavrieť

Porady

Odpočet 12 000,- Sk

Nie je mi celkom jasné, či môžem odpočítať daňovníkovi 12 000,- Sk zo základu dane pri sporení na dôchodok, ak zaplatil ročne 9600,- Sk alebo musí zaplatiť aspoň 12 000,- Sk. Všetky ostatné podmienky na odpočet sú splnené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kalinka
    Nie je mi celkom jasné, či môžem odpočítať daňovníkovi 12 000,- Sk zo základu dane pri sporení na dôchodok, ak zaplatil ročne 9600,- Sk alebo musí zaplatiť aspoň 12 000,- Sk. Všetky ostatné podmienky na odpočet sú splnené.
    Ak tých 12000.- nezaplatil, tak má nárok iba na sumu, ktorú skutočne zaplatil, teda 9600( ak splnil všetky podmienky na odpočet).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Tweety
    Ak tých 12000.- nezaplatil, tak má nárok iba na sumu, ktorú skutočne zaplatil, teda 9600( ak splnil všetky podmienky na odpočet).
    Doplním - ak ide o zamestnanca, nestačí, ak je suma príspevku na DDP, životné či kapitálové sporenie zrazená zo mzdy, ale musí byť aj odvedená zamestnávateľom na príslušné účty dôchodkovej sporiteľne, banky či poisťovne.

    kalinka je offline (nepripojený) kalinka

    kalinka
    Vďaka za odpovede. Zamestnanci si to platia sami. Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    kalinka
    Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.
    V zmysle § 37 ods 1. písm. a) ZDP o spôsobe preukazovania nároku na zníženie základu dane je zamestnanec povinný preukázať svoj nárok aj pri uplatnovaní zníženia dane podľa § 11 ods. 5 (DDP, kapitálové a životné sporenie) "..predložením dokladu...vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa § 2 pís. u) a v)..". Takže musia.

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Mám takú informáciu, že poisťovne by mali sami posielať tieto potvrdenia, pretože vedia, že ich daňovníci budú potrebovať.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    kalinka
    Vďaka za odpovede. Zamestnanci si to platia sami. Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.
    Musia samozrejme splniť podmienky trvania dĺžky sporenia (poistenia) a veku, po ktorom má nastať plnenie.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    LubenaK
    Mám takú informáciu, že poisťovne by mali sami posielať tieto potvrdenia, pretože vedia, že ich daňovníci budú potrebovať.
    Dnes som bola v DDP Tatry-Sympatia (KE) ohladom potvrdenia nezdanitelnej casti ZD.
    Pani v DDP mi povedala, ze ona mi nic potvrdit nesmie, vsetko sa posiela do BA a samozrejme si za to potvrdenie uctuju 35,-Sk.
    Uvazujem, ze DDP posiela taky vypis z uctu, tak asi ho jednoducho ofotim a pripnem k ziadosti o RZD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.