Zavrieť

Porady

Preddavky na zdravotné poistenie a príjmy z prenájmu.

Ahojte,
mám jeden problém a neviem čo s tým. Môj známy bol podnikateľom a v januári 2009 prerušil podnikanie na 5 rokov. Za mesiac január dosiahol maximálny vymeriavací základ ohľadne ZP. Za toto obdobie vykonal ročné zúčtovanie ZP a uhradil nedoplatok ZP. V roku 2009 bol súčasne poberateľom starobného dôchodku a zaroveň od 01.02.2009 mal uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší úväzok ako je polovičný. Počas roku 2010 resp. za rok 2010 nebol povinný podať RZZP, nakoľko bol poistencom štátu a zo zamestnania nedosiahol taký príjem, aby mal povinnosť podať RZZP.
Problém nastal v roku 2011. V januári sa prihlásil znova do zdravotnej poisťovne nakoľko mu to zákon ukladal, keď má príjmy z prenájmu vyššie 500,-EUR/ročne. Medzitým k 01.05.2011 zrušili povinnosť platiť zdravotné poistenie z prenájmu. Avšak po prihlásení na ZP mu zdravotná poisťovňa vyčíslila platiť preddavky vo výške 312,69 EUR/mesačne, nakoľko vychádzali z ročného zúčtovania za rok 2009. On má podnikanie stále prerušené, prihlásil na základe príjmu z prenájmu a teraz mu došiel nedoplatok za 01-04/2011 vo výške 1250,76€. Však nemá pomaly ani také príjmy, živnosť má prerušenú a aj tak údajne musí zaplatiť. Viem, že v ročnom zúčtovaní mu vyjde preplatok, ale to bude až v roku 2012 a táto suma nie je zanedbateľná. Dá sa s tým niečo urobiť, aby mu to vrátili skôr. Pozerala som zákon o zdravotnom poistení , ale nič som k tomu nenašla. Bola by som veľmi rada , keby ste mi poskytli nejakú radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Naozaj mi niekto nevie poradiť, či by som mohla žiadať nejakým spôsobom o vrátenie týchto preddavkov skôr ako bude ročné zúčtovanie. Však táto suma je priam likvidačná pre toho človeka, ktorý žije z dôchodku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a teda ich zaplatil: lebo píšeš, že mu len teraz prišla výzva.
    Ja viem tak, že kto sa neregistroval, toho nepostihnú.
    nemali by postihy byť ani pre toho, kto sa registroval a nezaplatil?
    chvalabohu, že sa ma to netýka. To je guláš.
    /Preventívne som ukončila zmluvu o nájme, naozaj som rada/.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no tak ked na to mal a zaplatil, tak sa nedá nič robiť.
    Musí počať na RZZP.

    Preddavky na zdravotné poistenie a príjmy z prenájmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.