Zavrieť

Porady

Lízingové odpisovanie

Príjemný deň, sro podpísala lízingovú zmluvu na 24 mesiacov. Je možné uplatniť lízingové odpisy ak nie je dodržaná minimálna doba pri lízingu 36 mesiacov ?

ĎAkujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Doporučujem ešte raz preštudovať všetky doklady ohľadom leasingu. Mala som prípad, ked doba leasingu bola 36 mesiacov, ale splátkový kalendár na 24 mesiacov - skôr splatil, nižšie navýšenie. Samozrejme majetok prešiel do vlastníctva až po 36 mesiacoch, vdedy prišiel daňový doklad na pedaj za odkúpnu cenu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    silvia1974 Pozri príspevok
    Ahá, teraz to pozerám a je to tak. Lízing sa uzatvára na dobu 36 mesiacov. Ďakujem. Zmiatli ma tie splátky rozložené na 24 mesiacov. Čiže v tomto prípade je možné aj lízingové odpisovanie s tým, že po 2. rokoch upravím základ dane ako pri predčasnom skončení lízingu. Rozmýšľam dobre ?

    Ďakujem
    nerozmýšľaš správne. Nejde o predčasné ukončenie, je to riadny LZ.
    Je to LZ s nerovnomernými splátkami.
    splátky účtuješ podľa splátkového kalendára a ak v treťom roku sú samé nuly, tak sa ti účet 474 vyrovná po dvoch rokoch, resp. môžeš tam mať ZC=odkupnú cenu.
    istinu+vedlajšie náklady dáš na 042, zaradíš a rovnomerne odpisuješ 36 mesiacov - to je klasické LZ odpisovanie počas doby nájmu /nie počas doby splácania/.

    silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

    silvia1974
    Čiže v tomto prípade si môžem uplatniť rovnomerné prípadne zrýchlené odpisy ? Rozumiem tomu dobre ?

    Ďakujem za trpezlivosť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    problém je, že v takomto prípade nejde o LZ zmluvu - nesplňuje náležitosti. potom by to mohla byť zmluva o nájme, pôžičke?
    prečo podpisuješ zmluvu, ktorá je chybná?

    silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

    silvia1974
    Robím firme externe účtovníctvo a konateľ mi doniesol takúto zmluvu. On to chcel na 24 mesiacov. Lízingová spoločnosť mu to urobila. Aj keď si myslím že ho mali na to upozorniť.
    Čo s tým teraz ?
    Je možné uplatniť teda tie rovnomerné odpisy a úrok z lízigu do nákladov ?


    ĎAkujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    práve..........vidím v tom problém. Závisí o celkovom znení zmluvy.
    problém je právny, nie účtovný - ako posúdiť LZ zmluvu, ktorá nie je LZ? Asi by som ju považovala za bežnú zmluvu o kupe s poskytnutím úveru..............a takto sa z toho dá dostať.

    Ak sa teda dá hodnota účtovať na obstaranie a zaradiť, tak môžeš použiť rovnomerné odpisy. A úroky by som chápala ako úroky z "úveru" a tiež by som ich účtovala na 562.

    silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

    silvia1974
    Zmluva má názov Lízingová zmluva. Keď mi ju konateľ doniesol, neuvedomila som si tieto súvislosti (lízing som ešte neúčtovala). No teraz čítam, čítam a neviem, čo s tým.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak máš daňový doklad a všetky náležitosti pre uplatnenie odpočtu sú splnené, prečo nie?

    silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

    silvia1974
    Ahá, teraz to pozerám a je to tak. Lízing sa uzatvára na dobu 36 mesiacov. Ďakujem. Zmiatli ma tie splátky rozložené na 24 mesiacov. Čiže v tomto prípade je možné aj lízingové odpisovanie s tým, že po 2. rokoch upravím základ dane ako pri predčasnom skončení lízingu. Rozmýšľam dobre ?

    Ďakujem

    silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

    silvia1974
    Ďakujem za rady Kejka aj tebe aj Kataríne za usmernenie. Veľmi mi to pomohlo. Som rada, že to mám s kým prekonzultovať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    uzavri tému - klikni na vyriešené

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.