Zavrieť

Porady

presadenie stromov

Ahojte,
potrebujem poradiť. Známy majú na dvore ovocné stromy, ktoré chcú dať preč. Chcem si ich presadiť ku mne, no problém je že nemôžu čakať do jesene ale musí to byť tento víkend. Je to broskyňa a slivka. Neviem ako staré sú. Priemer kmeňa je cca 5cm, výška broskyne je 2m a slivky 3m. Neviem či sa takto veľké stromčeky ujmú. Ako ich presadiť aby sa mi ujali?
Ďakujem za rady
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Vysoko nepravdepodobné.Takmer nemožné.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Tiez si myslim, ze je mala sanca na to,aby sa uchytili.
Taky strom uz ma dost hrube a rozrstene korene.
A este aj si si vybral asi najhorsi mozny termin. Na taketo zasahy je lepsia neskora jesen, nie su horucavy...

http://www.google.com/search?q=presa...GHP_sk___SK432
1 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..dá sa to, okolo stromčeka odkopať cca v priemere 0,8m do hĺbky 0,5m a stromček aj s tým obalom presadiť na určené miesto..potom sústavne zalievať.., je to síce prácne, ale ta námaha sa ti vyplatí..
3 0
ochar ochar

ochar je offline (nepripojený) ochar

ďakujem za odpovede. Keby to bolo na mne, presádzam na jeseň.
No pokiaľ ich chcem, musím ich zobrať teraz. Vyskúšam teda obkopať čo najväčší bal a tak to preniesť a zalievať a zalievať.
snaď to prežijú, bola by ich škoda.
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Tiež sme museli vybrať 3 až 4- ročný okrasný strom, semenáč. Do jesene by bol príliš vysoký. Samozrejme bolo poradené, že až v jeseni presádzať. Okolo koreňov sa vykopala do hĺbky aj šírky metrová jama. Korene zostali v bale a obstrihali sme ich ako nám poradil profesionál. Išiel na dobré miesto, avšak urobili sme asi najväčšiu chybu v tom, že tam nie je dobrá zem, čo sme nemohli tušiť. Chodíme ho poriadne polievať takmer každý deň.
Strom chátra napriek tomu zo dňa na deň, ale ešte stále verím v zázrak, že to do jesene a vôbec prežije a spamätá sa. Vetvičky má pružné, ale listov má už hranične málo. Prihnojiť vraj nemáme, chceli sme mu pomôcť živinami.
Tiež sme si uvedomili, že sme mali byť pritom keď sa presádzal a podľa zloženia pôdy tam pridať kvalitnú zem. Zrejme živorí.
Už nikdy by sme takto nepostupovali. Je mi to veľmi ľúto. Mal krásnu symetrickú korunu.
To bolo pred cca mesiacom, spoliehali sme sa aj na májové dažde a chlad, teraz však idú už teplá.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...
2 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

wabi Pozri príspevok
Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...
1.Práve som našla http://mojdom.zoznam.sk/cl/10105/105...tarsich-drevin
Pripraviť vlásočnice, to sme nespravili.
2.Môžem sa spýtať, či to platí aj pre náš nie ovocný strom? Môže prežiť bez listov a naozaj znesie zásah do koruny?
Čo si mám predstaviť pod zatienením? Zahrnutie pôdou?
0 0
ochar ochar

ochar je offline (nepripojený) ochar

wabi Pozri príspevok
Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...
takže pred vykopaním ho mám teraz ostrihať? a dať dole aj listy aj malé plody, ktoré už má? a konáre možem skrátiž o akú dlžku?
dakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ochar Pozri príspevok
takže pred vykopaním ho mám teraz ostrihať? a dať dole aj listy aj malé plody, ktoré už má? a konáre možem skrátiž o akú dlžku?
dakujem
Konáre skráť ešte pred vykopaním až po prvý najblyžší výhon ku kmeňu hneď za ním. Ten potom tiež skráť na najbližší výhon a tak ďalej. Je to síce radikálne ale jediné východisko. Aj na tých niekoľkých výhonoch čo zostanú otrhaj listy hoci aj úplne. Stopky môžeš nechať. Plody by som nenechával, tiež dolu.
Ak vyriješ korene aj s koreňovým balom - čo najväčším - daj ho hneď do textílie alebo folie aby sa ti nerozpadol - čo najviac pôvodnej zeminy a žo najviac koreňov. Neľutuj námahy - chce to odhodlanie a veľkú jamu. Korene neskracuj a rovno ihneď po vykopaní prenes do vopredpripravenej veľkej jamy aby bol strom čo najkratšie vykopaný. Zastrč ho poriadne aj trošku hlbšie radšej a nechaj priehlbinu do ktorej budeš môcť pravidelne polievať.
Ak to urobíš dobre do jesene sa strom spamätá. Len sa neboj urobiť ten radikálny rez!
Zatieniť môžeš textíliou aspoň počas prvého mesiaca a stále polievať počas celého leta.
Prvá uroda až o 2 roky.
6 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

katalóg Pozri príspevok
1.Práve som našla http://mojdom.zoznam.sk/cl/10105/105...tarsich-drevin
Pripraviť vlásočnice, to sme nespravili.
2.Môžem sa spýtať, či to platí aj pre náš nie ovocný strom? Môže prežiť bez listov a naozaj znesie zásah do koruny?
Čo si mám predstaviť pod zatienením? Zahrnutie pôdou?
Takto sa dá postupovať samozrejme pri každom strome. Samozrejme je to núdzové zúfalé riešenie, ak je možnosť radšej počkajte do jesene.
Zatieniť môžete čímkolvek najčastejšie sa používa zelená tieniaca textília upevnená na koloch čí priamo na korune aby ju vietor nesfúkol.
Zásah do koruny prežije každá strom. Iste lepšie je najmä väčšie rany zatreť balzamom či voskom ale nie je nutné. V tomto období sa rany hoja dobre. Listy by mu aj tak zvedli a uschli a ešte by tak po presadení stradil ďalšiu drahocennú vlahu. Vyženie si nové...
2 0
ochar ochar

ochar je offline (nepripojený) ochar

wabi Pozri príspevok
Konáre skráť ešte pred vykopaním až po prvý najblyžší výhon ku kmeňu hneď za ním. Ten potom tiež skráť na najbližší výhon a tak ďalej. Je to síce radikálne ale jediné východisko. Aj na tých niekoľkých výhonoch čo zostanú otrhaj listy hoci aj úplne. Stopky môžeš nechať. Plody by som nenechával, tiež dolu.
Ak vyriješ korene aj s koreňovým balom - čo najväčším - daj ho hneď do textílie alebo folie aby sa ti nerozpadol - čo najviac pôvodnej zeminy a žo najviac koreňov. Neľutuj námahy - chce to odhodlanie a veľkú jamu. Korene neskracuj a rovno ihneď po vykopaní prenes do vopredpripravenej veľkej jamy aby bol strom čo najkratšie vykopaný. Zastrč ho poriadne aj trošku hlbšie radšej a nechaj priehlbinu do ktorej budeš môcť pravidelne polievať.
Ak to urobíš dobre do jesene sa strom spamätá. Len sa neboj urobiť ten radikálny rez!
Zatieniť môžeš textíliou aspoň počas prvého mesiaca a stále polievať počas celého leta.
Prvá uroda až o 2 roky.
ďakujem, spravím to tak a určite si dám tú námahu. som rád že je možnosť ich takto zachrániť aj keď niektorý ma odhovárali, že už sa neujmú.
Ešte sa opýtam, či tie rezy treba nejako ošetriť, nejakým náterom?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž veď tak ako som už hore uviedol balzám, pelakol, alebo štepársky vosk, zabráni vysichaniu pletív, ale ak nie je nič sa nestane.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Prosím vás. Ako a v ktorom mesiaci si najlepšie prenesiem bazu zvonku do záhrady a aká veľká by asi mala byť na optimálne ujatie?
1 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

[QUOTE=wabi;1754963]Takto sa dá postupovať samozrejme pri každom strome. Samozrejme je to núdzové zúfalé riešenie, ak je možnosť radšej počkajte do jesene.
Zatieniť môžete čímkolvek najčastejšie sa používa zelená tieniaca textília upevnená na koloch čí priamo na korune aby ju vietor nesfúkol.
Zásah do koruny prežije každá strom. Iste lepšie je najmä väčšie rany zatreť balzamom či voskom ale nie je nutné. V tomto období sa rany hoja dobre. Listy by mu aj tak zvedli a uschli a ešte by tak po presadení stradil ďalšiu drahocennú vlahu. Vyženie si nové...[/QUOTE

Náš sa presadil asi pred mesiacom. Zalievaný dostatočne takmer každý deň. Ale pôda je zlá, ílovitá, voda dlho vsakuje, je tam žiaľ aj suť. Nepresádzali sme to my, nevedeli sme v akých bude pôdnych podmienkach.
Zatieniť sa nedá, listy začali po týždni schnúť, koruna pri presadení nebola upravovaná. Dnes sú listy už iba na pár vetvičkách. Zostrih sme urobili po 14 a 18 dňoch. Nie však taký radikálny ako opisujete.
Ďakujem vám za všetky rady a nádej, že sa strom ešte môže ujať.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bettylou Pozri príspevok
Prosím vás. Ako a v ktorom mesiaci si najlepšie prenesiem bazu zvonku do záhrady a aká veľká by asi mala byť na optimálne ujatie?
Vlstne kedykoľvek. Taká burina ako baza prežije asi všetko. Ako päťročný som sa hral a uprostred leta som presádzal bazy. Robil som to tak, že som vykopal krík bazy, riadne ho ostrihal a nechal nejaký čas v sude s vodou a potom presadil - je to fakt burina. Existujú ušľachtilejšie formy, či červenolisté s vôňou citronu alebo americké strapatolisté ale všetko sú to buriny. Nemusíte ich mať v záhrade všade okolo ich je plno a natrháte si kvetov a olodov aj bez toho aby vám zavadzala, hoci ak máte fakt veľkú záhradu... ale to by som si tam už asi radšej dal nejakú ušľachtilú...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ochar Pozri príspevok
ďakujem, spravím to tak a určite si dám tú námahu. som rád že je možnosť ich takto zachrániť aj keď niektorý ma odhovárali, že už sa neujmú.
Ešte sa opýtam, či tie rezy treba nejako ošetriť, nejakým náterom?
Držím vám palce aj tebe katalog a Bettylou a dajte vedieľ ako sa s tým presádzaním darí...
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

wabi Pozri príspevok
Držím vám palce aj tebe katalog a Bettylou a dajte vedieľ ako sa s tým presádzaním darí...
Ďakujem. Myslela som na to.
0 0
ochar ochar

ochar je offline (nepripojený) ochar

v priebehu tohto týždňa ich presadím. Celkovo to budú 2 slivky, 1 broskyňa a 1 orech. Tak potom dám vedieť ako to dopadlo
ešte raz ďakujem za rady
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Bonsaj je strom ako každý iný, tak sa dá podľa toho postupovať aj pri veľkých.

Nevyhnutné úpravy
Okrem vody, svetla a živín je pre zdravý bonsaj nevyhnutné presádzanie a prestrihávanie koruny.

Pri presádzaní sa redukuje koreňový bal (spravidla o jednu tretinu až polovicu, záleží na tom, ako je bonsaj vyvinutý – to môže byť spočiatku trochu problematické, ale základnú techniku možno zvládnuť aj pomocou odbornej literatúry, prípadne možno využiť služby bonsajcentier). Rastlinu nevyživujú hrubé korene – tie plnia len nosnú funkciu. Sú to vlásočnice (tenké korienky), ktorými čerpajú živiny. Pri redukcii koreňov je preto dôležité zachovať aspoň polovicu vlásočníc. Staré suché a hrubé korene (bez vlásočníc) môžete pokojne odstrániť, tie sú pre rastlinu zbytočné. Bez zodpovedného prístupu to však nepôjde, bonsaj totiž nie je koláč, z ktorého stačí odrezať polovicu, rovnako ako ostatné činnosti, ani táto sa bez precíznosti nezaobíde.

Netreba zabúdať aj na to, že keď sa redukuje koreňový bal, treba ostrihať aj korunu, aby rastlina dokázala zvyškom koreňov vyživiť zelenú časť. A kedy presádzať? Dá sa to spoznať tak, že rastlinu aj s koreňmi bez problémov vyberiete z misky, pričom z balu neopadáva nijaká zemina – vtedy je koreňový bal prerastený a treba ho redukovať. Tvrdenie, že bonsaj treba presádzať každý rok, nie je celkom presné. Závisí to od druhu stromčeka – niektoré rastú pomalšie, iné rýchlejšie. Napríklad čínsky vtáčí zob (Ligustrum chinensis) má veľa prírastkov, či už zelenej hmoty alebo koreňov, preto si vyžaduje častejšie presádzanie.
Čo sa týka prestrihávania koruny, interiérové bonsaje môžete prestrihávať celoročne, pri exteriérových sa robí zmladzovací rez, čiže hlbšie strihanie, pri ktorom sa zoberie aj štvrtina z koruny. Takýto radikálny rez sa odporúča robiť vždy na jar, pretože vtedy je rastlina najvitálnejšia.

Pri presádzaní treba vymeniť starý substrát za nový, miska môže zostať tá istá. Z neznalosti robia ľudia chybu v tom, že neskrátia korene a stromček presadia do väčšej misky. Dôsledkom je nepomer medzi miskou a stromom (veľká miska – malý strom), bonsaj akoby omladol, čo nie je prípustné z estetického hľadiska.

Ďalšie dôležité pravidlo: nikdy nepresádzajte slabú rastlinu, napríklad ak má žlté listy alebo je napadnutá škodcami. Tým jej totiž môžete ešte viac ublížiť.

Bonsaj zhadzuje listy, keď:
• niečo nie je v poriadku, napríklad ak rastlinu napadla pleseň alebo iný škodca,
• má nedostatok svetla alebo živín,
• má nedostatok vody (vtedy sa rastlina bráni zhadzovaním listov),
• je nekvalitný postrekovací prípravok, ktorý listy zadusí.
1 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
takto
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať