Zavrieť

Porady

Ceny zeleniny a ovocia (výkup, predaj)

Ahojte,

potrebujem poradiť stránku, ktorá by mapovala ceny, resp. by podávala aktuálne informácie o cene zeleniny a ovocia. Konkrétne by ma zaujímali najmä výkupné ceny - pre svoju cenotvorbu. Potrebujeme odbytovať vlastný tovar a tiež tovar pestovateľov z nášho okolia. Viem, že niečo také existuje, ale za ten svet to neviem nájsť. Verím, že sa tu nájde niekto "z fachu", ktorý mi rád poradí. Ďakujem.
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

www.apa.sk atis, sleduje ceny už viac ako 15 rokov
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

však predavaj na trhovisku,tam je to najvýhodnejšie,ak je v krajskom meste
0 0
idyla idyla

idyla je offline (nepripojený) idyla

dakujem, pavol.
trisestri, pestujeme vo velkom a odbytujeme na viacero trhovisk Slovenska, nemozeme si dovolit sami chodit na trh, cele dni totiz stravime na poli, starame sa o urodu. kedysi sme chodili predavat, teraz sa orientujeme len na dorobenie zeleninky a mamina presla aj na vykup, vlastne vdaka tomu, ze sme sa s urodou nemohli spoliehat na milost ostatnych vykupov a tak sme to spojili a starame sa o odbyt vlastneho tovaru i nasich spolupestovatelov. ceny mamina doteraz zistovala od kolegov a pripadne od predavajucich, ale potrebujeme aj nejaky verejny a objektivny zdroj. niektori informatori totiz nie su velmi doveryhodni, hlavne ti, co sa preorientovali na velkosklad v Madarsku a nevedia co so sebou, ked ma niekto na Slovensku krasny a kvalitny tovar, spravaju sa arogantne a snazia sa cenu tlacit dolu.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Aké sú ceny za ktoré by sa pestovatelom oplatilo predavat ovocie a zeleninu?/my spotrebitelia vieme ceny za ktoré sa predava v marketoch a na trhu,ale možno nám chýba prehlad o skutočnej cene kvalitného produktu/
0 0
idyla idyla

idyla je offline (nepripojený) idyla

trisestri Pozri príspevok
Aké sú ceny za ktoré by sa pestovatelom oplatilo predavat ovocie a zeleninu?/my spotrebitelia vieme ceny za ktoré sa predava v marketoch a na trhu,ale možno nám chýba prehlad o skutočnej cene kvalitného produktu/
Tak, stabilne sa to neda urcit, ceny su pohyblive pocas celeho roka. Velky skrt robi dovoz, ktory vlastne hned na zaciatku znici ceny - ked by mali pestovatelia za prvy slovensky zber dostat mozno najviac, tak su ceny ako na vrchole sezony, ked je prebytok, pretoze trh je uz nasyteny dovozovym tovarom. Neviem, ci niekto pozeral dokument na STV2 nedavno, ale bol o tom ako Afrika zivi celu Europu svojim tovarom a ako si domaci tam nemozu dovolit kupit svoj vlastny tovar. Vsetko je vyvoz. O kvalite tovaru, jeho sposobe zakonzervovania, aby vydrzal dlhsi cas na pulte by sa tiez dalo pisat.
Takze sa vratim k otazke: Vseobecne sa to da povedat tak, ze tolko, aby im pokrylo naklady + aby dokazali z toho zit, ale to je asi kazdemu zrejme. Co ja viem o cenach, tak je cena dobra, ked uz pestovatel dostane polovicku z celkovej ceny, vacsinou vsak tolko nedostava, jednoducho by nebol odbyt a odberatelia by sa obratili inam. Ma sice najvacsie naklady, ale takto to jednoducho funguje. Vykup si tiez nieco prihodi, kedze aj on nieco riskuje a moze stratit - napr. u nas to byvalo rozpatie 1-3 Sk na kg, zalezi aj od druhu tovaru. Nie vsetci pestovatelia-dodavatelia su seriozni a maju pocit, ze do vykupu mozu pomaly dat aj hnoj, niektori su zas ok, mame niektorych starsich panov, zahradnikov srdcom, pre ktorych je kvalitny tovar vecou cti, vieme, ze na tych sa da spolahnut. Za nase okolie mozem povedat, ze pestovatelov je uz ako safranu. Byt vykupcom tiez nie je lahke, pretoze pestovatelia chcu logicky viac a myslia si, ze ten cenovy rozdiel medzi cenou, ktora sa vyplati pestovatelovi a tou, co zaplati konecny zakaznik, je vecou vykupu, pritom je to hlupost. Naklady na prevoz + nejake straty ma aj predavajuci, takze je to viacvrstvove. Mame viacerych odberatelov a su rozni - jeden taky, ktory si potrpi na slovensky tovar a radsej nebude mat akoby mal kupit dovoz, ale v poslednej dobe sa nakopilo vela tych, ktori beru len dovoz a k domacim su arogantni, za to moze aj ich neprajnost a zavist, nechcu dat domacim zarobit jednoducho nic. Pozri si tu stranku, co dal pavol, su tam nejake statisticke udaje. ;-)
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

idyla Pozri príspevok
Tak, stabilne sa to neda urcit, ceny su pohyblive pocas celeho roka. Velky skrt robi dovoz, ktory vlastne hned na zaciatku znici ceny - ked by mali pestovatelia za prvy slovensky zber dostat mozno najviac, tak su ceny ako na vrchole sezony, ked je prebytok, pretoze trh je uz nasyteny dovozovym tovarom. Neviem, ci niekto pozeral dokument na STV2 nedavno, ale bol o tom ako Afrika zivi celu Europu svojim tovarom a ako si domaci tam nemozu dovolit kupit svoj vlastny tovar. Vsetko je vyvoz. O kvalite tovaru, jeho sposobe zakonzervovania, aby vydrzal dlhsi cas na pulte by sa tiez dalo pisat.
Takze sa vratim k otazke: Vseobecne sa to da povedat tak, ze tolko, aby im pokrylo naklady + aby dokazali z toho zit, ale to je asi kazdemu zrejme. Co ja viem o cenach, tak je cena dobra, ked uz pestovatel dostane polovicku z celkovej ceny, vacsinou vsak tolko nedostava, jednoducho by nebol odbyt a odberatelia by sa obratili inam. Ma sice najvacsie naklady, ale takto to jednoducho funguje. Vykup si tiez nieco prihodi, kedze aj on nieco riskuje a moze stratit - napr. u nas to byvalo rozpatie 1-3 Sk na kg, zalezi aj od druhu tovaru. Nie vsetci pestovatelia-dodavatelia su seriozni a maju pocit, ze do vykupu mozu pomaly dat aj hnoj, niektori su zas ok, mame niektorych starsich panov, zahradnikov srdcom, pre ktorych je kvalitny tovar vecou cti, vieme, ze na tych sa da spolahnut. Za nase okolie mozem povedat, ze pestovatelov je uz ako safranu. Byt vykupcom tiez nie je lahke, pretoze pestovatelia chcu logicky viac a myslia si, ze ten cenovy rozdiel medzi cenou, ktora sa vyplati pestovatelovi a tou, co zaplati konecny zakaznik, je vecou vykupu, pritom je to hlupost. Naklady na prevoz + nejake straty ma aj predavajuci, takze je to viacvrstvove. Mame viacerych odberatelov a su rozni - jeden taky, ktory si potrpi na slovensky tovar a radsej nebude mat akoby mal kupit dovoz, ale v poslednej dobe sa nakopilo vela tych, ktori beru len dovoz a k domacim su arogantni, za to moze aj ich neprajnost a zavist, nechcu dat domacim zarobit jednoducho nic. Pozri si tu stranku, co dal pavol, su tam nejake statisticke udaje. ;-)
niekde som čítala, že v poľsku za poľnohospodárov platí odvody štát. Preto si môžu dovoliť iné ceny ako naší
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

Ahoj Idyla,

chcela by som sa opytat, v ktorom regione sa nachadzate? hovorila si ze mama robi vykup, nechcela by vykupit nase ceresne a marhule? mame prisernu nadurodu tento rok (
Galanta)

vdakaaa
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

ajuschka Pozri príspevok
Ahoj Idyla,

chcela by som sa opytat, v ktorom regione sa nachadzate? hovorila si ze mama robi vykup, nechcela by vykupit nase ceresne a marhule? mame prisernu nadurodu tento rok (
Galanta)

vdakaaa
Práve som rozmýšlala aká je úroda marhúľ na juhu lebo v našom mestečku na trhu je len jeden predajca a predáva dosť draho, sa mi zdá. Neoplatí sa Vám z juhu prísť väčším autom a predávať priamo na trhoch v severnejších okresoch? Ihneď by bolo rozpredané...
0 0
habo habo

habo je offline (nepripojený) habo

práve hľadám inzeráty o predaji marhúľ na zavaranie v širšom okolí okolí BA. Viete poradiť?
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

No uz sme aj o taktomto predaji uvazovali, bohuzial si teraz nemozme dovolit na cely den kdesi odist predavat, mame na dome strasny kopec prace - este stale v rekonstrukcii + zahrada + 2 psi + 8 sliepok
preto hladam nejakeho vykupcu.

A kde je to tvoje mestecko?

aja
0 0
habo habo

habo je offline (nepripojený) habo

byvam v BA, ale tu su marhule strasne drahe, na zavaranie sa neoplati kupovat.
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Od Spišskej Novej Vsi po Krompachy viem že určite by sa vypredalo. Poliaci tak predávajú jahody, prídu s autom povykladajú na trhoch, dokonca aj na ceste s autom som ich videla. Furt máme len jeden zdroj marhúľ, máme ich drahšie ako banány alebo jahody.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Hovorite dost vseobecne. Co je to draho a co je pre vas prijatelna cena? Pre vas, ktory chcete predat a aj pre vas, ktori chcete kupit?
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

travina Pozri príspevok
Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.
Dobre, kolko by podla teba bola prijatelna cena za krasne vyfarbene a zaroven tvrde a velke marhule, vhodne na zavaranie a kolko na dzem - za mensie, maksie.

Medzi pestovatelom a konecnym zakaznikom su casto este dvaja ludia (standardne) - vykup, ktory tovar zhana a riesi odbyt dalej a potom prepravca (to moze byt aj sam predavajuci, alebo aj nie - ze tovar prevaza a dalej posuva predavajucim). Takze ta cenotvorba obsahuje viacere vrstvy. A netreba hned odsudit jedneho alebo druheho, ktori su medziclanky, lebo ako tu aj ajuska napisala - jej by viacej vyhovoval vykup, hoci by dostala menej, lebo nie vsetci si jednoducho mozeme dovolit zohnat auto a predavat - z roznych dovodov. (O zakulisiach na trhu medzi predavajucimi sa rozsirovat nejdem.) A je pochopitelne, ze aj vykup si cosi hodi na vrch, pretoze riskuje stratu a ma tiez svoje naklady - sklad, na komunikaciu a zhananie odbytu... a prepravca podobne. Takze tak.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Este otazka - preco by mali byt marhule lacnejsie ako banany?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Alebo ak porovnávame ceny tovarov by bolo sa dobré spýtať: Prečo nie sú u nás také nízke mzdy ako u čínskych pracujúcich detí, alebo peruáncov či marokáncov a podobne, to by potom mohli stáť aj tie marhule pár drobných ale aj obuv a odev našej výroby by mali podstatne nižšie ceny.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

travina Pozri príspevok
Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.
Koľko stojí trhové miesto?
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Dobré ovocie aj zelenina sa predá sama. Priamo zo záhrady. Netreba ani pohonné hmoty, ani trhové miesto, ani odvody, ani platenie reklamy. Zákazníci sa budú o ne trhať sami.
Dobré správy sa šíria rýchlo.
Vždy som chodila o pár ulíc na domáce vajíčka, ovocie aj zeleninu. (Dnes už nie.)
Alebo dnes to už zaniklo?

Len netreba prispôsobovať ceny podľa tovaru zo zahraničia. Niekto tu písal, ako lacno nakúpil o pár km na Morave. Osobné skúsenosti nemám.

Mám chuť sa spýtať, kde je osky, aby napísala aké ceny majú aktuálne Rakúšania.

Inak viem čo je výkup, viem čo je pestovanie, čo sú riziká.
Ale ako sa majú zákazníci prepracovať k zdravej výžive pri dnešných platoch a tlakoch?
0 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

Dnes som zažil šok, keď som videl ceny zeleniny a ovocia v Námestove.
Jahody 1 kg 1 €
uhorky nakladačky (malé do 6 cm) 1 kg 0,7 €
zemiaky nové 1 kg 0,43€
čerešne 1 kg za 1,5 €
mandarínky, pomaranče 1 kg 0,65 €
Väčšina lacnej zeleniny a ovocia bola u Poľského predajcu v stánku, ale ani Slovensky predajcovia nezaostávali a ponúkali dobré ceny na zemiakoch a citrusových plodoch. Všetko v super kvalite. Je zjavné, že tvrdá konkurencia z Poľska tlači ceny dole. A potom, že lacnejšie to nejde.
PS: Podľa informácii od kupujúcich toto sú tam bežne ceny ovocia a zeleniny (TJ žiadna akcia, výpredaj).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať