Zavrieť

Porady

Výpoveď

Potrebujem poradiť! Vrátila som sa do práce po Materskej dovolenke resp. rodičovskom príspevku, vybrala som si dovolenku čo mi vypočítali a hneď po odpracovaní 4 dní ma čakala operácia. Hneď prvý deň v práci pred operáciou mi šef povedal, že po Pnke so mnou už neráta.Lebo na moje miesto chce inú osobu. Miesto nie je zrušené. Chce sa so mnou dohodnúť a chce dať aj odstupné, ale nechce aby som mala dvoj. mesačnú výpovednú lehotu.Chcela by som sa opýtať čo mi musí v dohode napísať, aby som na odstupné mala nárok? Ďakujem P.S. keby boli nejasnosti v tom čo som napísala rada vysvetlím.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
stela25 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť! Vrátila som sa do práce po Materskej dovolenke resp. rodičovskom príspevku, vybrala som si dovolenku čo mi vypočítali a hneď po odpracovaní 4 dní ma čakala operácia. Hneď prvý deň v práci pred operáciou mi šef povedal, že po Pnke so mnou už neráta.Lebo na moje miesto chce inú osobu. Miesto nie je zrušené. Chce sa so mnou dohodnúť a chce dať aj odstupné, ale nechce aby som mala dvoj. mesačnú výpovednú lehotu.Chcela by som sa opýtať čo mi musí v dohode napísať, aby som na odstupné mala nárok? Ďakujem P.S. keby boli nejasnosti v tom čo som napísala rada vysvetlím.
Pokiaľ nie je tvoje miesto zrušené, nie je možné ti dať výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) - nadbytočnosť. V tomto prípade nemáš nárok na odstupné.
Ja by som na tvojom mieste nepodpisovala žiadnu dohodu.

prosím ťa, prečo ťa už nechce? Čo máš krivé nohy, alebo ...?
Naposledy upravil rodina1 : 05.06.11 at 15:32 Dôvod: mimo témy
5 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Tak ako už rodina1 napísala, pokiaľ sa miesto neruší, nárok na odstupné nevzniká.
Môžte sa dohodnúť, že skončíš dohodou, ale že Ti vyplatia odmenu vo výške XY/ to nech dajú na papier/.
5 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

rodina1 Pozri príspevok
Pokiaľ nie je tvoje miesto zrušené, nie je možné ti dať výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) - nadbytočnosť. V tomto prípade nemáš nárok na odstupné.
Ja by som na tvojom mieste nepodpisovala žiadnu dohodu.

prosím ťa, prečo ťa už nechce? Čo máš krivé nohy, alebo ...?

Pretože som išla na operáciu a musela som byť PN a mám malé deti a budú stále choré. Starší má už 10 rokov a nikdy som nebola na očr. Ale to je práca na obci zmenil sa starosta zhodou okolností je to môj bratranec a poslanci ho tlačia, aby to som mnou skončil. Lebo si myslia, že som spojená s tým predošlým starostom čo vôbec nie je pravda. Ďakujem za radu tak som si to aj myslela len som si to chcela potvrdiť. Teda mám len pristúpiť na výpoveď z jeho strany?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

stela25 Pozri príspevok
Pretože som išla na operáciu a musela som byť PN a mám malé deti a budú stále choré. Starší má už 10 rokov a nikdy som nebola na očr. Ale to je práca na obci zmenil sa starosta zhodou okolností je to môj bratranec a poslanci ho tlačia, aby to som mnou skončil. Lebo si myslia, že som spojená s tým predošlým starostom čo vôbec nie je pravda. Ďakujem za radu tak som si to aj myslela len som si to chcela potvrdiť. Teda mám len pristúpiť na výpoveď z jeho strany?
Ked ti da vypoved kvoli zruseniu prac. miesta, tu beries na vedomie a podpisujes prevzatie, na tu nepristupujes, nemas to ako ovplyvnit.Ale zamestnavatel ti moze dat vypoved len z presne stanovenych zakonnych dovodov. Nemoze to urobit bez udania dovodu. A ten nema.

Ale podpisat dohodu len tak nepodpisuj.

P.S.: Odkial vies, ze deti budu byvat chore?
A ak aj niekedy budu, mas narok na OCR.
Nedaj sa dotlacit k nejakym neuvazenym krokom, nic nepodpisuj, kym si nebudes ista, co to je a co tym ziskas/stratis.
3 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

No, ale teraz keď už viem, že ma tam nechcú tak už tam, nechcem byť ani ja. Ale bez odstupného neodídem bola som tam 13 rokov zamestnaná. To mi povedal šefko, že budú deti choré. Ale má ich kto varovať. A to tiež dobre on vie. Dík za odpoveď
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
stela25 Pozri príspevok
No, ale teraz keď už viem, že ma tam nechcú tak už tam, nechcem byť ani ja. Ale bez odstupného neodídem bola som tam 13 rokov zamestnaná. To mi povedal šefko, že budú deti choré. Ale má ich kto varovať. A to tiež dobre on vie. Dík za odpoveď
Vieš, v dnešnej dobe, keď sa práca hľadá veľmi ťažko, je trochu divné, končiť PP, v ktorom si zamestnaná už 13 rokov, len tak, dohodou.
Ja viem, že ti možno bude ťažko, keď máš pocit, že ťa tam nikto nechce. Ale odíď až keď budeš mať novú robotu.
3 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stela25 Pozri príspevok
Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
Po ukončení PN sa normálne vráť do zamestnania, veď si stále zamestnancom a žiadnu dochodu nepodpisuj.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
stela25 Pozri príspevok
Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
Odstupné nedostaneš. Môžeš dostať len nejakú odmenu. A to by malo byť zakotvené aj v tej dohode o ukončení PP.
Nehnevaj sa na mňa, ale ja by som dohodu nepodpisovala. Pozri, ak bude na teba robiť nátlak, hádzať ti polená pod nohy, vždy môžeš ísť zase na PN-ku (veď aj psychické problémy sú dôvodom byť PN). Nedaj sa dotlačiť do odchodu z práce.
Už som doma skoro rok, viem, aké je ťažké si nájsť prácu. Držím ti palce, aby všetko dopadlo v tvoj prospech.
Hlavne sa nedaj.
5 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Ďakujem! Uvidíme dám vedieť ako to dopadlo
0 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Dnes sa mi zamestnávateľ ozval a toto mi napísal "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b. Odstupné Ti bude vyplatené podľa zákona 400/2009 Z.z. o štátnej službe podľa §53 ." čo vy všetci na to!! Prosím o radu!! Pracujem na obci.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

stela25 Pozri príspevok
Dnes sa mi zamestnávateľ ozval a toto mi napísal "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b. Odstupné Ti bude vyplatené podľa zákona 400/2009 Z.z. o štátnej službe podľa §53 ." čo vy všetci na to!! Prosím o radu!! Pracujem na obci.
Toto ti napísal na oficiálny papier, ktorý ti chce dať podpísať? Lebo výpoveď dohodou neexistuje. Je buď výpoveď alebo dohoda.

Ak chceš dohodu, dala by som si pozor, aby tam bolo uvedené toto.
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.


pretože v tom prípade:

§ 76
Odstupné a odchodné

Na začiatok

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Cize ak by si mala v dohode uvedene, ze sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, mala by si nárok aj na odstupné. A kludne to moze byt uvedene aj v dohode, ze zamestnavatel priznava zamestnancovi odstupne vo vyske 3 mesacneho zarobku.
3 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

V zakone o statnej sluzbe je to v podstate podobne naformulovane. Cize aj podla toho zakona, ak sa skoncil PP dohodou v pripade, ze nema zamestnavatel pre neho miesto, ma statny zamestnanec narok na odstupne. Len si daj pozor, aby si mala odcitovane spravne paragrafy v dohode.
0 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Ja viem , že výpoveď dohodu neexistuje. Ešte nechápem toto: "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b" Teda bude ju dávať zamestnávateľ alebo chce dohodu. Lebo § 63 je výpoveď daná zamestnávateľom.Tak ale on to miesto má, len tam chce niekoho druhého. Tam neboli žiadne organizačné zmeny. Mám mu povedať nech tú dohodu vytlačí a dám si ju odobriť niekomu fundovanému? Lebo tie zákony sa všetky už pletú do kopy. Ďakujem za všetky rady
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stela25 Pozri príspevok
Ja viem , že výpoveď dohodu neexistuje. Ešte nechápem toto: "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b" Teda bude ju dávať zamestnávateľ alebo chce dohodu. Lebo § 63 je výpoveď daná zamestnávateľom.Tak ale on to miesto má, len tam chce niekoho druhého. Tam neboli žiadne organizačné zmeny. Mám mu povedať nech tú dohodu vytlačí a dám si ju odobriť niekomu fundovanému? Lebo tie zákony sa všetky už pletú do kopy. Ďakujem za všetky rady
Myslím, že odst. 3 platí aj pre tvojho zamestnávatela. Iba ak by si podpísala dohodu o skončení prac.pomeru bez uvedenia dôvodu a odstupné ti zamestnávatel dal len formou odmeny

§ 61
Výpoveď

Na začiatok

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.


2 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Nie ten riadok s § mi poslal mailom, odpísala som, že chcem návrh toho čohosi, o čom písal v maili. Požiadala som ho o niečo oficiálne, aby som si to mohla dať z konzultovať. Proste buď dohodu alebo výpoveď s hlavičkou a všetkým čo to má obsahovať. Som zvedavá čo pošle.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
stela25 Pozri príspevok
Nie ten riadok s § mi poslal mailom, odpísala som, že chcem návrh toho čohosi, o čom písal v maili. Požiadala som ho o niečo oficiálne, aby som si to mohla dať z konzultovať. Proste buď dohodu alebo výpoveď s hlavičkou a všetkým čo to má obsahovať. Som zvedavá čo pošle.
Aj keď ti niečo dá písomne, hlavne v ten moment nič nepodpisuj! Nedaj sa "dotlačiť" do podpísania. Jednoducho povedz, že si to musíš preštudovať a až potom môžeš podpísať!.
Jednoducho argumentuj, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". Takže si danú písomnosť musíš nechať prejsť hlavou.
Aj tak si myslím, aby si takto sformulovanú dohodu nepodpisovala. Nech ti najskôr dá výpoveď z nadbytočnosti, a až potom sa môže s tebou dohodnúť, že odídeš skôr, ako uplynie výpovedná lehota.
3 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Práve som dostala dnes už druhý návrh "" § 60 a § 63 písm. b Zákonníka práce, opravujem § 53 na § 76 ods. 1 Zákonníka práce."

Toto mi napísal odpísala som že nech to hodí na oficiálnu dohodu a dám si z konzultovať a že neznalosť zákona neospravedlňuje, Takže si danú písomnosť musím prejsť hlavou.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
stela25 Pozri príspevok
Práve som dostala dnes už druhý návrh "" § 60 a § 63 písm. b Zákonníka práce, opravujem § 53 na § 76 ods. 1 Zákonníka práce." úprimne, tomuto moc nerozumiem. Teda chce dohodu podľa § 60, ale miesto § 63 ods. 1 písm. b) (ako výpovedný dôvod), dáva len odkaz na § 76 - odstupné. Ale, v tom prípade, ak by si len podpísala dohodu v zmysle § 60 bez akýchkoľvek výpovedných dôvodov, nemáš nárok na odstupné v zmysle § 76.

Toto mi napísal odpísala som že nech to hodí na oficiálnu dohodu a dám si z konzultovať a že neznalosť zákona neospravedlňuje, Takže si danú písomnosť musím prejsť hlavou.
..
4 0
stela25 stela25

stela25 je offline (nepripojený) stela25

Ten výpovedný dôvod je § 63 písmeno b, a ten § 53 bol zo zákona o štátnej službe ale ja som nikdy nepracovala v štátnej službe, pracujem vo verejnom záujme, asi na to prišiel a začal sa riadiť zákonníkom práce, preto tá oprava z 53 na § 76 ods. 1 zákonníka práce. Máš pravdu trocha ho ponaťahujem, v pondelok sa k nemu chystám. Uvidím ako sa bude tváriť keď budem chcieť výpovednú dobu a mne už prináležia tri mesiace.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať