Zavrieť

Porady

Na com mam narok ako tehotna po navrate zo zahranicia

Dobry den,

volam sa Lucia, mam 25 rokov a som v 4 mesiaci tehotenstva. Pred dvomi tyzdnami som sa vratila zo zahranicia, kde som stravila 2 roky a 9 mesiacov. Po dobu 2 rokov a 3 mesiacov som bola dobrovolne nezamestnana s tym, ze zdravotne poistenie som si platil na Slovensku, ostatnych 6 mesiacov som bola poistena v zahranici. Momentalne som uz nahlasena na UPSVR ako nezamestnana. Potrebovala by som poradit v nasledujucich otazkach:

1. mam narok na matersku? (ak nie, tak aspon na rodicovsky prispevok a v akej vyske?)
2. mam narok na poberanie akejkolvek davky pred terminom porodu?(ake davky?)
3. moze mi vzniknut narok na davku v hmotnej nudzi a ochranny prispevok ak nezijem s otcom mojho buduceho dietata, ale otec chce byt uvedeny v rodnom liste a chce poberat na nase dieta rodinne pridavky v zahranici???
a tiez zijem v jeho dome, kedze nemam ine byvanie. (co musim splnat na priznanie takychto davok ak vobec narok mam?)

Prosim Vas poradte, lebo narodenie dietatka je draha zalezitost a sama s pomocou statu to nezvladnem.

Dakujem Lucia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

    § 74 Zákona o rodine

    (1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
    (2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu. 15)
    (3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

    Na com mam narok ako tehotna po navrate zo zahranicia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.