Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na PÚ

Vie mi niekto poradiť, aký bude daňový dopad pri prechode z JÚ na PÚ od 1.1.2005? ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Upravuje to opatrenie NF SR. V zásade je potrebné si uvedomiť, že po otvorení účtovných kníh v PU sa ako výnos zaúčtuje aj
    - zásoby ktoré boli zaplatené (platba sa uplatnila ako daňový výdavok)
    - poskytnuté preddavky (ktoré boli uplatnené ako daňový výdavok)
    - pohľadávky, ktoré ba v PU boli účtované ako výnos

    a ako náklad záväzky, ktorých úhrady by bola v JU uznaná za daňový výdavok.

    Je toho viac, treba si to pozrieť v oparení MF SR.

    Aron je offline (nepripojený) Aron

    Aron
    Mudroš, ďakujem za info. Len stále mi to nie je jasné. Pri otváraní účtov v PÚ od 1.1. používam na otvorenie účtov zásob, pohľadávok a záväzkov začiatočný účet súvahový voči príslušným súvahovým účtom. Nákladové a výnosové účty sa na začiatku obdobia neotvárajú. Ak to správne chápem, vlastne až počas používania sa mi dostávajú zásoby do nákladov, ale pohľadávky a záväzky už len uhrádzam, takže by už nemali vstupovať do nákladov a výnosov. Chápem to správne, alebo mi ešte niečo ušlo?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Ved do nakladov ty ihned idu vsetky nezaplatene zavazky k 1.1.2004 ktore v JU neboli nakladom a tak isto do vynosov pohladavky ktore neboli prijmom
    do Trendu som poslala podrobny clanok ako postupovat pri prechode zo sustavy jendoducheho uctvonictva do sustavy podvojneho uctovnictva, mal by vyst niekedy v polovicke oktobra, je tam uvedeny aj priklad pre lepsiu orientaciu...

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Pani Čierna, vítam Vás na PORADe. S Vašimi príspevkami sa stretávam na predplatenom prístupe na stránke TRENDu. Určite budete prínosom pre PORADu. Dúfam, že svojími názormi a príspevkami budete jednou z ďalších múdrych hláv na tejto stránke. S pozdravom Edita

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Rada by som si ten článok prečítala, no asi budem musieť počkať. Ja tiež už rozmýšľam ako čo najjednoduchšie prejsť z JU na PU. A až také jednoduché to asi nebude. Skúsim to zjednodušiť:
    V JU:
    uzavrieť knihy
    V PU:
    vytvoriť účtovný rozvrh
    prevod zostatkov podľa jednotlivých účtoch ( zásoby 112, pokladňa 211, pohľadávky 311, záväzky 321....) so súvzťažným zápisom 701. Rozdiel medzi účtami majetku a záväzkov 491.
    Očistenie uhradených zásob v prospech účtu 681. Záväzky za zásoby spotrebované 581.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Dnes som si prečítala správu, že parlament schválil novelu zákona o účtovníctve, v rámci ktorej FO živnostníci - platitelia DPH nebudú povinní viesť podvojné účtovníctvo po 1.1.2005. Novela sa schválila včera, t. j. 9.9.2004, ale nič podrobnejšie nebolo v správe napísané.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.