Zavrieť

Porady

Budova a pozemok

Viem, že pozemky sa neodpisujú,
ale keď kúpim pozemok spolu s budovou, na zmluve nie je vyčíslené aká suma je pozemok a aká je budova, môžem to zaradiť do majetku a odpisovať ako celok? Alebo mám nejakým spôsobom zistiť cenu pozemku a zaradiť to ako pozemok zvlášť a budovu zvlášť?

Som už z toho hotový, za každú radu budem vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    M3G
    Viem, že pozemky sa neodpisujú,
    ale keď kúpim pozemok spolu s budovou, na zmluve nie je vyčíslené aká suma je pozemok a aká je budova, môžem to zaradiť do majetku a odpisovať ako celok? Alebo mám nejakým spôsobom zistiť cenu pozemku a zaradiť to ako pozemok zvlášť a budovu zvlášť?
    Som už z toho hotový, za každú radu budem vďačný.
    Nemáte k dispozícii nejaký znalecký posudok na hodnotu budovy a pozemku ? Rozdelenie kúpnej ceny na budovu a pozemok v rovnakom pomere, ako je cena v znaleckom posudku, je všeobecne zo strany DÚ akceptovaná.
    P.S. Pozemok sa v žiadnom prípade nemôže odpisovať, ani ako súčasť budovy.
    Naposledy upravil andrej_rv : 11.01.06 at 21:03

    Boneta je offline (nepripojený) Boneta

    Boneta
    Ja som postupovala nasledovne:
    - nakoľko v kúpnej zmluve nebola uvedená cena pozemku oddelene od ceny budovy, pri stanovení obstarávacej ceny budovy a obstarávacej ceny pozemku:
    - vypracovanie znaleckého posudku
    - v znaleckom posudku bol osobitne ohodnotený pozemok a osobitne budova
    - zistenie percenutálneho pomeru kúpnej ceny medzi budovou a pozemkom v znaleckom posudku
    - zistený percentuálny pomer bol použitý pri stanovení obstarávacej ceny budovy a obstarávacej ceny pozemku z kúpnej zmluvy

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Vďaka,
    podarilo sa mi získať znalecký posudok a percentuálnym podielom(znalecký posudok vs kúpna cena) som sa nejako dopracoval k cene za m2, potom ostatné už nebol problém vypočítať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.