Zavrieť

Porady

Akú máte spotrebu plynu?

Dobrý deň, dnes som obdržal vyúčtovanie od SPP a padol som na zadok. Vyrátali mi preddavky na ďaľší rok za cca 189,- € mesačne. Začal som sa vypytovať kto - akú má spotrebu a zistil som že tu u mňa niečo "nehrá".

Situácia:
Dom z dvoch častí
časť stará: cca 95 m2 válková tehla, hrúbka cca 60 cm
strop izolovaný 30 cm vzduchovou medzerou a škvárobetónom
vykurovanie radiátorové s termohlavicami
okná plastové až na dve malé okienka a vchodové dvere ktoré
sme ešte "nestihli" vymeniť

spoločný závesný turbokotol Attack

časť nová: novostavba cca 90 m2 pálená tehla 40 cm bez izolácie (zatiaľ)
strop sadrokartónový + 2 x 16 cm minerálna izolácia
okná plastové, vchodové dvere plast
vykurovanie podlahové riadené "manuálne" 4-cestným ventilom.

priemerná teplota v dome cca 22-23 Celzia.

Vyfakturovaná spotreba 4091 m3 = 43 438 kWh.

Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A co ti tam nesedi? Mne sa to zda realne.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

Tak vypytoval som sa od znamich a v prepocte to u nich vychadza o hodne menej. Resp. otázka je, kde dokážem ušporiť?
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

dokonca kamarát má dvojpodlažný barák cca 200 m2 zateplený a plastové okná s novším (2 ročným) valliantom a podlahovkou mu to vychádza na 1900 kubíkov!! to je menej než polovica mojej spotreby
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Ak vieš koľko m3 plynu si spotreboval za predchádzajúce obdobie, tak si dosaď do tejto tabuľky http://www.spp.sk/zakaznici/domacnos...ovych-platieb/ a máš to z prvej ruky.
2 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

predchádzajúce obdobie je 3640 m3
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

nárast o cca 400 kubikov pripisujem tomu, že sa nám narodilo dietatko a kusok viac sme kurili a bola aj kusok studensia zima
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

aha, nepochopili sme sa. Ja som zhrozeny z toho ako vela plynu spalim vobec. S tym priamo suvisiaca je aj vyska preddavkov...
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

tolyaasch Pozri príspevok
dokonca kamarát má dvojpodlažný barák cca 200 m2 zateplený a plastové okná s novším (2 ročným) valliantom a podlahovkou mu to vychádza na 1900 kubíkov!! to je menej než polovica mojej spotreby

nuz sam si si odpovedal.... ved aj vy mate spolu takmer 200 m2 stara aj nova cast...
vy ale nemate doriesene uniky tepla... k tej starej casti sa skoda vyjadrit tam chapes sam ze tie parametre co si dal usporu neprinasaju....
a ty nemas zateplene... okna mas trojskolo? ako si riesil tepelne mosty.. atd aka je izolacia v podlahe....
a potom stary kotol... nie je zanesena ta spirala aky ma vykon...
a ako sam pises mate nove dieta v dome.. tak viac sa kuri, viac vody sa minie ... teplej .... atd atd...
podla mna vasa spotreba plynu zodpoveda vasim vstupnym udajom

a uz vobec nechapem preco si dal taku hrubu tehlu a nesiel si radsej do tensej tehly a zateplenia...
1 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

Zateplenie sa riesi - resp. bude. Hrubú tehlu som chcel lebo cenovy rozdiel nebol až taký veľký a mám z toho lepší pocit Izolácia na podlahe je 10 cm. Okná sú len dvojsklo. Tepelne mosty: veniec sa nachádza mimo vykurovanej časti domu, betónové preklady izolované 5 cm EPS, špalety 2 cm XPS. Jediné čo nemám domyslené sú vchodové dvere - betónový spoj s vnútornou podlahou a terasou. Originál som tam dal len 2 cm eps na dilatáciu do betónu ale vyzerá to že som to pokašlal lebo pri veľkých mrazoch je tam cítit tepelný odstup na dlažbe.
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

teplá voda je elektro-akumulačná (bojler)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja 114m2 50€/mesačne,ohrev vody + kúrenie.Ale prikurujem aj kachlami cca 2,5m3 dreva/zima.
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

220870 Pozri príspevok
Ja 114m2 50€/mesačne,ohrev vody + kúrenie.Ale prikurujem aj kachlami cca 2,5m3 dreva/zima.
no práve o toto mi ide. keď si to prerátam na moju podlahovú plochu tak mi to vychádza tak cca na 85 € / mes.

Poviete mi ako to robíte? Skladba domu, izolácie, systém kúrenia a pod.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Po prve - "kamarat" nema napriklad kondenzacny kotol?
Po druhe - kamarat tiez kuri na 23 stupnov? (lebo napr. my kurime na 20)
Po tretie - nie len zateplenie treba riesit. Velmi zalezi, ako mas spravene kurenie. Ci mnozstvo stupaciek, vsetky v obvodovych muroch, alebo ako sa to robi teraz, jedna centralna stupacka v strede domu + rozvadzac na kazdom podlazi.

Ja vykurujem dva RD, jeden v BA, druhy pod Tatrami. v Ba spotreba 3.500 m2, a to prikurujem drevom, ak by nie, tak je asi aj 4.000 malo. Pod Tatrami - spotreba 1900 - 2000 m2, prikurovat drevom tam nie je mozne.

Oba domy starsie ako 20 rokov, nezateplene. V podstate jediny rozdiel je v tom, ze v tom druhom je kondenzacny kotol a kurenie je spravene tak, ako ma byt (okrem toho, ze su tam novsie okna, ale v oboch RD su plastove s dvojskolm).
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

"kamarat" nema kondenzacny kotol lebo vykuruje podlahovkou a tepelny spad pri podlahovke nevyhovuje kondenzačnému, rozdiel je, že on vykuruje celú plochu podlahovkou. Ja len cca polovicu.

stupačky nemám, dom nemá poschodie. Jedná sa o starý podlhovastý sedliacky dom ku ktorému sme dostavali "L"-ko. Radiátory sú rozvedené v podlahovom betóne v chráničkách + izolačná pena. Do novej časti domu je prívod vedený na zadnej stene cez 2 miestnosti (poza skriňe) a potom pokračuje v podlahe novej časti domu (skoro bez tepelnej straty, odmeral som to. kotol zapína od 60 do 65 a na prívode do štvorcestného mi teplomer vykazuje prakticky to isté).
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

Odpočítajte si spotrebu plynu na prípravu teplej vody. Teraz je na to vhodná príležitosť.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tolyaasch Pozri príspevok
"kamarat" nema kondenzacny kotol lebo vykuruje podlahovkou a tepelny spad pri podlahovke nevyhovuje kondenzačnému, rozdiel je, že on vykuruje celú plochu podlahovkou. Ja len cca polovicu.
Nemylis si to? Kondenzacny prave ma zmysel iba ak pracuje pri nozkych teplotach, takze prave na podlahovku je idealny.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
My máme dom cca 70m2, zateplený a spotreba ročne činí asi 1000 kubíkov, ale prikurujeme drevom a teplá voda je na bojler, dovolím
si tvrdiť, že je dôležité aký je tepelný komfort v dome počas dňa, t.j.v období, keď sme neboli celé dni doma /ráno sme celá rodina odišli do práce a škôlky a večer sme sa navracali do 18C domu sme mali spotrebu ešte menej.../ ale keď som bola 3 roky na materskej ako žienka domáca, tiež sme to pocítili na platbách...hold musíte kúriť celý deň aj na 22-23C, keď je doma bábo...
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 30.06.11 at 16:59
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
tolyaasch Pozri príspevok
no práve o toto mi ide. keď si to prerátam na moju podlahovú plochu tak mi to vychádza tak cca na 85 € / mes.

Poviete mi ako to robíte? Skladba domu, izolácie, systém kúrenia a pod.
Na dome mám vymenené okná.zateplené steny .asi pol domu sadrokartonovy podhľad nezateplený.Tento rok budem komplet zateplovať všetky stropy z vrchu.Keď som doma a kúrim v kachlách tak nepotrebujem púšťať ústredné kúrenie( panelové radiátory).
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

tolyaasch Pozri príspevok
strop izolovaný 30 cm vzduchovou medzerou a škvárobetónom
to by som teda izoláciou nenazval, ja mám na povale rozložený 30cm polystyrén, dom zhruba taká rozloha ako ty, 200m2, okná plastové dvojsklo, fasáda 10cm polystyrén, sokel 8cm, podlaha bohužial nič, spotreba za rok 2300m3, kúri sa na 21C celý deň (žena na materskej), je v tom aj varenie a príprava teplej vody.
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

iv@n Pozri príspevok
to by som teda izoláciou nenazval, ja mám na povale rozložený 30cm polystyrén, dom zhruba taká rozloha ako ty, 200m2, okná plastové dvojsklo, fasáda 10cm polystyrén, sokel 8cm, podlaha bohužial nič, spotreba za rok 2300m3, kúri sa na 21C celý deň (žena na materskej), je v tom aj varenie a príprava teplej vody.
Super! A kotol klasika či kondenz? Predpokladám že ak nie je na podlahe nič tak kúrenie je radiátorové.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať