Zavrieť

Porady

daň z predaja nehnuteľnosti - pozemok

Dobrý deň, mám jednu otázku ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti.
V októbri 2010 som kúpil tri pozemky od troch rôznych vlastníkov. Keďže tie pozemky predchádzajúci majitelia vlastnili dlhšie obdobie, boli ich príjmi z predaja od dane oslobodené. Prvý pozemok som kúpil za 1 992 euro, druhý pozemok za 664 euro a tretí pozemok za 65 000 euro. Na základe tejto kúpy som sa stal výlučným vlastníkom všetkých troch pozemkov. Teraz chcem (júl 2011) predať svojmu známemu (nie je rodinný príslušník) z každého pozemku presnú polovicu – čiže bude spoluvlastníkom v podiele 1/2. Za každý predanú polovicu pozemku dostanem presnú polovicu zo sumy, ktorú som predtým zaplatil – čiže za prvý pozemok dostanem 996 euro, za druhý 332, za tretí 32 500 euro. Teraz ma však zaujíma, koľko budem musieť zaplatiť daň z predaja pozemku, či som od toho oslobodený, keďže z predaja nedosahujem žiadny zisk. Alebo budem musieť zaplatiť daň aj keď nedosahujem zisk, nakoľko boli predchádzajúci majitelia oslobodení od dane. Ešte doplňujúce údaje nie som živnostník ani podnikateľ, a pozemky som predal vo veľmi krátkom časovom období. Zaujíma ma len čisto koľko budem musieť zaplatiť daň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 8
    Ostatné príjmy


    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

    (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    betka Pozri príspevok
    § 8
    Ostatné príjmy


    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

    (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
    jednoducho povedané výška príjmu sa bude rovnať výške (hodnote) výdavkom....ČZD z § 8 bude sa rovnať nule....

    daň z predaja nehnuteľnosti - pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.