Zavrieť

Porady

Konatel - Nezamestnany

Skoncil som vysoku skolu a bol som sa prihlasit na urad prace. Neskor sme si zalozili SROcku v ktorej vystupujem ako konatel. Mam danu skutocnost nahlasit na urade prace? Stavam sa tak SZCO alebo mozem byt evidovany na UP ako nezamestnany?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako konateľ bez príjmu môžeš byť evidovaný. Ale ty si aj spoločník /založil si sro / -takže z toho dôvodu ťa zrušia. Radšej si to chod vybaviť.
1 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

A ked ma zrusia, ako povinnosti mi z toho plynu? ZP, SP?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bud.........ZP-samoplatiteľ
alebo sa zamestnáš na skrátený uväzok, aby si bol poistený cez sro
alebo si ešte niekde zamestnaný? asi nie, ked si na UP.
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

PetrikNmUno Pozri príspevok
Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
Toto uz neplati. Ponovom sa plati naplno, cize minimalne nejakych 44 eur
Do SP nic iba vtedy, ak nemas s sro nejaky zmluvny vztah (dohodu), na zaklade ktorej by si dostaval pravidelny alebo nepravidelny prijem. Odvody ti povedia na SP.
Pokial si beries iba koncorocny podiel na zisku, tak SP nedas nic.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
PetrikNmUno Pozri príspevok
Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
2 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

KEJKA Pozri príspevok
ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
Ale potom to nebude ZP 46 a SP 32 = 78 ecok?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie uviedla som dva sposoby.
Bud ako smaoplatiteľ.....46
alebo ako zamestnanec...............32, ak budeš zamestnanec, tak sa nebudeš registrovať ako samoplatiteľ, to je logické.
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

KEJKA Pozri príspevok
nie uviedla som dva sposoby.
Bud ako smaoplatiteľ.....46
alebo ako zamestnanec...............32, ak budeš zamestnanec, tak sa nebudeš registrovať ako samoplatiteľ, to je logické.
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
camozzi Pozri príspevok
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok.
ako si na to došiel? zvýrazňujem čo som napísala....

KEJKA Pozri príspevok
ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

camozzi Pozri príspevok
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok.
Nie nie.

Ak bude vykonavat pre svoju firmu funkciu konatela a bude pracovat na zaklade Zmluvy o vykone funkcie konatela (trebárs), nevztahuje sa na neho minimalna mzda, a moze si dat mesacnu odmenu trebars 50 € alebo 100 €. Je to na nom. A Kejka chce povedat, ze ked to spravi takto, tak odvody do ZP a sucasne do SP z tejto odmeny budu menej ako odvody samoplatitela do ZP.

A takto bude mat pokrytu aj socialku, cim si "spori" na dochodok...
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Pozri...

samoplatitel = 46,06 € do ZP.
Konatel so dmenou 100 €: 4+10 do ZP, a 9,40 + 25,20 do SP. Spolu je to 48,60 € dokopy ! obe poistovne a zamestnanec + zamestnavatel.
Ta odmena moze byt aj nizsia. A konatel ma pokryte vsetky odvody.

A takisto su toto este aj naklady pre firmu.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri 50 EUR odmene to bude 24,30 EUR.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nasi konatelia robia za 50 € vsetci, prave kvoli tomuto. aj s platenim uctovnicky ich to vyslo lacnejsie ako ostat samoplatitelmi.

Len treba pocitat s dalsimi povinnostami zamestnavatela:
Vykazy do SP, ZP, prehlady na DU, rocne zuctovanie dane a tak.
4 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24 Pozri príspevok
Nasi konatelia robia za 50 € vsetci, prave kvoli tomuto. aj s platenim uctovnicky ich to vyslo lacnejsie ako ostat samoplatitelmi.

Len treba pocitat s dalsimi povinnostami zamestnavatela:
Vykazy do SP, ZP, prehlady na DU, rocne zuctovanie dane a tak.

a tak sa mysli napr. BOZP? stravne listky? co este?

oplati sa to ak sro nema inych zamestnancov?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

1Dara Pozri príspevok
a tak sa mysli napr. BOZP? stravne listky? co este?

oplati sa to ak sro nema inych zamestnancov?
Za pracu za vykon funkcie konatela (pobera odmenu, nie je v pracovnom pomere) neprisluchaju konatelovi stravne listky. BOZP nemusi mat. Jedine ze keby si spravil uraz sam by isiel seba zalovat, vtedy by mohli kontrolovat ci sam sebe vykonal BOZP.

"A tak" je v podstate len ta administrativa okolo.
Prihlasky na ZP, SP, DU., mesacne vykazy, prehlady, hlasenia, zuctovania.

Oplati? Podla mna ano. Konatelia maju odpracovane roky, platia socialne poistenie, firma ma celu odmenu s odvodmi do nakladov.

Ak nie je firma "leniva", oplati sa to. urcite.
3 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

dik
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zk24 Pozri príspevok
Oplati? Podla mna ano. Konatelia maju odpracovane roky, platia socialne poistenie, firma ma celu odmenu s odvodmi do nakladov.
.. len jedna nevýhoda ... kazia si OMB pri takomto odvode ...
nuž ale na druhej strane .. ktovie, či za niekoľko rokov nejaké dôchodky zo SP vôbec budú
doplním ... takže ozaj asi lepší vrabec v hrsti ......
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Katy a R Pozri príspevok
.. len jedna nevýhoda ... kazia si OMB pri takomto odvode ...
nuž ale na druhej strane .. ktovie, či za niekoľko rokov nejaké dôchodky zo SP vôbec budú
doplním ... takže ozaj asi lepší vrabec v hrsti ......
Ako to prosim ta z dlhodobeho hladiska ovplyvni uvedeneho konatela? Toto nie je moja parketa.

Vdaka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zk24 Pozri príspevok
Ako to prosim ta z dlhodobeho hladiska ovplyvni uvedeneho konatela? Toto nie je moja parketa.

Vdaka.
.. no OMB = OVZ/VVZ .. a ak má konateľ len tie odvody z 50 eur napr .. tak za rok je to 600 (OVZ) .. a VVZ je možno 9000 (nechce sa mi hľadať). to vychádza OMB pod 0,1 ... aj keď sa to ešte upravuje ...
tuto presnejšie http://www.porada.sk/t148473-zakon-o...2009-a.html#62

.. a nevieme, čo ešte bude platiť v budúcnosti .. takže predpokladám, že ten konateľ sa zariadi "inak" po svojom

ešte toto http://www.porada.sk/t171844-szco-do...sku-davok.html
Naposledy upravil Katy a R : 05.07.11 at 16:45
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať