Zavrieť

Porady

Konatel - Nezamestnany

Skoncil som vysoku skolu a bol som sa prihlasit na urad prace. Neskor sme si zalozili SROcku v ktorej vystupujem ako konatel. Mam danu skutocnost nahlasit na urade prace? Stavam sa tak SZCO alebo mozem byt evidovany na UP ako nezamestnany?
Usporiadat
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Na svajciarsky dochodok v tejto krajine neverim. Nastastie mam do dochodku daleko, takze si vystacim s odvodmi do ZP ako samoplatitel, respektive "chudobny" konatel bez prijmu.
Vsetkym zucastnenym dakujem za trpezlivost a ozrejmenie.
0 0
TSteinar TSteinar

TSteinar je offline (nepripojený) TSteinar

Pre zhrnutie poprosim odpoved na konkretnu situaciu.
Som spolocnikom a konatelom vo vlastnej s.r.o., zatial som evidovany ako samoplatitel a platim teda len do ZP 46,06€. Oplati sa mi prejst teda na zmluvu o vykone funkcie konatela, kde si urcim sumu 50€ mesacne? ide najma o financie, pretoze este nemam zarobkovu cinnost.
Ak to bude vyhodnejsie, mozete mi napisat ake vsetky dokumenty treba evidovat pravidelne?
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

Ste si isti ze je to tych 46 Eur?

Lebo ked som skoncil skolu a kym som sa prihlasil na urad prace ubehlo 5 dni, ktore som cele doplacal a bolo to 5,94. Z coho ked ratam ze masiac ma 30 dni tak mi to vychadza ze mesacne platim cca. 36 Eur...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

PetrikNmUno Pozri príspevok
Ste si isti ze je to tych 46 Eur?

Lebo ked som skoncil skolu a kym som sa prihlasil na urad prace ubehlo 5 dni, ktore som cele doplacal a bolo to 5,94. Z coho ked ratam ze masiac ma 30 dni tak mi to vychadza ze mesacne platim cca. 36 Eur...
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=944
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.
Ahoj.

Povinnosti:
1. Prihlásit na DU ako platca zo závislej cinnosti
2. Prihlásit firmu na SP a aj seba na SP (na prihláske nezabudni zaskrtnut ze firma nie je platcom GP)
3. Prihlásit firmu na ZP a aj seba na ZP
4. Predpokladám ze si teraz samoplatitel na ZP, tak odhlásit sa ako samoplatitel zo ZP

Co budes robit:
1. Podávat výkazy na SP
2. Podávat výkazy na ZP
3. Podávat kvartálne prehlad o zrazených preddavoch na dan zo závislej cinnosti na DU
4. Na ronci roka Hlasenie na DU
5. Predpokladám danove priznanie

Co ta to bude stát:
Ak si dás odmenu za výkon funkcie konatela 50 eur (nemusime hovorit o ziadnom 1/4 uvazku, lebo budes poberat odmenu, nie mzdu, a ty vlastne nemas uvazok, mas odmenu za funkciu):

ZP: 2 € + 5 €
SP: 4,70 € + 12,07 € (neplatís GP a UP)
DU: nula (budes si uplatnovat odpocitatelnu polozku mesacne 296,60 €)
Cista mzda: 43,30 €

Toto vsetko su este aj naklady firmy
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.
DPH s tým nema nic spolocne. Je to uplne nezavisle od seba
Je prihlásena na dan zo závislej cinnosti? Si si istý? Alebo myslís dan z príjmov PO? Lebo ak dan zo závislej cinnosti tak uz sa nemusis prihlasovat na dan zo ZC ale to si bol povinny davat kvartalne vykazy. Ale to si si asi pomylil alebo si sa zle vyjadril.
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

Este by som sa rad spytal:

Ak chcem si davat tu odmenu - ako je to zmluva? DoVP?

K tej odpocitatelnej polozke? Treba to niekde nahlasit ci mi to spravi ucotvnicka v tom vykaze?

Do SP staci platit garancne a urazove predpokladam...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
Este by som sa rad spytal:

Ak chcem si davat tu odmenu - ako je to zmluva? DoVP? Zmluva o výkone funkcie konatela

K tej odpocitatelnej polozke? Treba to niekde nahlasit ci mi to spravi ucotvnicka v tom vykaze? Treba si podpísat vyhlásenie ze si neuplatnujes odpocítatelnu polozku u iného zamestnávatela. Je na to tlacivo.

Do SP staci platit garancne a urazove predpokladam... Presne opacne. Platis vsetko otatne okrem GP a UP
Odpovede v texte
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

zk24 Pozri príspevok
DPH s tým nema nic spolocne. Je to uplne nezavisle od seba
Je prihlásena na dan zo závislej cinnosti? Si si istý? Alebo myslís dan z príjmov PO? Lebo ak dan zo závislej cinnosti tak uz sa nemusis prihlasovat na dan zo ZC ale to si bol povinny davat kvartalne vykazy. Ale to si si asi pomylil alebo si sa zle vyjadril.
Aj jednu aj druhu lebo sme uz mali brigadnikov...

K tomu by som mal tiez otazocku - ak sme sa prihlasili na Dan zo zavislej cinnosti koncom juna ale brigadnici pracovali az 2.7., treba davat vykaz uz aj za druhy kvartal?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
Aj jednu aj druhu lebo sme uz mali brigadnikov...

K tomu by som mal tiez otazocku - ak sme sa prihlasili na Dan zo zavislej cinnosti koncom juna ale brigadnici pracovali az 2.7., treba davat vykaz uz aj za druhy kvartal?
Tak ak uz si na dan zo zavislej cinnosti, tak uz nemusis.

Ako si sa prihlasoval? My sme sa prihlasovali listom kde sme uviedli ze zaciname zamestnavat 1.7.2011, a odniesla som to na DU tusim uz 28.6.2011. Tym predpokladam ze pochopia ze budem podavat az za 3Q

Ked si teda doplnil ze mate brigadnikov, tak ako firma na SP asi uz registrovani ste. Takze tu prihlasku uz len za konatela, firmu uz nie.

ze sa plati iba GP a UP to sa tyka asi toho vasho brigadnika. konatel ma presne opacne. vsetko okrem tychto dvoch
Naposledy upravil zk24 : 07.07.11 at 18:25 Dôvod: doplnenie otazky - doplnenie odpovede
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

A nemohla by si mi prosim poslat nejaky ten vzor tej zmluvy o odmene pre konatela na peter.zittnan-at-gmail.com?
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
ak je jednosobová sro, platí to isté? čiže som konateľom aj zamestnancom samého seba? či tam si to platím ako szco?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

alessi Pozri príspevok
ak je jednosobová sro, platí to isté? čiže som konateľom aj zamestnancom samého seba? či tam si to platím ako szco?
Je jedno kolko osob ma sro. Ide o to ci ako konatel sam sebe poberas nejaku odmenu alebo nie. Nemusis poberat ziadnu, a musis si platit ako samoplatitel zdravotné poistenie (ak nemas ine prijmy z ktorych by si platil odvody, trebars zamestnanie). A ked si chces vyplacat nejaku odmenu plati to co je pisane v tejto teme.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
A nemohla by si mi prosim poslat nejaky ten vzor tej zmluvy o odmene pre konatela na peter.zittnan-at-gmail.com?

Napriklad. Je to nejaka z googla. My sme ju pouzili. Pre nase potreby akurat.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Zk24 dik. Išlo mi len o doplňujúcu info. Sledujem aj iné témy ohľadom sro. To pre budúcnosť ak by som časom chcel prejsť zo szco na sro. Mam este v niektorych otazkach hokej ale to je uz
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Netreba sa bat pytat
0 0
PetrikNmUno PetrikNmUno

PetrikNmUno je offline (nepripojený) PetrikNmUno

Dakujem. Medzicasom som si to tiez vygooglil.

Chcel by som sa spytat ze ked si najdem zamestnanie a nebudem si musiet platit ZP sam, tak sa da secko bez problemov zrusit? Aj SRO v ZP?

Inac a teraz ako samoplatitel nemusim platit aj daco do SP?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

PetrikNmUno Pozri príspevok
Dakujem. Medzicasom som si to tiez vygooglil.

Chcel by som sa spytat ze ked si najdem zamestnanie a nebudem si musiet platit ZP sam, tak sa da secko bez problemov zrusit? Aj SRO v ZP?

Inac a teraz ako samoplatitel nemusim platit aj daco do SP?
Ked si najdes zamestnanie, ukoncis poberanie odmeny, tak sa mozes odhlasit zo SP, ZP a aj DU. Netreba zabudnut odhlasit nielen seba ako konatela/zamestnanca ale aj firmu, inac mas stale povinnosti voci uradom.

ZP je povinne. SP nie je. Ale existuje moznost dobrovolne sa poistit aj v SP
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Zachytil som okrajovo že Jožo vymyslel aby konateľ s.r.o. musel platiť odvody do SP aj keď nieje jej zamestnancom. Je to pravda? od kedy to bude v platnosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať