Zavrieť

Porady

preprava osob par. 16 ods. 4 zase???

Slovenský platiteľ dane vykonal prepravu osob pre slovenského platiteľa dane, Žilina - Brno a späť, faktúru sme vystavili v eur 1000EUR. Vzhľadom k tomu, že doprava sa vykonávala aj na územi SR aj ČR, zaregistrovali sme sa v ČR a teraz túto sumu mám rozdeliť do DPH v SR to by som vedela KM prejdené v SR vychádza to nejak 352 EUR, a teraz sumu do českého DPH to mi vychadza 648 EUR. Ako zistím koľko to je českých korún keď DPH sa vypisuje v čechách v českých korunách ako to mám prepočítať, neviete mi poradiť????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa mňa faktúra má byť pre celú trasu iba so slovenskou DPH. Miesto jej dodania je SR, lebo obidva subjekty sú zdaniteľnými osobami v SR, aj keď bola vykonaná do ČR a späť. Podľa § 16, ods. 4 by bola vtedy, ak by dodávateľ a odberateľ boli z rôznych štátov, SR a ČR. To potom by potom ... usporiadateľ zájazdu zo SR do Španielska musel byť registrovaný aspoň v piatich štátoch a z jedného zájazdu podávať priznania v piatich štátoch podľa vzdialenosti ? Určite nie. Tým § 16 sa rozhoduje iba to, či DPH patrí do štátu dodávateľa, alebo odberateľa ... a v oboch prípadoch ide o SR.
    A registrovať v ČR ste sa nemuseli, /§ 7, ods.2/ lebo nedodávaš službu podľa § 15, ods. 1, ani príjemca služby nebol osobou povinnou platiť daň v ČR.
    Naposledy upravil a_je_to : 13.07.11 at 10:19

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    no myslim ze nemas pravdu lebo na tento par. 16 ods. 4 sa vztahuje este par. 46 ods. 2 nášho zákona a takáto preprava by mala byt oslobodená od DPH v SR, aspoň ja si to myslím a nie že ju vyfakturovať s DPH alebo sa mýlim???

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Doprava osôb
    Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch. Pri doprave osôb vykonanou zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je táto zdaniteľná osoba osobou
    povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH, ak miestom dodania služby je tuzemsko. Táto povinnosť neplatí, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    Príklad
    Platiteľ dane vykonáva pravidelnú autobusovú prepravu osôb na trase Košice – Praha – Berlín. Preprava osôb prechádza cez územie Slovenskej republiky, Českej republiky a Nemeckej republiky. Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, t.j. Slovenská republika, Česká republika, Nemecká republika. Časť prepravy vykonaná na území Slovenskej republiky za predpokladu, že ide o prepravu osôb z tuzemska do zahraničia je oslobodená od dane podľa § 46 zákona o DPH s nárokom na odpočítanie dane. Pri registrácii a daňových povinnostiach týkajúcich sa DPH v Českej republike a v Nemeckej republike platiteľ dane postupuje podľa českého a nemeckého zákona o DPH.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ešte sa zamyslite nad tým, Zuzi, komu ste vy poskytli službu prepravy. Svojmu sprostredkovateľovi, teda ZO SK....... 15/1 dodanie služby ZO.

    Sprostredkovateľ postupuje v zmysle (ten, komu ste vy dodali) 16/13 a následne 16/4. Sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, kt. nie je zdaniteľnou. DP sprostredkovateľa 19/6

    Možno sa mýlim, v DPH mám strašné medzery.

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    betka ja tomu vobec teraz nerozumiem tak ako mam vystaviť tu fa so slovenkou DPH prosím citam to ako si napisala a vobec to neviem pochopit

    Janka L je offline (nepripojený) Janka L

    samouk Janka L
    podla mna ju vystavis celu v eurach bez DPH a pre potreby dan. priznania do ČR si urobis analyticky prepocet (kurzy podla datumu dodania)

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    vsak som ju tak vystavila a tie eura co budem uvadzat do ceskeho DPH prepocitat českou národnou bankou v den dodania čo mysliš???

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    Janka L Pozri príspevok
    podla mna ju vystavis celu v eurach bez DPH a pre potreby dan. priznania do ČR si urobis analyticky prepocet (kurzy podla datumu dodania)
    nikto nerobi dopravu osob ozvite sa prosim

    preprava osob par. 16 ods. 4 zase???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.