Zavrieť

Porady

Predaj výrobkov s dopravou - účtovanie

Dobrý deň, týmto by som Vás chcela poprosiť o radu. Potrebovala by som pomôcť v takomto prípade.

Naša spoločnosť predáva svoje výrobky priamo zo svojho skladu. Ak treba, vykonáme aj dopravu k odberateľovi naším vlastným autom.

V takomto prípade je lepšie vystaviť faktúru za výrobky aj s cenou dopravy a všetko zaúčtovať na 601, alebo zvláš vyfaktúrovať dopravu a zaúčtovať na 602?

Správnejšie sa mi zdá zahrnúť dopravu do ceny výrobku. Len neviem či potom treba túto dopravu aktivovať? Alebo zostanú náklady na vykonanú dopravu (napr. PHM a pod) len na nákladových účtoch (501,...)

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    S.Ch. Pozri príspevok
    Dobrý deň, týmto by som Vás chcela poprosiť o radu. Potrebovala by som pomôcť v takomto prípade.

    Naša spoločnosť predáva svoje výrobky priamo zo svojho skladu. Ak treba, vykonáme aj dopravu k odberateľovi naším vlastným autom.

    V takomto prípade je lepšie vystaviť faktúru za výrobky aj s cenou dopravy a všetko zaúčtovať na 601, alebo zvláš vyfaktúrovať dopravu a zaúčtovať na 602?

    Správnejšie sa mi zdá zahrnúť dopravu do ceny výrobku. Len neviem či potom treba túto dopravu aktivovať? Alebo zostanú náklady na vykonanú dopravu (napr. PHM a pod) len na nákladových účtoch (501,...)

    Ďakujem.
    Predaj výrobkov aj s dopravou 601AE.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Ide mi o sledovanie nákladov (N) a výnosov (V) k tomu predmetnému autu. Mám napríklad:
    N = 500,-
    V = 400,- (keď vykonávame čisto len služby týmto vozidlom zaúčtované na 602).
    Keď to porovnám, výsledok je -100,-. Lenže časť tých nákladov prislúcha aj doprave ktorá je prenesená už v cene prepraveného výrobku na 601 (napríklad 150). Čiže v tom prípade je výsledok + 50,-. Ako si môžem toto sledovať? Použitím analytiky k účtu 601? 601001 výrobok a 601002 preprava výrobku?
    Neviem či som sa správne vyjadrila? Skúsite mi ešte proradiť?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    spôsob odsledovania si môžeš zvoliť aj tak ako píšeš, ale aj aktiváciou vlastných nákladov k cene výrobku - účtuješ spôsobom A?
    Naisto sa nájde aj ďalší spôsob, záleží práve na tom, čo si chcete v účtovníctve vysledovať.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Ano, presne to som myslela - sledovať či je to auto "ziskové". Účtujeme spôsobom A. Keď tým autom dovezieme materiál, to je mi jasné aktivujem dopravu k cene dovezeného materiálu. To čo práve neviem je, že ako sa účtuje aktivácia k výrobku? Ď.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aha, to som nedomyslela, - aktivujú sa náklady v súvislosti s obstaraním zásob, teda aj výrobkov. Toto máš ošetrené.
    Rozvoz výrobkov je výkon auta, tam by sa to mohlo teda riešiť rozúčtovaním bud na AU 601-výrobok, AU 601-výkon auta
    alebo celú faktúru dať na 601-výrobky, ale rozúčtovať napr. na stredisko VYROBA a stredisko AUTO.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Budem to musieť nejak takto vymyslieť. Ale ako som si to z týchto prípevkov potvrdila - treba pripočítať dopravu k cene výrobku a zaúčtovať na 601.

    Ďakujem KEJKA aj Tweety za pomoc.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    S.Ch. Pozri príspevok
    Budem to musieť nejak takto vymyslieť. Ale ako som si to z týchto prípevkov potvrdila - treba pripočítať dopravu k cene výrobku a zaúčtovať na 601.

    Ďakujem KEJKA aj Tweety za pomoc.
    riešil som podobné nedávno, my máme predaj do zahraničia a v tom prípade som rozmýšľal na výrobky 601 a doprava 648 samozrejme rôzne riadky na daň.výkaze. na daňovom mi povedali že si to zbytočne komplikujem a spolu na 601. náklady ostávaju na 5xx. len tak mimochodom

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jendo Pozri príspevok
    riešil som podobné nedávno, my máme predaj do zahraničia a v tom prípade som rozmýšľal na výrobky 601 a doprava 648 samozrejme rôzne riadky na daň.výkaze. na daňovom mi povedali že si to zbytočne komplikujem a spolu na 601. náklady ostávaju na 5xx. len tak mimochodom
    648 nie je podľa mňa správne, lebo je tu priama súvislosť s dodaním a tržbami za tovar. Tobôž ak máte vlastné auto a vykonávate vlastne služby aj s nimi.
    takže ak rozúčtovať tak kombinácia 601-výrobky, 602-služby-doprava, prípadne 604-tovar
    alebo v rámci 601 analytiky, alebo v prípade tovaru 604-analytiky
    Je to komplikácia z hľadiska DU, ale ak si to chcete vysledovať v účtovníctve, nič iné vám nepomôže.
    pravda - okrem spomenutej možnosti účtovať na rovnaké účty ale použiť systém účtovania na strediská.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    KEJKA Pozri príspevok
    648 nie je podľa mňa správne, lebo je tu priama súvislosť s dodaním a tržbami za tovar. Tobôž ak máte vlastné auto a vykonávate vlastne služby aj s nimi.
    takže ak rozúčtovať tak kombinácia 601-výrobky, 602-služby-doprava, prípadne 604-tovar
    alebo v rámci 601 analytiky, alebo v prípade tovaru 604-analytiky
    Je to komplikácia z hľadiska DU, ale ak si to chcete vysledovať v účtovníctve, nič iné vám nepomôže.
    pravda - okrem spomenutej možnosti účtovať na rovnaké účty ale použiť systém účtovania na strediská.
    nemáme v živnosti prepravu preto tá 648, auto máme na vlastné potreby a preprava bola príležitostná. nech je ako je myslím si a dávam to u nás na 601. účtovanie mimo 601 je podľa mňa zbytočná komplikácia.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dala som súhlas, aj ked dôvod ktorý uvádzaš ťa oprávňuje účtovať aj na 648.
    Takéto špecifiká a vlastné rozhodnutia je dobre dať do smernice.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.