Zavrieť

Porady

NAKLAD? pri uvedeni prenajatej nehnutelnosti do povodneho stavu ?????????????????????



Zdravím poradu!!
prosím o radu mám uviesť prenajatú budovu po skončení nájmu do pôvodného stavu na základe zmluve o prenájme, mám na to firmu, zaplatim to - vysokánska čiastka - ako to zaúčtujem, môj názor je, že to nemôže ísť do nákladov, ale neviem či to môžem odpisovať, keďže zhodnocujem budovu, ktorú som už opustila.

prosím ak máte niekto k tomu niečo dajte mi vedieť o 16 .00 musím dať vedieť čo s tým - tak moc ďakujem za rady
sway
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Je to náklad. Budova sa uvádza do pôvodného stavu, t.j. likviduje sa jej zhodnotenie a nie robí nové.
    Nemôže to ísť do majetku a odpisovať. Veď sa žiadny majetok netvori (likviduje sa). To by bolo skreslenie účtovníctva. Ak ste mali takú podmienku v zmluve, mali ste počas prenájmu tvoriť rezervu. Tak by to bolo po účtovnej sránke v poriadku. Tvorba rezervy ani jej použitie by neovplyvnili základ dane, daňový výdavok bude až náklad na uvedenie do pôvodného stavu.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    dakujem, a este- ak mozem, vobec neviem co mam urobit s odpisom, tu budovu som zhodnocovala, odpisovala, ale rezervy sa netvorili. no neviem.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Účtovne sa bude odpisovať, kým sa majetok (technické zhodnotenie prenajatého majetku) nevyradí v dôsledku predaja. V účtovníctve bude ako náklad zaúčtovaný účtovný odpis a účtovná zostatková cena.
    Daňovo ra v roku vyradenia majetok už nebude odpisovať. Ak daňový výdavok sa uzná daňová zostatková cena. Takto vzniknuté rozdiely sa vysporiadajú v daňovom priznaní.
    Čo sa týka tej rezervy, väčšina (najmä malých) firiem tomu nevenuje pozornosť. účtovná závierka potom nedáva pravdivý a verný obraz, je to porušenie zákona o účtovníctve a DÚ môže dať pokutu. Ak sa to nerobilo, tak je to problematické opravovať. Nechal by som to tak a čakal (dúfal) by som, že prípadná daňová kontola sa bude venovať daňovej problematike a nie účtovníctvu. Daňový základ nebol skreslený.

    NAKLAD? pri uvedeni prenajatej nehnutelnosti do povodneho stavu ?????????????????????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.