Zavrieť

Porady

paušálne výdaje a neuhradené pohľadávky

Vážení poraďáci,
SZČO som z donútenia zamestnávateľom len od 1.7.2011. Zamestnávateľ, mi bol ochotný na dohodu zaplatiť len 131 EUR /nezdanené/. Vraj si mám založiť živnosť a poslať mu faktúry.
Tak som teda na živnosti od 1.7.2011 a poslala som mu 2 faktúry za mesiac máj a jún 2011 so splatnosťou do 11.7.2011. Pán podnikateľ sa vytáča a faktúry doteraz nezaplatil. Písomne sa ale k týmto záväzkom priznal. Živnosť plánujem aj tak ukončiť k 31.7.2011, nebudem ďalej riskovať. Pochybujem, že mi moje pohľadávky k 31.7.2011 uhradí.
Ako to mám uplatniť do daňového priznania. Pri výpočte dane z príjmu si plánujem uplatniť 40% paušálne výdavky.
Otázka: Mám si neuhradené pohľadávky zahrnúť do príjmov zvyšujúcich základ dane /ako by to bolo pri vedení jednoduchého účtovníctva/,
alebo stále platí odpoveď od poraďáka avatar mysimis z 03-03-08, 11:53 AM, že:
"Ak už teraz vie, že bude naďalej uplatňovať paušálne výdavky neupravuje si základ dane o tieto pohľadávky. Do príjmov dáš len tie faktúry, ktoré boli uhradené."

Ďakujem
PJ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pj6562 je offline (nepripojený) pj6562

    pj6562
    Nesprávne som sa vyjadrila, sú to faktúry z mesiaca júl 2011: ale s textom počítačové služby podľa dohody za 06/2011 resp. 05/2011. Ja viem, že to nedáva zmysel, ale tak mi to kázal naformulovať pán podnikateľ /pre ktorého som robila čisto závislú činnosť cca 10 hod denne/...
    PJ

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    pj6562 Pozri príspevok
    Nesprávne som sa vyjadrila, sú to faktúry z mesiaca júl 2011: ale s textom počítačové služby podľa dohody za 06/2011 resp. 05/2011. Ja viem, že to nedáva zmysel, ale tak mi to kázal naformulovať pán podnikateľ /pre ktorého som robila čisto závislú činnosť cca 10 hod denne/...
    PJ
    pri ukončení podnikania aj nezaplatené pohľadávky zdaňuješ.....ak ti zaplatí , nebude to zdaniteľný príjem.....a uplatňuješ 40% pauš. výdavky...
    iba nechápem, ŽL máš od 7/2011 , prečo si dávala do textu fa. práce za 5 a 6/2011???? vtedy si nebola podnikateľka.....

    pj6562 je offline (nepripojený) pj6562

    pj6562
    Opakujem: SZČO som z donútenia zamestnávateľom len od 1.7.2011. Zamestnávateľ, mi bol ochotný na dohodu zaplatiť len 131 EUR /nezdanené/. Vraj si mám založiť živnosť a poslať mu faktúry.
    PJ

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    pj6562 Pozri príspevok
    Opakujem: SZČO som z donútenia zamestnávateľom len od 1.7.2011. Zamestnávateľ, mi bol ochotný na dohodu zaplatiť len 131 EUR /nezdanené/. Vraj si mám založiť živnosť a poslať mu faktúry.
    PJ
    mne je to jasné....ale ako to budeš vysvetľovať napr. živnost. odd. -- úradníkom???

    paušálne výdaje a neuhradené pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.