Zavrieť

Porady

zaradenie auta do majetku

Dobrý večer, len sa chcem uistiť: SZČO, neplatca dph kupuje auto na autoúver, s tým, že 1/2 uhradí pri preberaní auta a druhú polovicu o rok.
Jedná sa mi o to, že ako dlho ho budem odpisovať, 4 roky? A keďže je neplatca dph, tak obstarávacia cena je cena s dph?
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    monika31334 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    živnostík si založil živnosť tento rok. Teraz chce zaradiť vlastné auto do obchodného majetku. Auto má už dva roky. V akej hodnote ho zaradí a ako dlho ho bude odpisovať? Štyri roky? Alebo ho zaradí v polovičnej hodnote a odpisovať ho bude už len dva roky?
    Ďakujem.
    Vozidlo zaradíte v pôvodnej OC v roku obstarania ,od toho roku si spravte odpisový plán a ak má auto už dva roky , tak odpisy uplatníte na konci roka cez uzávierkové operácie do prevádzkovej réžie v čiastke , ktorá pripadá tretí rok .

    Priložím aj znenie zákona ......

    § 24 Zákon o dani z príjmu

    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).



    § 25
    Na začiatok


    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
    b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
    c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
    d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
    Naposledy upravil Zita5 : 06.10.11 at 09:50 Dôvod: Doplnenie §24 a 25

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Sarlotka Pozri príspevok
    Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic...

    takze zaradim v cene s DPH
    este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012
    a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8
    2 rok odpisovania 1/4 OC
    3 rok. odpisovania 1/4 OC
    4 rok odpisovania 1/4 OC
    5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ???

    alebo budem odpisovat len po 4 rok?

    Dakujem
    áno, vzhľadom na zmenu nemáš nárok na odpisy 1.roka, ale zvyšok si môžeš odpísať tak, ako si si to vypočítala.
    ​Po starom by to bolo naozaj len tri roky, ale po novom ti na 4.rok vychádza tá alikvotná časť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sarlotka Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím vedeli by ste mi podariť.

    SZCO platitel DPH si kupil minuly rok auto od platitela DPH - teda s DPH
    nezaradil ho do majetku, vozidlo sa na podnikanie vobec nepouzivalo, o kupe v uctovnictve nebolo teda ani uctovane
    teraz sa rozhodol vozidlo zaradit do majetku.

    v akej obstaravacej cene mam zaradit auto do majetku ? s cenou s DPH alebo bez DPH...
    resp. je mozne uplatnit DPH teraz? podla mna nie.

    dakujem
    Odpoveď nájdeš v príspevku č. 8. MV teraz zaradí v celkovej OC cene. Nárok na odpočet nie je. Odpisovať bude teda už len tri roky, tento rok 2 rok odpisovania.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sarlotka Pozri príspevok
    Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic... takze zaradim v cene s DPH este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012 a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8 2 rok odpisovania 1/4 OC 3 rok. odpisovania 1/4 OC 4 rok odpisovania 1/4 OC 5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ??? alebo budem odpisovat len po 4 rok? Dakujem
    Odpisujete už len 3 roky a ten zvyšok v priebehu toho posledného po mesiacoch.
    Naposledy upravil Tweety : 18.04.13 at 08:51

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    KEJKA Pozri príspevok
    áno, vzhľadom na zmenu nemáš nárok na odpisy 1.roka, ale zvyšok si môžeš odpísať tak, ako si si to vypočítala.
    ​Po starom by to bolo naozaj len tri roky, ale po novom ti na 4.rok vychádza tá alikvotná časť.
    ​áno

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sarlotka Pozri príspevok
    ospravedlnujem sa zle som sa vyssie vyjadrila...

    myslela som ci, je mozne uplanit aj alikvotnu cast posledny rok odpisovania...

    dakujem za ozrejmenie...
    Klasicky odpíšeš 3 roky a tie zostávajúce mesiace v štvrtom roku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vyhotovíte si odpisový plán začínajúc dňom a rokom 2012 obstarania vozidla a podľa Odpisového plánu budete uplatňovať odpisy .


    2012 neuplatníte odpis za 8 mesiacov(nakoľko vozidlo nebolo v OM )
    2013 uplatníte odpis za 12 mesiacov (aj to podľa môjho názoru záleží odo dňa zaradenia resp.mesiaca nemusí to byť 12 mesiacov ako uvádzam počítam od 1.1.2013 )
    2014 uplatníte odpis za 12 mesiacov
    2015 uplatníte odpis za 12 mesiacov
    2016 uplatníte odpis za 4 mesiace
    Naposledy upravil Zita5 : 18.04.13 at 09:53

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Prosím vás: SZČO, platca DPH kúpil v januári 2011 auto za účelom ďalšieho predaja. Čiže som ho zaúčtovala ako tovar a uplatnla DPH. Do dnešného dňa ho nepredal a teraz sa rozhodol, že ho zaradí do majetku firmy a bude si uplatňovať odpisy.
    1. Môžem ho ja len tak zaradiť do majetku firmy dajme tomu k 01.09.2011?
    2. Vstupná cena bude cena bez DPH?
    3. Čo s tou DPH, ktorú si uplatnil - nebude to problém?
    Prosím vás o radu a vopred ďakujem za odpoveď.

    šromo je offline (nepripojený) šromo

    šromo
    Uľa Pozri príspevok
    Prosím vás: SZČO, platca DPH kúpil v januári 2011 auto za účelom ďalšieho predaja. Čiže som ho zaúčtovala ako tovar a uplatnla DPH. Do dnešného dňa ho nepredal a teraz sa rozhodol, že ho zaradí do majetku firmy a bude si uplatňovať odpisy.
    1. Môžem ho ja len tak zaradiť do majetku firmy dajme tomu k 01.09.2011?
    2. Vstupná cena bude cena bez DPH?
    3. Čo s tou DPH, ktorú si uplatnil - nebude to problém?
    Prosím vás o radu a vopred ďakujem za odpoveď.
    môžeš ho preradiť :tovar -, odpisovaný majetok +( znížiť nákladové výdavky !/
    vstupná cena - nadobúdacia cena, bude bez DPH. nárok na uplatnenie je správny.
    Nezabudnúť prihlásiť vozidlo na daň z mot.vozidiel
    Dobrý deň,
    živnostík si založil živnosť tento rok. Teraz chce zaradiť vlastné auto do obchodného majetku. Auto má už dva roky. V akej hodnote ho zaradí a ako dlho ho bude odpisovať? Štyri roky? Alebo ho zaradí v polovičnej hodnote a odpisovať ho bude už len dva roky?
    Ďakujem.

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Zita5 Pozri príspevok
    Vozidlo zaradíte v pôvodnej OC v roku obstarania ,od toho roku si spravte odpisový plán a ak má auto už dva roky , tak odpisy uplatníte na konci roka cez uzávierkové operácie do prevádzkovej réžie v čiastke , ktorá pripadá tretí rok .

    Priložím aj znenie zákona ......

    § 24 Zákon o dani z príjmu

    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).



    § 25
    Na začiatok


    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
    b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
    c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
    d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
    Dobrý deň,

    prosím vedeli by ste mi podariť.

    SZCO platitel DPH si kupil minuly rok auto od platitela DPH - teda s DPH
    nezaradil ho do majetku, vozidlo sa na podnikanie vobec nepouzivalo, o kupe v uctovnictve nebolo teda ani uctovane
    teraz sa rozhodol vozidlo zaradit do majetku.

    v akej obstaravacej cene mam zaradit auto do majetku ? s cenou s DPH alebo bez DPH...
    resp. je mozne uplatnit DPH teraz? podla mna nie.

    dakujem

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Tweety Pozri príspevok
    Odpoveď nájdeš v príspevku č. 8. MV teraz zaradí v celkovej OC cene. Nárok na odpočet nie je. Odpisovať bude teda už len tri roky, tento rok 2 rok odpisovania.
    Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic...

    takze zaradim v cene s DPH
    este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012
    a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8
    2 rok odpisovania 1/4 OC
    3 rok. odpisovania 1/4 OC
    4 rok odpisovania 1/4 OC
    5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ???

    alebo budem odpisovat len po 4 rok?

    Dakujem

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Tweety Pozri príspevok
    Odpisujete už len 3 roky.
    a preco len tri roky?
    keby zaradit majetok 04/2012 tak by si uplanit prvy rok len príslušnú čast odpisov za 8 mesiacov

    D.

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    ospravedlnujem sa zle som sa vyssie vyjadrila...

    myslela som ci, je mozne uplanit aj alikvotnu cast posledny rok odpisovania...

    dakujem za ozrejmenie...

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Zita5 Pozri príspevok
    Vyhotovíte si odpisový plán začínajúc dňom a rokom 2012 obstarania vozidla a podľa Odpisového plánu budete uplatňovať odpisy .


    2012 neuplatníte odpis za 8 mesiacov(nakoľko vozidlo nebolo v OM )
    2013 uplatníte odpis za 12 mesiacov (aj to podľa môjho názoru záleží odo dňa zaradenia resp.mesiaca nemusí to byť 12 mesiacov ako uvádzam počítam od 1.1.2013 )
    2014 uplatníte odpis za 12 mesiacov
    2015 uplatníte odpis za 12 mesiacov
    2016 uplatníte odpis za 4 mesiace
    dakujem uz tomu rozumiem.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.