Zavrieť

Porady

Kniha pohladavok

Vystavujem faktury za predaj sluzieb a datum vystavenia faktury je u mna vzdy ten isty, ako realizovana platba. Takze prijmove doklady maju totozny datum, ako aj vystavenie faktury. Asi len kvoli forme uvadzam na fakturach tzv. splatnost - 14 dni. Som povinny viest knihu pohladavok, ked nemam ani ziadne ine pohladavky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mihu je offline (nepripojený) mihu

    mihu
    Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    mihu
    Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?
    Ale predsa v tvojej otázke píšeš, že vystavuješ Fa za služby a teraz píšeš, že nemáš žiadne pohladávky. Tebou vystavená Fa je tvoja pohladávka a úhrada v účtovnom SW sa robí tak, že vojdeš do knihy pohladávok a túto pohľadávku uhradíš a zápis sa ti prenesie do peň. denníka. Aspoň tak to funguje u väčšiny sw. V skratke asi všetko.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
    2,tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
    3Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    sklenkova
    na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
    A čo ťa k tomu viedlo že si z neuhradenej OF odviedla v JU daň ...?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    sklenkova
    na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
    2,tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
    3Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?
    1/ na začiatku ktorého roku si mala neuhradené tie faktúry? r. 2006? DPH odvádzaš štátu už pri vystavení faktúry a faktúra nemusí byť uhradená...
    2/ áno.. sú to pohľadávky roku 2005
    3/ došlé faktúry sú tvoje záväzky

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mihu
    Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?
    mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
    ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    no vieš Manual,najprv som to spravila tak,že z nezaplatené FA som do DP za rok 04 nezapočítala,ale napísala ju ako pohladávku a podala-no nebola som si istá a tak som sa opýtala správkyne a tá mi povedala, že mám podať opravné DP a započítať tam aj neuhradené FA-tak som to spravila.Dnes už viem,že ich budem musieť zdaniť ešte raz

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Zdeni
    mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
    ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.
    Zdeni, vidím že si docestovala OK.. Cesta bola dobrá ?

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Manual
    Zdeni, vidím že si docestovala OK.. Cesta bola dobrá ?
    Ďakujem cesta bola dobrá, len kamarát čo nás viezol sa nám smial celou cestou, že čo nám tam robili, lebo sme sedeli v aute ako "postriekané Biolitom". Takže teraz si dávam dokopy čo som tam počula, ale
    zatial mám z toho riadny chaos Ale hádam sa mi do 30.6. vyjasní

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    sklenkova
    na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
    2/ tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
    3/ Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?
    Pohľadávka vzniká dňom vystavenia faktúry. Faktúry, ktoré boli vystavené v r. 2005 a neboli uhradené do 31.12.05, sú pohľadávkami r. 2005 nevysporiadanými a prechádzajú do ďalšieho roka ako otvorené položky. V softe to urobí program sám, ručne ti zostane nevyplnené okienko "úhrada". Číslo pohľadávky = číslo faktúry, nerobia sa žiadne zmeny.
    U došlých faktúr ti vzniká záväzok dňom kedy faktúru obdržíš. Číslo záväzku = interné (tvoje) číslo faktúry. Ak faktúra nie je uhradená do 31.12.05 , prechádza ako otvorená položka do ďalšieho roka.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Zdeni
    Ďakujem cesta bola dobrá, len kamarát čo nás viezol sa nám smial celou cestou, že čo nám tam robili, lebo sme sedeli v aute ako "postriekané Biolitom". Takže teraz si dávam dokopy čo som tam počula, ale
    zatial mám z toho riadny chaos Ale hádam sa mi do 30.6. vyjasní
    zdeni, vyjasnené sme mali pred seminárom . . . kým sme nevedeli, čo nás čaká

    mihu je offline (nepripojený) mihu

    mihu
    Zdeni
    mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
    ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.
    Dakujem zdeni, ze si ma pochopila, o co mi islo. Zaujimalo by ma este, ze ci je to tak isto aj s knihou zavazkou. Platil som aj ja za faktury v hotovosti. Musim aj tuto knihu viest, napriek tomu, ze som realizoval uhradu v den vystavenia faktury. Alebo aj vtedy, ked som napriklad meskal 2 dni so zaplatenim postovej poukazky do zdravotnej poistovne?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Manual
    A čo ťa k tomu viedlo že si z neuhradenej OF odviedla v JU daň ...?
    Manual, Sklenková v príspevku 5. asi myslela že odviedla daň=DPH a nie daň z príjmov FO....teda aspoň dúfam

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    mihu
    Vystavujem faktury za predaj sluzieb a datum vystavenia faktury je u mna vzdy ten isty, ako realizovana platba. Takze prijmove doklady maju totozny datum, ako aj vystavenie faktury. Asi len kvoli forme uvadzam na fakturach tzv. splatnost - 14 dni. Som povinny viest knihu pohladavok, ked nemam ani ziadne ine pohladavky ?

    Knihu pohľadávok si povinný/á viesť počas celého roka . V nej musí byť evidovaná každá jedna faktúra vystavená Vašou firmou . Ak príde úhrada ,či je to už v hotovosti alebo bankou , pri zaúčtovaní úhrady, túto eviduješ aj v knihe pohľadávok . Znižuješ pohľadávky . Nemusí byť v každom prípade rozdiel " zostáva k úhrade " môžeš byť aj na O . Ale evidienciu je povinnosť viesť .

    Tak isto aj , čo sa týka došlých faktúr od dodávateľov tovaru , služieb atď . Každú jednu fa zapísať do knihy/evidencie záväzkov . Pri úhrade záväzkov zasa opakuješ to isté ako u pohľadávok , čiže pri ich úhradách znížiš záväzky o uhradu danej faktúry . Opakujem aj túto evidenciu je povinnosť viesť .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.