Zavrieť

Porady

vystavenie fa a danova povinnost

človiečik
no mna by zaujimalo kedze zakon nezakazuje vystavit fakturu pred plnenim kedy dochadza k povinnosti odviest dan

priklad

vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....

povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Daňová povinnosť vzniká podľa § 19 v deň dodania tovaru alebo služby. Podľa vášho príkladu 15.2.
Naozaj už od mája 2004 nie je sankcionované vystavenie Fa vopred.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ahojte ja mam zase trocha opacny problem sef mi to tu teraz hodil ze to mam dat do decembra - prisla mi faktura (este ju nemam zaevidovanu-az teraz mi dal prikaz sef) datum dodania 11.10.2005
datum vyhotovenia FA 11.10.2005
datum splatnosti 25.10.2005
mozem si uplatnit odpocet DPH v decembri? dakujem vsetkym
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

áno, napíš si na faktúru, že si ju obdržala príklad 30.12.2005 a DPH si uplatni v 12/05. Stáva sa mi to bežne :-) Aj môj šéf rád zabúda :-)
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

moc ti dakujem ,lebo som to surne potrebovala a niebola som si ista-krasny den ti prajem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
jedina podmienka na uplatnenie je aby dan bola uplatnena inym platitelom v tuzemsku paragraf 49 ods 2 pism a). hm je to na zamyslenie v podstate mi z toho vychadza ze dan na vstupe si uplatnim kedy mam danovu povinnost a tu mam predsa v oktobri hm...nooo som akysi komplikovany
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Síce áno, daňovú povinnosť mala v 10/05, ale nemala doklad a tak nebola splnená podmienka zaúčtovania v 10/05. Podmienka zaúčtovania je splnená až po obdržaní dokladu, čo bolo v 12/05 (keď to šéf chce dať do 12/05). :-)

A neni zač, aj tebe pekný deň boitana ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vladko, zákon o DPH Ti umožňuje odpočítať si DPH v nasledujúcom období po vzniku daňovej povinnosti Tvojho dodávateľa.
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Výhoda je v tom, že zábudlivci /tí čo nosili bločky v gaťách/ - nemusia opravovať DP k DPH.

A pre štát je to tiež výhoda - lebo si DPH "možno" odpočítaš až v ďalšom zdaňovacom období, ale Tvoj dodávateľ DPH musel odviesť v riadnom zdaňovacom období - nemá možnosť výberu.
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
To Muška

no ja to plne chapem aj ja to tak robim len mi odtiaľ nejak vypadla podmienka ze musim obrzat doklad do podania danoveho priznania z paragrafu 49 to je cele...
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

KON-EKON
ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.
ak je dátum dodania december, tak do DPH aj do nákladov 12/05.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
s dph rozmyslas spravne je to do 12/05 ale uctovne moc nie treba tvorit rezervu na 323 pretoze pre teba nie je znama vyska zavazku ku dnu uctovnej zavierky...na 326 by si to davala vtedy ak by si mala zmluvu kde by si mala vycislanu danu sumu ale faktura ti pride az v januari
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Vladimír Ozimý
To Muška

no ja to plne chapem aj ja to tak robim len mi odtiaľ nejak vypadla podmienka ze musim obrzat doklad do podania danoveho priznania z paragrafu 49 to je cele...
tá je v § 51
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
diky ALBO, hm asi si kupim okuliare lebo som vedel ze to niekde bolo a hladam hladam a co nenachadzam
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

slnko
ak je dátum dodania december, tak do DPH aj do nákladov 12/05.
Prave som sa rozculoval inde :-). Nie je to tak. Platba z T-MOBILE je opakovanou dodavkou sluzby a podla paragrafu 19 zakona 222/2004 odsek 3 sa v tomto pripade datum dodavky chape ako ten datum, ktory je zmluvne urceny ako datum zaplatenia t.j. datum splatnosti fa. ( no kua, o datume splatnosti sa nevravelo nist, len o datume vystavenia, notobudegulas)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

hron
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý
vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....
povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....
Skúsime si to rozobrať podrobnejšie.
V prípade, že bude faktúra vystavená vopred, je potrebné na nej uvádzať všetky povinné náležitosti, teda aj dátum dodania.
Ak by ste platbu inkasovali pred splatnosťou faktúry a napr. v rámci iného kalendárneho mesiaca, boli by ste povinný vystaviť osobitnú faktúru z titulu vopred prijatej platby.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Velettka
Síce áno, daňovú povinnosť mala v 10/05, ale nemala doklad a tak nebola splnená podmienka zaúčtovania v 10/05. Podmienka zaúčtovania je splnená až po obdržaní dokladu, čo bolo v 12/05 (keď to šéf chce dať do 12/05). :-)
Ďalšia pripomienka: .-)
Podmienka zaúčtovania je irelevantná pre účely uplatnenia odpočítania dane od 1.5.2004. V zákone už nie je podmienka zaúčtovania pre vznik nároku na odpočítanie dane. Podmienkou (okrem iných) je zápis do evidencie podľa § 70 ZDPH.
Naposledy upravil Jana Acsová : 18.01.06 at 15:18
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý
jedina podmienka na uplatnenie je aby dan bola uplatnena inym platitelom v tuzemsku paragraf 49 ods 2 pism a). hm je to na zamyslenie v podstate mi z toho vychadza ze dan na vstupe si uplatnim kedy mam danovu povinnost a tu mam predsa v oktobri hm...nooo som akysi komplikovany
Ešte doplním bez citácií .-)
Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť iba v prípade, že vznikla daňová povinnosť, t.j. platiteľ, ktorý prijme faktúru vystavenú vopred nemôže uplatniť ihneď právo na odpočítanie dane, ale prvýkrát ho môže uplatniť (za splnenia zákonných podmienok) v zdaňovacom období, kedy právo na odpočítanie vzniklo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
KON-EKON
ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.
Skúste tému: faktúry na prelome rokov ... Je to tam rozoberané z účtovného hľadiska aj z pohľadu DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý
s dph rozmyslas spravne je to do 12/05 ale uctovne moc nie treba tvorit rezervu na 323 pretoze pre teba nie je znama vyska zavazku ku dnu uctovnej zavierky...na 326 by si to davala vtedy ak by si mala zmluvu kde by si mala vycislanu danu sumu ale faktura ti pride az v januari
Prosím pozrieť uvádzané linky. Účet 323 podľa môjho názoru nie je možné použiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať