Zavrieť

Porady

Zúčtovanie režijných nákladov vo vlastnej firme

Ahoj Poraďáci, prosím Vás o radu mám nasledovný problém, popíšem situáciu nasledovne:
som s.r.o., mám vlastný obchod a neviem ako mám zúčtovať nasledovnú sitúáciu, keďže mám vlastný obchod tak beriem si na réžiu tovar ako je napríklad: lepidlo, šróby, konzoly, všetko proste čo mi občas treba, batériu, wc, a takéto maličkosti , lebo nevidím dôvod prečo by som to mal kupovať v inom obchode keď to mám aj ja v ponuke, a neviem ja a ani moja účtovníčka ako mám zúčtovať tento uvedený potrebný tovar resp.materiál pre chod mojej firmy, nakoľko ja si myslím že je podľa mňa hlúposť aby som štátu platil DPH keď si to kúpim, ale zase je pravda že keď to sám od seba kúpim tak si to aj predám takže DPH mám aj na výdavkoch aj na príjmoch, no a mňa zaujíma či je to takto správne či môžem svoju vlastnú predajku si dať sám do nákladov alebo sa to účtuje na nejakom špeciálnom účte, moja účtovníčka takúto vec nevie a ani na úrade nám nevedeli povedať, proste chcem aby to bolo správne a hlavne dobre, vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    remenka Pozri príspevok
    je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........
    Ak daný tovar obstaráte za účelom jeho predaja , tak nákup zaúčtujete ako VOZD Tovar a súčasne nevynecháme z účtovania aj skladovú evidenciu - príjem .
    Na základe výdajky zo skladu pre potrebu firmy , tieto položky zaúčtujete Interným dokladom v rámci uzávierkových účtovných operácii ako nepeňažná operácia .... do položky Materiál a druhý účtovný zápis Interným dokladom bude storno zápis v časti Tovar v cene, ktorá sa rovná spotrebovanému materiálu .

    T.j. Ak firma spotrebuje kancelárske a čistiace potreby za rok v hodnote 50 euro , tak 50 bude storno Tovar a 50 euro zaúčtujete ako výdavok Materiál .

    Prevádzková réžia slúži na účtovanie služieb .
    Moja odpoveď je pre JU .

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    a tie drobnosti potrebuješ pre seba súkromne alebo sú dôležité pre chod firmy ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    milanval Pozri príspevok
    Ahoj Poraďáci, prosím Vás o radu mám nasledovný problém, popíšem situáciu nasledovne:
    som s.r.o., mám vlastný obchod a neviem ako mám zúčtovať nasledovnú sitúáciu, keďže mám vlastný obchod tak beriem si na réžiu tovar ako je napríklad: lepidlo, šróby, konzoly, všetko proste čo mi občas treba, batériu, wc, a takéto maličkosti , lebo nevidím dôvod prečo by som to mal kupovať v inom obchode keď to mám aj ja v ponuke, a neviem ja a ani moja účtovníčka ako mám zúčtovať tento uvedený potrebný tovar resp.materiál pre chod mojej firmy, nakoľko ja si myslím že je podľa mňa hlúposť aby som štátu platil DPH keď si to kúpim, ale zase je pravda že keď to sám od seba kúpim tak si to aj predám takže DPH mám aj na výdavkoch aj na príjmoch, no a mňa zaujíma či je to takto správne či môžem svoju vlastnú predajku si dať sám do nákladov alebo sa to účtuje na nejakom špeciálnom účte, moja účtovníčka takúto vec nevie a ani na úrade nám nevedeli povedať, proste chcem aby to bolo správne a hlavne dobre, vopred ďakujem
    čo prvé ti poradím.....vymeň účtovníčku...alebo nech sa to rýchlo naučí.....

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ide o vlastnú /réžijnú/ spotrebu tovaru, pôvodne nakúpeného na predaj. Ak účtuješ zásoby spôsobom B, tak si nákup účtoval na 504+343/321. Jeho výdaj na vlastnú spotrebu zaúčtuješ na 501/504 bez DPH. Ak účtuješ zásoby spôsobom A, máš ich zaúčtované na 132/131. Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...

    milanval je offline (nepripojený) milanval

    milanval
    je to dôležité pre chod firmy, keď napríklad potrebujeme premazať náradie WD-čko kúpim u seba alebo olej resp. silikon, nepojdem predsa ku konkurencii, pokazí sa mi wc tak splachovač kúpim u seba nie u suseda, sú to všetko takého veci, alebo sme zriadovali skusobnu no samozrejme ze si to vezmem od seba ako strácať čas behanim a zháňaním po iných obchodoch, keď to mám aj ja a este k tomu aj lacnejsie.

    milanval je offline (nepripojený) milanval

    milanval
    a_je_to Pozri príspevok
    Ide o vlastnú /réžijnú/ spotrebu tovaru, pôvodne nakúpeného na predaj. Ak účtuješ zásoby spôsobom B, tak si nákup účtoval na 504+343/321. Jeho výdaj na vlastnú spotrebu zaúčtuješ na 501/504 bez DPH. Ak účtuješ zásoby spôsobom A, máš ich zaúčtované na 132/131. Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...
    ďakujem ľudia ste tu super, ja to teda to našu asi naučím, škoda že nevie že takéto niečo ako porada existuje, alebo ju nechám potrápiť že sa to dá len nech sa to naučí a pohľadá.

    milanval je offline (nepripojený) milanval

    milanval
    Mila123 Pozri príspevok
    čo prvé ti poradím.....vymeň účtovníčku...alebo nech sa to rýchlo naučí.....
    ďakujem aj to je rada nad zlato

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    remenka Pozri príspevok
    prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?
    Nie, a mimochodom si v téme PÚ.

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    ospravedlňujem sa, že som sa ozvala v nesprávnej téme Tweety vieš mi poradiť ako to mám správne účtovať ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    remenka Pozri príspevok
    prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?
    tovar je určený na predaj , to je oki ....prečo materiál ? ten je určený na čo ? nemá to byť prevádzková réžia ???

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    remenka Pozri príspevok
    je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........
    ja účtujem o réžií.....

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    a_je_to Pozri príspevok
    I...Ak účtuješ zásoby spôsobom A, ... Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...
    podľa mňa sa nič neporuší, ak sa na základe výdajky účtuje priamo 501/132...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mila123 Pozri príspevok
    ja účtujem o réžií.....
    http://www.porada.sk/1724066-post649.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.