Zavrieť

Porady

odchodne/odstupne opat

par otazok:
- odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?
- zamestnanec uz nejaku dobu pobera starobny dochodok, ma narok na odchodne?
- len orientacne, o ake ciastky asi ide?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    hana 10
    par otazok:
    - odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?
    - zamestnanec uz nejaku dobu pobera starobny dochodok, ma narok na odchodne?
    - len orientacne, o ake ciastky asi ide?

    dakujem
    Odstupné a takisto aj odchodné sa vypláca v poslednej mzde po ukončení pracovného pomeru. Podľa dĺžky zamestnania je odstupné 2 alebo 3- násobok priemernej mesačnej mzdy a odchodné je vo výške mesačnej mzdy. Všetko môže byť upravené v kolektívnej zmluve výhodnejšie pre zamestnancov.
    Keď zamestnanec poberá starobný dôchodok, odchodné dostane vyplatené po prvom ukončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Zita4
    Odstupné a takisto aj odchodné sa vypláca v poslednej mzde po ukončení pracovného pomeru. Podľa dĺžky zamestnania je odstupné 2 alebo 3- násobok priemernej mesačnej mzdy a odchodné je vo výške mesačnej mzdy. Všetko môže byť upravené v kolektívnej zmluve výhodnejšie pre zamestnancov.
    Keď zamestnanec poberá starobný dôchodok, odchodné dostane vyplatené po prvom ukončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok.
    Aj odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
    Pekný deň / § 76 ods.6/.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    hana 10
    ... odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?
    § 76 ods. 5
    Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľnovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

    Pre odchodné som termín nenašla ...

    mirec28 je offline (nepripojený) mirec28

    mirec28
    vladan
    § 76 ods. 5
    Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľnovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

    Pre odchodné som termín nenašla ...
    1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
    2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    mirec28
    1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
    2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?
    1. Najprv poslať list zamestnávateľovi so žiadosťou o vyplatenie odstupného, keď odmietne alebo neodpovie, dať na súd. Ide o záväzok firmy, takže je jednoznačne vymáhateľný súdom.
    2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.

    hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

    hana 10
    ajobs
    1. Najprv poslať list zamestnávateľovi so žiadosťou o vyplatenie odstupného, keď odmietne alebo neodpovie, dať na súd. Ide o záväzok firmy, takže je jednoznačne vymáhateľný súdom.
    2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.
    pri odchodnom je to to iste?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ajobs
    2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.
    táto lehota je podľa akého predpisu?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    vladan
    táto lehota je podľa akého predpisu?
    Vladi, táto lehota je podľa Občianskeho zákonníka, niekedy bola aj v ZP, ale neviem, či je aj teraz ?!

    Beba je offline (nepripojený) Beba

    Beba
    mirec28
    1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
    2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?
    Podľa toho, čo píšeš sa na Teba vzťahuje už Z.z.210/2003 a 433/2003, kde sa v uvedenom §76 ods.2 vyžaduje podmienka, že si mal zamestnávaťeľa požiadať o ukončenie pracovného pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Ak si to neurobil, máš smolu a nemáš právny nárok na odstupné. Pozri si priložené súbory.

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    Peťo
    Aj odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
    Pekný deň / § 76 ods.6/.
    Konkrétny príklad:
    zamestnanec má napr. 20.000 zmluvnú mzdu, pracuje vo firme dlhšie ako 5 rokov, ale máva aj prémie 30% (závislé od výsledkov firmy).
    Čo bude jeho odstupné? 3x zmluvný plat? Alebo sa nejakým spôsobom prejavia jeho prémie?

    Ďakujem.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Mirka D
    Konkrétny príklad:
    zamestnanec má napr. 20.000 zmluvnú mzdu, pracuje vo firme dlhšie ako 5 rokov, ale máva aj prémie 30% (závislé od výsledkov firmy).
    Čo bude jeho odstupné? 3x zmluvný plat? Alebo sa nejakým spôsobom prejavia jeho prémie?

    Ďakujem.
    Mirka, pozri si v ZP § 134 - 135, tie hovoria o priemernom zárobku na pracovnoprávne účely. Vypočítaš ho z pracovníkovej zúčtovanej mzdy v rozhodujúcom období, ktoré je predchádzajúci kalendárny štvrťrok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.