Zavrieť

Porady

Cudzie peniaze na mojom účte

Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte
Usporiadat
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

obvinili by Ťa iba vtedy , keby si ich minula vo svoj prospech.Pekne krásne ich pošli späť s poplatkami na ťarchu príjemcu.

IVETA N
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

uctokrajan Pozri príspevok
Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.
Ja som tiež spravila chybu a poslala som peniaze inej firme. Našťastie to bola seriózna firma a peniaze mi vrátila. Poplatky som pravdaže znášala ja
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

uctokrajan Pozri príspevok
Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.
V banke sa dá zistiť aj kontakt na tú firmu, možno by bolo dobré do tej firmy aj zavolať....
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

myslím ,že to v banke nepovedia ale na BV výpise by mal byť ,,prevod z účtu ,názov banky, číslo účtu Crinfo a DB info,,
aspoň TB to tak má .

IVETAN
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

erik son Pozri príspevok
... v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja.
počkaj - tak, ako ti povedali .. určite sa ti odosielateľ ozve banka sa ti ozve - a bude chcieť súhlas, či ich môžu poslať odosielateľovi .. alebo zistíš, že peniažky boli tebe poslané - ktovie (nečakané dedičstvo...)
.. škoda, že sa mne dačo takéto nestane ... aj tu pozri prísp č. 5 http://www.porada.sk/t174141-platby-...ml#post1820786
Naposledy upravil Katy a R : 17.08.11 at 10:19
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katy a R Pozri príspevok
počkaj - tak, ako ti povedali .. určite sa ti odosielateľ ozve .. alebo zistíš, že peniažky boli tebe poslané - ktovie (nečakané dedičstvo...)
.. škoda, že sa mne dačo takéto nestane ... aj tu pozri prísp č. 5 http://www.porada.sk/t174141-platby-...ml#post1820786
No ani odosielateľovi banka nemusí povedať, kam išli jeho peniaze.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Odosielateľovi nepovie, ale odosielateľ napíše žiadosť o prešetrenie. Následne úto žiadosť napíše banka prijímateľovi a ten musí dať súhlas na vrátenie. Takýto kolotoč ale ako odosielateˇˇl som zažila a riešila hádam 1,5 mesiaca.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marjankaj Pozri príspevok
No ani odosielateľovi banka nemusí povedať, kam išli jeho peniaze.
Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.

Ja som tak zistil majiteľa účtu, keď som raz zaplatil za tovar na inzerát, ktorý mi neposlali. Prekvapujúce bolo, že účet patril bratovi predávajúceho, tak som sa musel súdiť s majiteľom účtu.

Ak je platba zo zahraničia, tak aj tak môže banka odosielateľa požiadať o vrátenie platby. Keď som pred 10 rokmi robil v banke, neraz sme riešili s korešpondenčnou bankou takto zablúdené a mylné platby.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
z vlastnej iniciatívy nič nerob, nevieš, čo z toho dobrého úmyslu môže byť.
Počkaj až ťa banka vyzve - bude to banka, nie rpiamo odosielateľ.
Neboj sa, nikto ťa neobviní z ničoho, len sa nejako zabezpeč, aby si tie peniaze neminula. Ak je to väčšia suma, daj to bokom, na termínovaný vklad, alebo si s bankou dohodni nejakú vinkuláciu.
Kým druhá strana príde na svoj omyl, môže byť dokonca koniec roka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

erik son Pozri príspevok
Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte
Zatiaľ nič nevracaj. Počkaj si, kým sa ozve odosielateľ a požiada o vrátenie platby. Nemusíš sa báť, nepôjde o žiadny trestný čin ani o bezdôvodné obohatenie, ak si peniaze necháš na účte, pretože si peniaze prijala v dobrej viere, neurobila si tak za účelom podvodu, ani si nijako platbu nevymámila od odosielateľa.

Ak sa ozve, tak oznám banke, že súhlasíš s vrátením peňazí. Ak sa neozvú, tak po 3 rokoch sa to premlčí (ale myslím, že sa ozvú...). Keby si teraz dala príkaz na vrátenie peňazí, tak by si musela platiť poplatky - jedine, že by si poplatky zaplatila z prijatej sumy - teda by si musela poslať späť nižšiu čiastku.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
[QUOTE=Chobot;1826572]Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.
QUOTE]

No tak nejako som to aj myslel. Nie je to hneď. Sám som to skúšal a nedali mi potrebné údaje. Neskôr sa to vyriešilo inak.
Ak sa pomýlila banka v čísle účtu, tak to napravila sama. Ak by som sa pomýlil ja a odoslal som na iný účet, tak potom celý ten kolotoč podľa predpisov banky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

[QUOTE=marjankaj;1826586]
Chobot Pozri príspevok
Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.
QUOTE]

No tak nejako som to aj myslel. Nie je to hneď. Sám som to skúšal a nedali mi potrebné údaje. Neskôr sa to vyriešilo inak.
Ak sa pomýlila banka v čísle účtu, tak to napravila sama. Ak by som sa pomýlil ja a odoslal som na iný účet, tak potom celý ten kolotoč podľa predpisov banky.
Je to v zákone o bankách § 92 ods. 1 a 2:

(1) Banka a pobočka zahraničnej banky sú povinné aj bez súhlasu klienta poskytnúť údaje na identifikáciu tohto klienta, údaje o čísle jeho účtu a údaje o platobnej operácii na základe písomnej žiadosti osobe, ktorá odovzdá banke alebo pobočke zahraničnej banky písomné vyhlásenie, že

a) v dôsledku chyby pri vykonávaní platobného alebo zúčtovacieho styku utrpela majetkovú ujmu, ktorá spočíva v prevode a pripísaní jej patriacich alebo ňou spravovaných peňažných prostriedkov na účet klienta a,
b) na vymáhanie takto vzniknutého bezdôvodného obohatenia sú nevyhnutné údaje na identifikáciu tohto klienta a údaje o jeho účte, na ktorý boli pripísané peňažné prostriedky v dôsledku chyby podľa písmena a).

(2) Banka a pobočka zahraničnej banky údaje podľa odseku 1 nevydajú, ak na ich písomné upozornenie o predloženej žiadosti tento klient vydá banke alebo pobočke zahraničnej banky príkaz na spätný prevod pripísaných peňažných prostriedkov, a to do siedmich kalendárnych dní po dni doručenia písomnej žiadosti o poskytnutie identifikačných údajov o klientovi banke alebo pobočke zahraničnej banky.
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No niekedy odosielateľ nezistí, že to poslal na iný účet. Mohlo ísť o zámenu jednej číslice 6 a 8, čo pri nekvalitnej tlači nie je veľmi vidieť. Ozve sa až keď mu budú reklamovať neuhradenú platbu, čo môže byť aj koncom roka. Plus k tomu nejaký čas (možno aj dva mesiace). Ak ti záleží na skorom vyriešení problému(napríklad ak by si svoj účet chcel zrušiť), tak by si mohol prejaviť iniciatívu aj ty cez banku. Najlepšie ti poradia v banke ako to riešiť.

Dokonca ak je to menšia suma, tak to odosielateľ môže nechať "plávať". Vtedy by si to musel asi zdaniť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

erik son Pozri príspevok
Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte
A len tak pre zaujímavosť - o akú sumu rádovo ide? (desiatky, stovky, tisíce EUR?)
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Bezne mi chodia e-maily aby dana spolocnost alebo FO zo zahranicia si mohla previest peniaze na moj ucet. Zatial neslo o nizsiu ciastku ako 1 000 000 USD. Taktiez islo o utecencov. Myslim, ze takto sa hladaju aj "biele kone". Ja by som isla do banky a poprosila aby zistili odkial preniaze prisli (urcite sa to da) a zbavila sa ich cim skor.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

to čo píšeš je obyčajný spam, ktorý chodí aj mne, lenže aby došlo k prevodu peňazí, požaduje sa zaplatiť určitá suma, takže k žiadnemu prevodu by defakto nikdy nedošlo...
alebo si myslíš že by ti na účet fakt niekto poslal 1 000 000 USD ??
- to čo sú už tí ľudia schopní uveriť :-))
- taktiež mám denno denné ponuky na predĺženie penisu a na viagru, kamagru atď = obyčajný spam, ktorý ani neotváram...
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

spamy Skypuju? tema nebola o viagre, takze neviem kto je mimo temy. Chcela som tym povedat, ze by som sa tych penazi zbavila. Chapem, ze nie kazdy takto rozmysla, no pochopila som, ze osoba sa nechce do nicoho zamotat.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

takže si fakt myslíš že ti cudzia osoba, ktorá ťa nikdy nevidela pošle 1 milión dolárov????????
- prosím o konkrétnu odpoveď / v štýle ÁNO myslím, alebo NIE nemyslím/
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

ano, myslim. poznam nejake konkretne pripady (aj ked neslo o peniaze na ucte) ako so zakonmi inych statov sa da posadit clovek do basy na podstatne dlhu dobu a este k tomu nie je doma na Slovensku. Moj prispevok bol urceny len a len opatrnosti. Nespalo by sa mi dobre keby som mala na svojom ucte velke mnozstvo cudzich penazi a pedvedomo rozmyslala kto mi zaklope na dvere. Ved banka musi vediet odkial prisli. Ide o jeden telefonat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať