Zavrieť

Porady

Paragraf a praca nadcas.

Dobry den,

mam dojem, ze mi zamestnavatel vyplatil mensiu mzdu ako mal. V nasej firme sme v podstate takmer cely mesiac pracovali nadcasy. Bohuzial som vsak mal necakane zdravotne problemy a preto som jeden tyzden mal mierne rozkuskovany, bud som v praci v ten den nebol vobec alebo som prisiel len na cast pracovnej zmeny. Vsetko som vydokladoval ako paragraf. Zostal som vsak prekvapeny, ked som na vyplatnej paske nemal nadcasy uvedene vobec. Je mozne aby mi zamestnavatel odpracovane nadcasy "presunul" do paragrafov a nepripocital mi ich k mzde napriek tomu, ze som svoju nepritomnost v praci mal riadne zdokladovanu?

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Zájdi za mzdárkou a spýtaj sa jej, ako Ti robila výplatu.Neuvádzaš nič konkrétne, ťažko je posúdiť, či "paragraf", t.j. prekážku na strane zamestnanca vykryla nadčasovými hodinami, ktoré si odpracoval.
    Spočítaj si u seba všetky nadčasové hodiny a pozri do výplatnej pásky, koľko ich tam máš zaplatených.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lamerko Pozri príspevok
    nadcasy na vyplatnej paske nemam vobec uvedene. skor mi islo o princip, ci zakon umoznuje aby bol paragraf vykryty nadcasovymi hodinami.
    veď si skontroluj či máš preplatenú náhradu mzdy za prekážky v práci na výplatnej páske.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lamerko Pozri príspevok
    ano, prisiel som do prace. hodiny by mali byt v poriadku.
    skontroluj si pracovnú zmluvu, či nadčasy nie sú súčaťou tvojej základnej mzdy.

    Pozri aj
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...011-a.html#121

    (označené červeným platí do 31.8.2011)

    lamerko je offline (nepripojený) lamerko

    lamerko
    nadcasy na vyplatnej paske nemam vobec uvedene. skor mi islo o princip, ci zakon umoznuje aby bol paragraf vykryty nadcasovymi hodinami.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lamerko Pozri príspevok
    ano mam.
    tolko hodín, kolko si priniesol potvrdenie ? Ak nebolo na celý deň, prišiel si v ten deň do práce ?
    Ak nemáš dodržaný fond pracovného času, chýbajúce hodiny zamestnávatel vykryl z nadčasov.

    lamerko je offline (nepripojený) lamerko

    lamerko
    pracovnu zmluvu som uz cital, ale nic take som tam nenasiel. navyse, ked si teraz pozeram starsie pasky, tak ak sa robil nadcas mal som ho na vyplatnej paske uvedeny. inak ak si zamestnanec cerpa paragraf, tak su tam nejake zrazky zo mzdy?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lamerko Pozri príspevok
    pracovnu zmluvu som uz cital, ale nic take som tam nenasiel. navyse, ked si teraz pozeram starsie pasky, tak ak sa robil nadcas mal som ho na vyplatnej paske uvedeny. inak ak si zamestnanec cerpa paragraf, tak su tam nejake zrazky zo mzdy?
    v niektorých firmách nevyplácajú alebo krátia pohyblivú zložku mzdy (prémie, odmeny) . Inak paragraf je platený priemerkou, tá býva spravidla vyššia ako hodinová mzda.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.