Zavrieť

Porady

Praca nadcas

Dobry den,

Mam, pre niekoho mozno trivialnu otazku, ohladne prace nadcas. Pocas septembra som pracovne v Holandsku a pracoval som aj 15. septembra (u nas je to statny sviatok). Co je pre mna vyhodnejsie: nechat si preplatit tychto 8 hodin ako pracu nadcas alebo ako pracu vo sviatok. Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom

Ing. Denis Horkulic
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DANEA je offline (nepripojený) DANEA

    som len zrnko prachu vo vesmíre ...viac DANEA
    V prípade ak by mal prácu za sviatok už zahrnutú v mzde o nadčase by sa mohlo hovoriť iba v prípade, že odpracoval v daný sviatok nad rámec svojho obvyklého denného pracovného fondu.

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Dennis
    Dobry den,

    Mam, pre niekoho mozno trivialnu otazku, ohladne prace nadcas. Pocas septembra som pracovne v Holandsku a pracoval som aj 15. septembra (u nas je to statny sviatok). Co je pre mna vyhodnejsie: nechat si preplatit tychto 8 hodin ako pracu nadcas alebo ako pracu vo sviatok. Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom

    Ing. Denis Horkulic
    Ak ste počas septembra pracovne v Holandsku - to znamená čo ? - výkon práce podľa pracovnej zmluvy v cudzine alebo zahraničná pracovná cesta ?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Alebo je tu este dalsia moznost - zobrat si den náhradného volna, ak zamesntávatel s tým súhlasí.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    V tejto súvislosti sa chcem opýtať. Zamestnaci pracovali 1.9. Prácu v sviatok a nadčas v mzde zahrnuté nemajú. Pracujú po-pi. Za normálnych okolností by 1.9. mali preplatené náhradou ako neodpracovný sviatok. Budem postupovať správne ak im 1.9. dám ako neodpracovný sviatok+príplatok za sviatok+hodiny, ktoré odpracovali budú ako nadčas s tým, že si ich vyčerpú ako NV?!

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    milanr
    V tejto súvislosti sa chcem opýtať. Zamestnaci pracovali 1.9. Prácu v sviatok a nadčas v mzde zahrnuté nemajú. Pracujú po-pi. Za normálnych okolností by 1.9. mali preplatené náhradou ako neodpracovný sviatok. Budem postupovať správne ak im 1.9. dám ako neodpracovný sviatok+príplatok za sviatok+hodiny, ktoré odpracovali budú ako nadčas s tým, že si ich vyčerpú ako NV?!
    Nerozumiem celkom otázke. Ak zamestnanci pracovali vo sviatok, patrí im mzda a mzd.zvýhod. najmenej vo výške 50 % z priem. zárobku /§ 122 ods 1 ZP/. Ak nepracovali z dôvodu že sviatok im pripadol na obvyklý prac. deň, patrí im náhrada vo výške priem. zárobku/ § 122 ods.3./ Kombinácia náhrada mzdy za sv. s príplatkom za prácu vo sviatok pred zákonom neobstoji. Koľko hodin odpracovali vo sviatok ? Ak iba stanovenú dlžku prac. smeny, nadčas im nevznikol. Ak odpracovali viac, dôjde ku súbehu príplatku za prácu vo sviatok a nadčasového príplatku. Resp. k možnosti poskytnutia náhradného voľna za sviatok /§ 122 ods 2/ alebo za prácu nadčas /§ 121 ods. 1 ZP, ale tam by už mzdové zvyhodnenia neprisluchali. Vyššie uvedený postup sa mi nepozdáva. Pekný deň.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ich prac. čas je 7,5 h. 1.9. odpracovali 5 h. Takže správne to má byť. 5h odprac.doba+5h príplatok za sviatok a 2,5 h neodpracovaný sviatok? Alebo sa opäť mýlim?

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Áno, je to správne. A keby zamestnanci chceli náhr.voľno za prácu vo sviatok /nadčas im za tento deň nevznikol/, tak je potrebné postupovať podľa § 122 ods. 2. Pekný deň.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    To endriu - v prípade čerpania NV za prácu vo sviatok by bol postup nasledovný: 1.9.2005 /sviatok/ by zamestnanec dostal mzdu za prácu vo sviatok za 5,oo hod./bez mzdového zvýhodnenia/ a za 2,5 hod. náhradu mzdy za sviatok. Za 5,oo hod. čerpania NV za prácu vo sviatok by sa zamestnancovi poskytla náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku /§ 122 ods.2 ZP/. Pekný deň.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Díky za odpovede. Zamestnanci si NV nechcú čerpať, takže musím postupovať podľa popisu v mojom príspevku č.9. Toto bola taká neštandartná situácia, pretože oni bežne v sviatok nepracujú a ja som sa s takým prípadom ešte nestretla, možno preto tá kostrbatá formulácia. 1.9. = 5h odprac. čas+5h príplatok za sviatok + 2,5 h za neodprac.sviatok platený náhradou. Teraz by to malo byť O.K.

    Dennis je offline (nepripojený) Dennis

    Dennis
    Mam pracovnú zmluvu iba so základným platom. t.j. odpracujem všetky pracovné dni v mesiaci, dostanem túto základnú mzdu. Tento deň som teda odpracoval navyše (namiesto 20 prac. dní mám odprac. 21 dní). Tento deń je: práca nadčas vo sviatok, alebo práca nadčas, alebo práca vo sviatok ? Mám možnosť si vybrať, čo je najvýhodnejšie?

    Za odpoveď ďakujem
    Denis

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    To sa Ti stále jedná o ten prvý september, ktorý padol na štvrtok, bol štátny sviatok a Ty si pracoval? Ak áno, tak by si to nemal mať platené ako nadčas aj sviatok, ale len ako sviatok, nakoľko Ti to spadá do fondu pracovného času za ten konkrétny mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.