Zavrieť

Porady

prenájom bytu a nezdaniteľná čiastka 2011

Dobrý deň, mám otázku. Byt je napísaný na maloleté dieťa. Ako zákonný zástupca chcem dať byt do prenájmu. Zaregistrujem dieťa na Dú, pridelia mu DIČ. Má nárok v daňovom priznaní za rok 2011 na nedzaniteľnú čiastku 3559,30 EUR? Je to jeho pasívny alebo aktívny príjem? Ďakujem.
Usporiadat
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.

Ak daňovník dosiahne iba príjem z prenájmu, nezdaniteľnú časť základu dane si nebude môcť uplatniť.
1 0
Mysty Mysty

Mysty je offline (nepripojený) Mysty

takže ak v priebehu roka budem mať aj iný príjem (podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2), napríklad z dohody, tak už si nezdaniteľnú časť uplatniť môžem? Ten iný príjem môže byť v ľubovoľnej výške?
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Myslím,že nie.To by si mohol mať z dohody 100€ a z prenájmu 3000€ a a uplatňoval by si 3559€,tak to nebude.Nech sa vyjadria účtovníci.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

V zákone nie je obmedzenie výšky príjmu pri par. 5 a par. 6, ale ešte môžno bude nejaké usmernenie k zákonu. Ja som osobne komunikovala s daňovým úradom ohľadom tohto problému /robila som štátnice a aj túto tému som tam mala/, ale 100 % odpoveď som nedostala, máme si počkať na usmernenia a podľa tohoto zákona by mali byť aj daňové priznania a sami nevedeli povedať ako to bude v daňovom priznaní vyzerať.
0 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
Ahoj,
zaoberám sa problematikou účtovania príjmov pri prenájmoch a nezdaniteľná položka je v tomto prípade charakterizovaná do výšky 5-násobku životného minima. T.j. pre rok 2011 - 949,15 Eur. Pokiaľ pri prenájme zarobí viacej treba si zrátať, či sú s bytom výdavky (odpisy kúpnej ceny, úroky z hypotekárneho úveru, energie) vyššie ako 40%, pokiaľ áno, viesť jednoduché účto, pokiaľ nie, tak odpočítať paušál 40% a následne z koncovej sumy zárobku odpočítať nezdaniteľnú položku - výsledok potom uviesť do daňového priznania. Pokiaľ zarobí menej ako nezdaniteľná položka, tak príjmy do daňového priznania neuvádza. Uff, dúfam, že to je zrozumiteľné
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Ahoj,
zaoberám sa problematikou účtovania príjmov pri prenájmoch a nezdaniteľná položka je v tomto prípade charakterizovaná do výšky 5-násobku životného minima. T.j. pre rok 2011 - 949,15 Eur. Pokiaľ pri prenájme zarobí viacej treba si zrátať, či sú s bytom výdavky (odpisy kúpnej ceny, úroky z hypotekárneho úveru, energie) vyššie ako 40%, pokiaľ áno, viesť jednoduché účto, pokiaľ nie, tak odpočítať paušál 40% a následne z koncovej sumy zárobku odpočítať nezdaniteľnú položku - výsledok potom uviesť do daňového priznania. Pokiaľ zarobí menej ako nezdaniteľná položka, tak príjmy do daňového priznania neuvádza. Uff, dúfam, že to je zrozumiteľné

Predpokladam, ze mas na mysli §9 Prijmy oslobodene od dane. Ak ano, tak patnásobok zivotného minima uz neplati, a oslobodený od dane je príjem do výsky 500 €.


Nezdanitelnu cast zakladu dane (hovorovo odpocítatelnu polozku na danovnika) je mozno uplatnit iba pri prijmoch podla §5 a §6 odst.1 a 2. Prijmy z prenajmu nehnutelnosti su prijmy podla §6, odst.3

§11 Nezdanitelne casti zakladu dane:
(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.


Naposledy upravil zk24 : 06.10.11 at 06:59
8 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
Neviem na základe akého paragrafu to je, pravda aj tento rok uviedla, že to stále platí.
http://peniaze.pravda.sk/co-si-mozno...1_sk-pstat_p59
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Neviem na základe akého paragrafu to je, pravda aj tento rok uviedla, že to stále platí.
http://peniaze.pravda.sk/co-si-mozno...1_sk-pstat_p59
Staci ze tam vidim ze tam je nezd.cast 4025,710 €, co znamena ze as to tyka prijmov za rok 2010, pre danove priznanie podavane v marci 2011.

Od 1.1.2011 to funguje inak.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Neviem na základe akého paragrafu to je, pravda aj tento rok uviedla, že to stále platí.
http://peniaze.pravda.sk/co-si-mozno...1_sk-pstat_p59
uvedený príspevok je zo 16.03.2011 tesne pred podaním DP za rok 2010....to ale už neplatí za rok 2011, bola zmena daňového zákona...ten delí príjem FO na aktívne a pasívne a prenájom nehnuteľnostá patrá medzi pasívne.....nie je nárok na nezd. sumu....
1 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
Ok ,takže max. 500 eur paušál. Vďaka za korekciu
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Ok ,takže max. 500 eur paušál. Vďaka za korekciu
Nie 500 € paušál. Do 500 € je príjem oslobodený. Do príjmov sa zahrnie príjem iba nad tuto hranicu.
0 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
Slovom paušál som myslela, že je to suma 500 eur nezávisle od životného minima, teda aj pre rok 2011 a pravdepodobne aj pre rok 2012 atď, je tak?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Ok ,takže max. 500 eur paušál. Vďaka za korekciu
iba poznámka (na okraj)------pri výdaji v % zastúpení nie je povinnosť robiť nejaké zmeny ale pri skutočných výdavkoch je povinnosť prepočítať 500 € ku príjmom a o tým prepočtom ponížiť skutočné výdavky....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Slovom paušál som myslela, že je to suma 500 eur nezávisle od životného minima, teda aj pre rok 2011 a pravdepodobne aj pre rok 2012 atď, je tak?
500€ je fixná suma, platí od 1.1.2011. Dokedy, to sa nechajme prekvapit
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Ahoj,
zaoberám sa problematikou účtovania príjmov pri prenájmoch a nezdaniteľná položka je v tomto prípade charakterizovaná do výšky 5-násobku životného minima. T.j. pre rok 2011 - 949,15 Eur. Pokiaľ pri prenájme zarobí viacej treba si zrátať, či sú s bytom výdavky (odpisy kúpnej ceny, úroky z hypotekárneho úveru, energie) vyššie ako 40%, pokiaľ áno, viesť jednoduché účto, pokiaľ nie, tak odpočítať paušál 40% a následne z koncovej sumy zárobku odpočítať nezdaniteľnú položku - výsledok potom uviesť do daňového priznania. Pokiaľ zarobí menej ako nezdaniteľná položka, tak príjmy do daňového priznania neuvádza. Uff, dúfam, že to je zrozumiteľné
Ja len doplním že, pokiaľ by prenajímaná nehnuteľnosť nebola obchodným majetkom, tak výdavkom nemôžu byť odpisy a ani úrok z úveru
1 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
babi2 Pozri príspevok
Ja len doplním že, pokiaľ by prenajímaná nehnuteľnosť nebola obchodným majetkom, tak výdavkom nemôžu byť odpisy a ani úrok z úveru
Teda ak prenajímaš byt ako fyzická osoba, tak si nemôžeš uplatiť tieto náklady? To sa mi akosi nezdá. Neviem, či tomu dobre rozumiem... Alebo myslíš len pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť, ktorú nevlastním?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

@Mila123:

Aj ked uplatnujes pausál mas ponizene vydavky v pomere v akom ti znizilo 500 € tvoj prijem. Zalezi ako to vypocitas, tym ze vydavky su percentualne, tak to znizenie sa prejavi samostatnym vypoctom:

a)
Rocny prijem 10,000 €.
Oslobodeny 500 €
Rozdiel: 9500 €

Vydavky ked pocitas z 10,000 = 4000 €. Musis skorigovat vydavky v pomere k znizenym prijmom:
9500 / 10,000 = 0,95.
4000 * 0,95 = 3800

b) ak vypocitam vydavky z uz znizeneho prijmu, a teda 9500 * 0,40 = 3800

Je to len taka matematicka "hracka"
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
@Mila123:

Aj ked uplatnujes pausál mas ponizene vydavky v pomere v akom ti znizilo 500 € tvoj prijem. Zalezi ako to vypocitas, tym ze vydavky su percentualne, tak to znizenie sa prejavi samostatnym vypoctom:

a)
Rocny prijem 10,000 €.
Oslobodeny 500 €
Rozdiel: 9500 €

Vydavky ked pocitas z 10,000 = 4000 €. Musis skorigovat vydavky v pomere k znizenym prijmom:
9500 / 10,000 = 0,95.
4000 * 0,95 = 3800

b) ak vypocitam vydavky z uz znizeneho prijmu, a teda 9500 * 0,40 = 3800

Je to len taka matematicka "hracka"
Ja to predsa viem, preto som napísala poznámku.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ja som nepovedala, ze to nevies....len som chcela doplnit, ze aj pri pausale su vydavky kratene.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

ja súhlasím s zk24 aj pri uplatnení paušálu sa výdaje upravujú pomerom a poznámka znie- citujem" pri výdaji v % zastúpení nie je povinnosť robiť nejaké zmeny ale pri skutočných výdavkoch je povinnosť prepočítať 500 € ku príjmom a o tým prepočtom ponížiť skutočné výdavky...."
takže Mila123 nenapísala si správnu poznámku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať