Zavrieť

Porady

Kde zanechať závet? Dá sa predať polovica bytu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak chcem zanechať závet môžem ho nechať doma, u priateľky alebo do registra? Aké sú poplatky, ak by som chcela dať závet do registra?
Ešte by som sa chcela opýtať, ak vlastním polovicu bytu, kde mám trvalé bydlisko /žijem tu 10 rokov/ môžem svoju polovicu bytu predať svojej dcére? Manžel mi zomrel a polovicu zdedila dcéra. Budem platiť daň?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Najvhodnejšie je o spísanie závetu požiadať notára. Robí sa to formou notárskej zápisnice. Pokiaľ ide len o závet, odmena notára je podľa vyhlášky 26,56 eura, ďalších 1,33 eura sa platí za zistenie totožnosti a 3,32 eura za vydanie potvrdenia o spísaní a uložení a za registráciu v archíve listín. Spolu s daňou, ak ide len o závet by nemal poručiteľ platiť viac ako 70 eur.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...

    polovicu bytu môžte predať komu chcete počas života, dcéra je neopomenuteľný dedič, t.j. ak by ste ju v závete vynechali môže sa dožadovať jeho zrušenia...

    twe je offline (nepripojený) twe

    twe
    Ice dive Pozri príspevok
    závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...
    Ak clovek napise zavet sam a necha ho v sufliku, ci u kamarata, casom sa mozno strati, resp. po smrti sa vobec nezisti, ze bol takyto zavet.

    Najistejsie je notar.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    twe Pozri príspevok
    Ak clovek napise zavet sam a necha ho v sufliku, ci u kamarata, casom sa mozno strati, resp. po smrti sa vobec nezisti, ze bol takyto zavet.

    Najistejsie je notar.
    no však to som aj napísal... ak sa spíše u notára ten ho odloží do centrálneho registra závetov... ak by sa našiel voľakde v šuplíku alebo u kamaráta, mohol by byť jeho pravosť spochybniteľná...

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ice dive Pozri príspevok
    závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...

    polovicu bytu môžte predať komu chcete počas života, dcéra je neopomenuteľný dedič, t.j. ak by ste ju v závete vynechali môže sa dožadovať jeho zrušenia...
    Katy a R Pozri príspevok
    .. ak je napísaný tak ako treba, nemôže ho len tak niekto spochybniť .. či
    kuk sem http://portal.gov.sk/portal/sk/defau...=1&eventid=412

    Úmyselne som zvýraznila kúsok z textu Ice dive. Spochybniť možno nie, ale napadnúť, ak bude v rozpore so zákonom a pri dedičskom konaní sa posledná vôľa poručiteľa nemusí splniť tak, ako uvedie v závete.

    Kde zanechať závet? Dá sa predať polovica bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.