Zavrieť

Porady

Živnosť a založenie s.r.o

Prajem všetkým poraďákom pekný deň. Potrebujem poradiť.
Mám klienta, ktorý má živnostenský list a rozhodol sa založiť sám s.r.o. Ale che si rozšíriť živnosť o niektoré profesie, ktoré by sa týkali s.r.o.
Na živnostenskom nám bolo povedané,že to nemôže a že ak chce zakladať s.r.o, musí vyplniť nové tlačivo na PO a dostane nové IČO aj živnosť.
Čo potom s tou živnosťou ktorú má teraz? To buje disponovať s dvoma IČO?
Ako to bude s odvodmi? Bude platiť za obe živnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Celkom som nerozumela tvojej otázke. Ak chce založiť s.r.o., tak to samozrejme môže a potom bude podnikať ako právnická osoba s novým IČO. Ak si chce rozšíriť živnosť aj to môže na súčasný živnostensý list požiada o doplnenie činností ktoré chce robiť a za to musí zaplatiť. IČO zo živnosti mu ostane pôvodné a bude podnikať ako fyzická osoba.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Na ŽU mu povedali správne. Tú živnosť, ktorú má ako fyzická osoba si môže ponechať, alebo aj zrušiť ( čo si myslím, že by bola škoda ). Ako konateľ a zároveň jediný spoločník nemusí platiť odvody, iba ak by dostával odmenu ako konateľ. V tom prípade sa musí prihlásiť do svojej ZP odvádzal by odvody do ZP za seba ako zamestnanca a za s.r.o. ako zamestnávateľa. Alebo by bol zároveň aj zamestnancom vo svojej s.r.o. Tu sa platia odvody ako za bežného zamestnanca ( príjem môže byť minimálny, prípadne aj kratší pracovný čas ).
    Ďalšia možnosť je, že by ako fyzická osoba podnikateľ fakturoval s.r.o. svoje služby. Je toho viac, len treba porozmýšľať. A aj tu na porade sa dá všeličo na túto tému nájsť. Skús pohľadať, mala som podobný príblém a veľmi mi pomohli niektoré témy.

    zaneta123 je offline (nepripojený) zaneta123

    zaneta123
    To znamená, že si bude on ako FO vystavovať faktúry na sprostredkovanie obchodu do s.r.o-čky? A z s.r.o mu neplynie žiadna odvodová povinnosť čo sa týka do poisťovní, ak si bude platiť ako FO?

    Živnosť a založenie s.r.o

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.