Zavrieť

Porady

Úctovanie skladu-dobropis

Ma niekto skusenost:

firma uctuje sklad sposobom A. Dostane DFA na sumu napr. 1200,-€ /b.dph/+dph.......tovar......131/321
dalej spravi prijemku 132/131

nato dostane fakturu od dodavatela so zmenenou sumou a to na 1250,-€ /samozrejma ze by mal byt spravne dobropis, ale???/. Spravi prijemku na 1250€.
Nasledne teda spravi storno prijemky, avšak program spravil priemer cien a storno prijemka uz bola na sumu 1230€ .
Co s rozdielom ktorý vznikol.
Ako zauctovat?
Budem rada ak ma niekto taketo skusenosti. Mozno to povazovat za precenenie alebo?..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Maxinka Pozri príspevok
    ...hlavne cena sa zmenila...na sklade sme to mali od 12/2011...teraz sa len tovar vracal, prijali sme to v hodnote 116€, dobropisovali v hodnote 104€, j.c. bola iná
    ... tovar sa prijal v skladovej cene ako 132/131 = 116 a v takej musel byť aj vydaný mínusom, resp. 131/132 = 116. Rozdiel musí visieť na 131, zo zaúčtovania výdajky – storopríjemky 131/132 = 116 a dobropisu 321/131 = 104, výsledkom je teda aktívny zostatok 131 = 12. Ak bolo zníženie j.c. dodávateľom oprávnené, tak rozdiel ide na škody u vás, zaúčtuješ interným dokladom na 549/131. Ak zníženie nebolo oprávnené, treba žiadať dobropisovanie aj zbytku 321/131 = 12.

    rozimova je offline (nepripojený) rozimova

    rozimova
    Mám tiež problém - s dobropisom. Dostala som faktúru na 520,-, ktorú som nezaplatila, lebo nebola na nej správna suma. Na to som dostala Dobropis na sumu - 117,32. Mám teraz zaplatiť len ten rozdiel - teda 520 mínus 117,32 ? Alebo ako, aby mi to sedelo v účtovníctve ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rozimova Pozri príspevok
    Mám tiež problém - s dobropisom. Dostala som faktúru na 520,-, ktorú som nezaplatila, lebo nebola na nej správna suma. Na to som dostala Dobropis na sumu - 117,32. Mám teraz zaplatiť len ten rozdiel - teda 520 mínus 117,32 ? Alebo ako, aby mi to sedelo v účtovníctve ?
    Stačí uhradiť rozdiel, a dodávateľovi oznámiť jednostranný zápočet.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Najprv skúste celú pôvodnú príjemku vystornovať a až potom prijať v novej cene. To by malo zabrániť tomu, aby program spriemeroval dve za sebou idúce príjemky z rôznou cenou. Alebo zrušiť natvrdo pôvodnú príjemku a potom urobiť správnu.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ako zaúčtujem došlý dobropis pri účtovaní tovaru spôsobom A v PÚ?

    došlá faktúra 131/321
    príjemka 132/131

    došlý dobropis mínusom 131/321
    a čo výdajka?

    Nenašla som nič podobné, príp. ma nasmerujte. Ď

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    Ako zaúčtujem došlý dobropis pri účtovaní tovaru spôsobom A v PÚ?

    došlá faktúra 131/321
    príjemka 132/131

    došlý dobropis mínusom 131/321
    a čo výdajka?

    Nenašla som nič podobné, príp. ma nasmerujte. Ď
    A bol ten tovar už vyskladnený? ak áno, ako bola výdajka zaúčtovaná?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    A bol ten tovar už vyskladnený? ak áno, ako bola výdajka zaúčtovaná?
    NIE-tovar bol na sklade, my sme ho vracali dod.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    NIE-tovar bol na sklade, my sme ho vracali dod.
    Potom zaúčtujete len mínus príjem.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Potom zaúčtujete len mínus príjem.
    minus 131/321 ??
    a ako to dostanem zo skladu - zo 132 ??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    minus 131/321 ??
    a ako to dostanem zo skladu - zo 132 ??
    Nie takto, na obstaraní to už nie je, takže len -132/-321.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Nie takto, na obstaraní to už nie je, takže len -132/-321.
    Takže Výdajku už nebudem robiť? Potom sa mi to nedá vyskladniť...počet ks mi ostáva nezmenený??
    Naposledy upravil Maxinka : 19.06.12 at 06:39

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    Takže Výdajku už nebudem robiť? Potom sa mi to nedá vyskladniť...počet ks mi ostáva nezmenený??
    Ak na sklade nemáš nič, tak čo chceš vyskladniť?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Ak na sklade nemáš nič, tak čo chceš vyskladniť?
    tovar som vrátila zo skladu (501 som dávala obvykle/132) ale teraz som tovar nepoužila tak to na aký účet?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Maxinka, robíš to všetko ako nákup + príjem do skladu akurát s - znamienkom, tak ako Ti to napísala KEJKA.

    Teda DF dobropis:
    -131/-321
    Vrátenie tovaru dodávateľovi zo skladu:
    -132/-131

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    IvoM Pozri príspevok
    Maxinka, robíš to všetko ako nákup + príjem do skladu akurát s - znamienkom, tak ako Ti to napísala KEJKA.

    Teda DF dobropis:
    -131/-321
    Vrátenie tovaru dodávateľovi zo skladu:
    -132/-131
    OK - a čo s rozdielom, ktorý mi tam vznikol - iná cena bola pri naskladnení ako mi vystavili Dobropis-to ide na aký účet??

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Maxinka Pozri príspevok
    OK - a čo s rozdielom, ktorý mi tam vznikol - iná cena bola pri naskladnení ako mi vystavili Dobropis-to ide na aký účet??
    ... a aký bol dôvod dodávateľa na uvedenie inej ceny v dobropise oproti pôvodnej faktúre ? Zmenilo sa množstvo, alebo jednotková cena ? Alebo žeby obidvoje ? Dôvod vrátenia tovaru je rozhodujúci aj pre vrátenie, aj pre účtovanie. A na ktorom účte máš rozdiel, na 131, či 132 ?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    a_je_to Pozri príspevok
    ... a aký bol dôvod dodávateľa na uvedenie inej ceny v dobropise oproti pôvodnej faktúre ? Zmenilo sa množstvo, alebo jednotková cena ? Alebo žeby obidvoje ? Dôvod vrátenia tovaru je rozhodujúci aj pre vrátenie, aj pre účtovanie.
    ...hlavne cena sa zmenila...na sklade sme to mali od 12/2011...teraz sa len tovar vracal, prijali sme to v hodnote 116€, dobropisovali v hodnote 104€, j.c. bola iná

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    a_je_to Pozri príspevok
    ... tovar sa prijal v skladovej cene ako 132/131 = 116 a v takej musel byť aj vydaný mínusom, resp. 131/132 = 116. Rozdiel musí visieť na 131, zo zaúčtovania výdajky – storopríjemky 131/132 = 116 a dobropisu 321/131 = 104, výsledkom je teda aktívny zostatok 131 = 12. Ak bolo zníženie j.c. dodávateľom oprávnené, tak rozdiel ide na škody u vás, zaúčtuješ interným dokladom na 549/131. Ak zníženie nebolo oprávnené, treba žiadať dobropisovanie aj zbytku 321/131 = 12.
    .. ja už len dodám, že škody sú buď zavinené, alebo nezavinené ( živelné pohromy atď. ) ... a zvyčajne tie zavinené zosobníme konkrétnej osobe ... ak ide v tvojom prípade o škodu ... pretože možno ide len o nesprávne vyfaktúrovanie = vtedy by som rozdiel evidovala ako napr. storno = teda priamo účtovanie na účet 504 ( ak sú spomínané účty 132) ... alebo ... možno ... aj zľavu, poprípade skonto vopred písomne nedohodnuté ...
    Naposledy upravil promont maja : 25.06.12 at 07:25

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.