Zavrieť

Porady

Obnova - náter fasády panelového domu

Dobrý deň poraďáci,
vlastníci bytov majú záujem o obnovu náteru fasády panelového domu. Výmera fasády je cca 1500 m2. Prosím, ak ste už niekto robili náter (bez zateplenia) fasády, viete mi aspoň orientačne povedať aké boli náklady na 1m2? Príp. Vás poprosím o informáciu akú farbu je treba použiť (silikónová, silikátová, akrylová??), aby vydržala dlhšie? Náš panelák má 18 rokov, ale pôvodná farba je úplne už od dažďa zmytá a panely sú fľakaté. Nemám predstavu, či sa pod farbu dáva nejaká penetrácia. Niečo som pozerala na nete ale neviem ktorým smerom sa mám uberať :-(
Ďakujem vopred za info ..
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
workerka Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci,
vlastníci bytov majú záujem o obnovu náteru fasády panelového domu. Výmera fasády je cca 1500 m2. Prosím, ak ste už niekto robili náter (bez zateplenia) fasády, viete mi aspoň orientačne povedať aké boli náklady na 1m2? Príp. Vás poprosím o informáciu akú farbu je treba použiť (silikónová, silikátová, akrylová??), aby vydržala dlhšie? Náš panelák má 18 rokov, ale pôvodná farba je úplne už od dažďa zmytá a panely sú fľakaté. Nemám predstavu, či sa pod farbu dáva nejaká penetrácia. Niečo som pozerala na nete ale neviem ktorým smerom sa mám uberať :-(
Ďakujem vopred za info ..
...smerom k nejakým obálkam ...zadanie výberového konania ...

ALE

1. to nemáte správcu ???
2. lebo v jeho kompetencii to je , aj za to platíte
3. nejak mi nejde do hlavy ...hádam to všetko nechcete robiť sami ...????
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

samozrejme, že máme správcu. Len si chcem urobiť nejakú "finančnú" predstavu, koľko by nás to asi stálo. Nič viac. Samozrejme, že to budeme riešiť cez správcu. Je to zatiaľ len úvaha :-)
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Najlepšie bude, keď sa pôjdeš informovať ku správcovi, prípadne sa daj do výberovej komisie. Tie ponuky sú rôzne. U nás sa pohybovali od 12 do 28 Eur. Ale najlacnejšia ponuka nemusí byť aj kvalitná.
Nerozumiem tej otázke - ktorým smerom sa mám uberať ?
Správca má v tom určite už skúsenosti.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Verkaz,
ďakujem za odpoveď.
No ... ktorým smerom? Tým som myslela, že niekto poradí aká farba je najlepšia ... teda aký druh farby. Ako sa to celé robí a pod. Nemám o tom ani predstavu. Chcela som niečo pozrieť na nete, len mám v tom chaos, lebo ak nájdem nejaký článok o farbách na fasádu, ten skončí pri fasádnych omietkach. Takže len toľko som chcela.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Veľmi záleží od toho ,aká bola použitá pôvodná farba,v akom stave sa momentálne nachádza povrch bytovky ,z čoho je postavená,aký nosný materiál v akých klimatických podmienkach .Iné je opravovať niekde v Dunajskej Strede kde celý svieti slnko a pofukuje vietor(je tam pomerne sucho) a iné to bude v Poprade.Ak tam bol dikoplast a podobné nátery tak sa to musí najskôr sanovať.Ak nejaký vodopriepustný náter tak vyrovnať a penetrovať.A to sú veci ,práce ,materiály ,ktoré môžu tvoriť viac, ako polovicu hodnoty diela.Preto je veľmi ťažké odhadnúť konečnú cenu.
Samotné maľovanie .Potrebujete buď silikónovú farbu ,alebo silikátovú.NIE AKRYLÁTOVÚ!
Napr Baumit silikát
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=5891
táto farba stojí cca 3,2€/m2, práca cca 2,5-3€/m2+lešenie ,alebo vysokozdvižná plošina.Plus je treba zarátať zábor chodníkov a bespečnostné opatenia a pod.Záleží od polohy činžiaku ,niekdy je to pomerne vysoká čiastka..
4 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Nám to robil projektant, ktorý nám navrhol niekoľko variantov, z ktorých si vlastníci mohli vybrať.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Z obnovou fasády bez zateplenia je oveľa viac práce a častokrát je to aj oveľa finančne nákladné, nakoľko pôvodná omietka ako aj spáry sú zvetralé a musí sa veľká časť odstrániť a nanovo urobiť, myslím, že z f. AM Stavby poradili veľmi dobre.
Z môjho pohľadu by som sa do takejto obnovy fasády nepúšťala, zvolila by som zateplenie a fasádu - to je ale len môj názor.
1 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ďakujem všetkým za reakcie a zvlášť AM Stavby za užitočné informácie. U nás zateplenie moc nemá veľký význam a neprinesie vysoké úspory, pretože už panely majú v sebe zatepľovacie vložky (súst. P1.14). Takže do zatepľovania sa moc nechceme púšťať, pretože investícia sa nám hádam nevráti ani za 50 rokov :-) Samozrejme, že by sa niekto musel na to odborne pozrieť. Ide práve o to, že uvažujeme len o zašpárovaní panelových stykov (niekedy nabudúci rok) no a padla teda aj otázka obnovy náteru fasády. Viem si predstaviť zhruba čo by to bolo peňazí za náter :-(
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Len opravovanie fasády je v pomere kku kompletnému zatepleniu nerentabilná investícia.Aj tie panely s polystyrénom boli síce lepšie ako čistý siporex ,ale aj tak je tam nenormáne množstvo tepelných mostov.Odporúčam zatepliť min 100mm polystyrénom.Špáry medzi panelmi sa nesmú naplno zapchávať.Tvoria dilatáciu budovy.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Nemusia zateplť 10 cm - to ukáže projekt a teplotechnické posúdenie. V prípade, že sú panely v pohode - technický stav je dobrý, stačí možno 3 cm - 5cm, ale všetko je to o obhliadke stavu a na posúdení v projekte. Nie je dom ako dom. V takomto prípade by bola investícia menšia ako osekávanie pôvodnej poškodenej omietky a z druhej strany aj vzhľad by bol esteticky krajší s polystyrénom ako len s omietkou.
1 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Vedeli by ste poradiť, aká farba je najvhodnejšia na natretie betónovej čapice, ktorou je prikrytý múrik pod plotom?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

220870 Pozri príspevok
Len opravovanie fasády je v pomere kku kompletnému zatepleniu nerentabilná investícia.Aj tie panely s polystyrénom boli síce lepšie ako čistý siporex ,ale aj tak je tam nenormáne množstvo tepelných mostov.Odporúčam zatepliť min 100mm polystyrénom.Špáry medzi panelmi sa nesmú naplno zapchávať.Tvoria dilatáciu budovy.
Špáry medzi panelmi sa môžu naplno zapchávať. Dilatácia bude fungovať naďalej, pretože tmel určený na špárovanie je pružný.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja na panelákoch typu T06B /,troskopemzokeramzitbetónové panely,omietka brizolit/tiež nevidím dôvod zatepľovať, máme vymenené všetky okná od bytov až po schodištia a pivnice, dvere už 5 rokov atď. Na teple sme usporili veľmi, 5 rokov som nedvíhala mesačné predpisy, ba naopak z tepla sme odoberali a zvyšovali na FO.....pri termovízií bol jediný problém v rohoch lodžií, kde je hrubka panelu menšia ako na ostatných obvodových múroch, máme vyspravené špáry, tiež nechcem zadlžovať vlastníkov. Polystyrén nie je všemocný...som zvedavá, kto bude tie haldy po rokoch likvidovať, bude to ako z azbestom?? Na to nikto nemyslí? Prečo hneď všetko zabandážovať do polystyrénu? Aj ja som sa ponáhľala s oknami na byte medzi prvými a dnes? Iné profily,iné materialy, oveľa nižšia cena....budú aj iné možnosti ako ochrániť panely, nie len ich udusiť v polystyréne. Prečo ten obrovský lobing, dobre to vieme všetci, že? Banky sú nenažrané a nehovorím o zateplovacích firmách. Ja nie som odporca zateľovania, nech si dá kto chce, nech si to dajú domy, ktoré inú možnosť nemajú, domy ktoré majú stavebné sústavy vyžadujúce túto rekonštrukciu...Ale treba sa trochu zamyslieť nielen bezhlavo všade zadlžovať ľudí. Ešte sme nepreskočili, čas ukáže ako sa investície vrátili, alebo lepšie povedané nevrátili, ako budú domy vyzerať po rokoch...lebo po rokoch splácania môžu začať odznova.
Takže nestrašme, nájdu sa iste spôsoby aj iné ako ošetriť domy a nebude to zase tak dlho trvať.
1 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ďakujem Vám za príspevky. Halli, úplne mi čítaš myšlienky. Práve na budúci rok plánujeme dať zašpárovať všetky panelové styky. Cez tie sú najväčšie úniky. Tiež sme robili termovíziu a práve tadiaľto odchádzalo najviac tepla (okrem starých bytových okien a vchodových dverí a schodišťových okien). Práve nám budúci týždeň idú meniť schodišťové okná a dvere a v ďalšom kroku mám naplánované špárovanie panelov. Ľudia sa sťažujú na doslovný prievan cez špáry. Snáď sa to budúci rok zrealizuje. No a potom už ako "kozmetickú úpravu" možno zrealizujeme náter fasády. Aspoň takýto máme plán. Fakt to zatepľovanie sú nehorázne peniaze a v našom prípade podľa môjho názoru a mojich skromných :-) výpočtov aj bez včasnej návratnosti. Kým na tom začneme šetriť, tak už bude naozaj zateplenie vyzerať ako po vojne a vyžadovať si údržbu. Súčasný stav fasády je úplne super, ide len o tú farbu, ktorá sa zmyla a nevyzerá dobre :-) Toť vsjo :-)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

lubica_02 Pozri príspevok
Nemusia zateplť 10 cm - to ukáže projekt a teplotechnické posúdenie. V prípade, že sú panely v pohode - technický stav je dobrý, stačí možno 3 cm - 5cm, ale všetko je to o obhliadke stavu a na posúdení v projekte. Nie je dom ako dom. V takomto prípade by bola investícia menšia ako osekávanie pôvodnej poškodenej omietky a z druhej strany aj vzhľad by bol esteticky krajší s polystyrénom ako len s omietkou.
Nesúhlasím s tebou. Dať len 3 - 5 cm je podľa mňa zlé rozhodnutie. Keď sa to má robiť tak tie peniaze za vyššiu hrúbku nie sú až tak veľké. Najdrahšie na tom všetkom je platba za prácu a lešenie. Robotníkom je v konečnom dôsledku úplne jedno či lepia 10 cm alebo 5 cm. Podľa mňa je to plytvanie finančnými prostriedkami.
Tiež sme mali popraskanú stenu na dome pri daždi nám múry vlhli až do bytu, steny boli premočené pri dlhšom daždi, zvlášť keď lialo hodne z boku. Nechali sme to prešpárovať a pretrieť. Bola to najhoršia investícia podľa mňa. Vydržalo to asi 6 rokov, ale s postupom času špáry vznikali ďalej a aj na iných miestach.
Buď nerobte nič alebo zateplite poriadne. Nám to vyrátali na 8 cm. Ja som mal predstavu o 12 cm. V našom vchode sa mi podarilo presvedčiť ludí aspoň na 10 cm. Takže časť domu má 10 cm a časť 8 cm hrubé zateplenie. Keď som im ukázal posledné tabuľky o spotrebe tepla na m2, tak vchod ktorý mal vždy najnižšiu spotrebu tepla na m2 (aj preto, že je umiestnený v strede domu) sa po tomto prvom roku po zatepelní sa dostal za nás čo dávam za "vinu" tým 2 cm hrubšiemu zatepleniu.
Teraz mi niektorí z tých vedľajších vchodov hovoria, že som sa s nikým nemal baviť a rozhodnúť sám o hrubšom zateplení. Svojím spôsobom je to paradox, keď to chcete spraviť tak ako sa to má neprejde to, ale potom keď vidia že sa na tom viac šetrí zmenia názor.
Naposledy upravil Orim : 20.09.11 at 11:23
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Vzdy ma rozosmeje informacia, ze stavebnu sustavu P1.14, alebo P1.15 , alebo dokonca T06B, nie je potrebne zateplovat. Pretoze maju vraj sendvicove panely atd......staci sa iba pozriet, aky prestupovy cinitel - ci tepelny odpor maju uvedene stavebne sustavy, aky prestupovy cinitel pozaduje norma u revitalizovanych bytovych domoch a najma, ake maju uvedene stavebne sustavy systemove poruchy a najma aj P1.14 a P1.15, ktorym prave zateplenie hodne pomoze pri ich odstraneni. Stavebne sustavy T06B maju spotrebu tepla od 160 do 180 kWh/m2rok a stavebne sustavy P1.14 a P1.15 maju spotrebu tepla okolo 120 kWh /m2rok. A uz nehovorim z pohladu, ze svetovy vyvoj v oblasti energetiky je velmi nepriaznivy, ze ceny tepla budu extremne stupat v blizkom horizonte a z toho pohladu sa velmi vyznamne skracuje navratnost investicie. A na druhej strane bude stupat cena vyrobkov, najma EPS...... Vlastna skusenost u sustavy T06B: spotreba tepla pred hydraulikou a meranim tepla - 3000 GJ, to znamena 175 kWh/m2, po vyvazeni sustavy a merani tepla klesla spotreba na 1400 GJ, to znamena na 81 kWh /m2. Po dokladnom zatepleni bytoveho domu a eliminacii tepelnych mostov grafitovym EPS hrubky 12 cm ocakavame pokles spotreby tepla o 50 %, kedy sa bude pohybovat spotreba tepla okolo 700 GJ, to znamena spotreba tepla 40 kWh/m2. Staci si prepocitat cez ocakavane ceny tepla a nie je o com premyslat. Ved splacanie sa da realizovat tym, ze sa znizia preddavky na teplo, takze vlastnici bytov ani nepocitia, ze nieco splacaju. Ospravedlnujem sa, ze som napisal prispevok na tomto fore, aj ked som slubil, ze tu uz nebudem nikdy nic pisat, ale niekedy mi to neda a porusim pravidlo.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Stavebne sustavy T06B maju spotrebu tepla od 160 do 180 kWh/m2rok a stavebne sustavy P1.14 a P1.15 maju spotrebu tepla okolo 120 kWh /m2rok.
Aj jaj jáááj to čo si napísal u nás nie je ani zďaleka, neviem o akej T06Bčke píšeš, ale neberiem Ti to... My máme už roky okolo 900GJ, čiže cca 250000kWh. No ale každý máme svoje poznatky a ja som také cifry ako píšeš nemala hádam ani keď som bola ešte mladá .
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Vieš, čo má za následok AJ zatepľovanie ? Vyhlášku 219 a úpravu regulačného obdobia na dobu 5 rokov. Dodavatelia tepla sa poistia, ako sa poistili elektrárne, plynárne....a my len šetríme a šetríme, ako zbesilí...ale to je na dlhú debatu
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Len taká kontrolná otázka, keď sa tu už ohadzujeme tými kWh a m2. Na akú plochu počítate spotrebu? Na podlahovú? Na mernú plochu? Na úžitkovú? hmm? Nie je plocha ako plocha :-)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ten tmel je katastrofa sama o sebe.Termokamery sú z 90% podvod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať