Nás vychádza 1 GJ v roku 2005 na cca 306 Sk, v roku 2006 to bude okolo 395 Sk. Máme vlastnú kotolňu na zemný plyn.
Cena tepla ale nie je jediné kritérium, dôležitá je najmä merná spotreba tepla na vykurovanie objektu [kWh/(m3.rok)] podľa normy STN 730540-2. U nás je veľmi vysoká, a to najmä vďaka:
(1) zlým teplo-technickým vlastnostiam obvodového plášťa,
(2) pomerne nepriaznivej geometrickej charakteristike objektu (index plocha/objem budovy máme až 0,73), a
(3) neefektívnej vykurovacej sústave.
Už som to tu dakde spomínal - máme starú tehlovú bytovku, 32 bytov, cca 70 obyvateľov, obytná plocha 1981 m2, stavebná sústava T12/52, z roku 1956. Keďže bola samozrejme stavaná podľa v tom čase platných noriem (obvodové murivo hrúbky 45 cm, z plných tehál), jej teplo-technické vlastnosti sú cca 5x horšie ako je súčasná norma.
Chceme zrealizovať komplexnú obnovu domu zameranú na zníženie prevádzkových nákladov, predĺženie jeho životnosti, a zvýšenie komfortu bývania, t.j.:
- zateplenie obvodového plášťa (múrov, suterénu, strechy) + sanácia omietky, krovu, odkvapových rúr...
- výmena všetkých otvorových výplní (okná v bytoch a spol. priestoroch, dvere)
- obnova vykurovacieho systému (máme ÚK) - t.j. nové kotly (buď na plyn alebo biomasu), nové rozvody a radiátory + inštalácia termoregulačných ventilov a pomerových rozdeľovačov
- výmena rozvodov studenej a ohriatej pitnej vody a centralizácia prípravy ohriatej pitnej vody (s možnosťou využitia solárnych kolektorov na predohrev OPV)
- oprava kanalizácie
- obnova protipožiarnych zariadení a oprava bleskozvodov
- výmena rozvodov el. energie v spol. priestoroch a do bytov
- vybudovanie šachty na vedenie dátových rozvodov (káblovka, internet, domáce telefóny...)
Všetko chceme urobiť naraz - všetko to spolu súvisí a keď už raz zoberieme úver, kým ho nesplatíme, veľmi ťažko dostaneme druhý. Celkový rozpočet na komplexnú obnovu nášho domu sa predbežne pohybuje od 10 do 20 mil. Sk, v závislosti od zvoleného riešenia (najmä to závisí od cieľovej mernej spotreby tepla na vykurovanie - s tým súvisí požadovaná úroveň tepelného odporu stien, otvorových výplní, stropu suterénu a strechy; a od spôsobu obnovy ÚK a rozvodov vody).
Klimatická oblast, v ktorej sa dom nachádza, je len jedna z okolností, ktoré ovplyvňujú náklady na zateplenie na zvolenú úroveň tepelného odporu. Veľmi orientačne - južná časť Slovenska má určenú výpočtovú teplotu -12, severná časť a hory -18, ostatné územie -15 °C. Ďalej sa posudzuje požadovaná priemerná vnútorná teplota v objekte (zvyčajne 18 alebo 19 °C), expozícia voči svetovým stranám, umiestnenie v krajine (rovina, svah, kotlina), zatienenie objektu (kvôli solárnym ziskom), atď.
- peniaze: komerčné úvery sú krátke (do 8-10 rokov) v porovnaní s návratnosťou energeticky úsporných opatrení (12-15 r) preto hľadám aj iné možnosti financovania - SZRB, ŠFRB, min. výstavby, fondy EÚ. Sám takýto projekt ale určite nezvládnem, takže hľadám v NR firmu ,ktorá to celé organizačne zabezpečí.
- podľa energetického auditu po realizácii spomínanej obnovy ušetríme min. 50 % nákladov na energie + časť nákladov na údržbu fasády a strechy (lebo budú nové). Z týchto úspor by som chcel hradiť väčšiu časť splátok úveru.
- starší a neuvedomelí ľudia: u nás na nich platia 3 argumenty
(1) máte deti, vnukov, nech vám teraz pomôžu, lebo ináč po vás zdedia starý byt v dome, ktorý je v zlom stave a jeho prevádzka je nákladná
(2) ak sa podarí prefinancovať projekt vyššie spomínaným spôsobom, nebude potrebné dramaticky navyšovať mesačné platby. V prípade nerealizácie obnovy pôjdu prevádzkové náklady stále hore (vypočítal som im koľko to bude o 2-3 roky, a skoro padli na zadok [IMG]images/smilies/smile.gif[/IMG] t.j. čím sme chudobnejší (myslím obyvatelia domu) tým skôr treba šetriť energie, lebo o pár rokov nebudeme vládať platiť a prídeme o byty v dražbe ako neplatiči
(3) trhová hodnoda bytu v zateplenom a opravenom dome je vyššia, ako v dome v pôvodnom stave. To sa týka nielen prípadného predaja, ale napr. aj úveru...
Ešte je pár argumentov ako vyšší komfort bývania, bezpečnosť, úspora na obsluhe kotolne, na opravách v súčasnosti dožívajúcich TZB, smernica EÚ o energetickom známkovaní budov... Ale na toto reflektujú skôr tí "uvedomelejší" [IMG]images/smilies/smile.gif[/IMG]
Cena energetického auditu závisí od jeho rozsahu, náročnosti, vašich požiadaviek, veľkosti domu, a firmy. V našom prípade (32 bytov, požiadavka na maximálnu komplexnosť a rozsah auditu) sme mali ponuky od cca 15 do 170 tisíc Sk. Vybrali sme si tú najlacnejšiu ponuku, t.j. za 15 tis. Sk, lebo v tomto prípade neplatilo, že najlacnejšie je najhoršie. Robila nám ho SEA, pobočka v TN.
Myslím si, že by mali byť oddelené veci ako audit, projekt, realizácia, financovanie a riadenie projektu, a stavebný dozor. Ináč môže dôjsť k účelovým manipuláciám - napr. k skresleniu auditu a projektu podľa toho, ako to vyhovuje realizačnej firme.
Naposledy upravil PeterNR : 13.04.06 at 09:08