Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dosiahnuté úspory Ti vypočíta projektant, ktorý Ti urobí projekt nezávisle na tom aká firma Ti bude robiť zateplenie. My sme mali vypočítanú 50% úsporu. Je to závislé skôr na tom, čo si odsúhlasíte v rámci obnovy domu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ing.Anton Martvoň Pozri príspevok
Doporučujem, aby sa najprv urobilo zateplenie bytového domu až potom pomerové meračem, vyregulovanie, inač to nebude mať efekt, apritom nič neušetrite.
Ahoj Anton
Myslím, že tým malo byť povedané asi toto: tým, že sa zateplí sa musí vykurovacia sústava znovu vyregulovať /dvojité náklady na vyregulovanie aj pri zavedení termo-hydro-regulácie aj pri zateplení/. Efekt po zavedení PRVN je taký /píšeme tu o tom aj v iných témach/ ľudia začnú neúmerne šetriť, vypínať termostatické ventily a tým dochádza k podchladeniu domu. Pokiaľ je dom už zateplený, naakumulované teplo sa dlhšie drží v bytových priestoroch. O tom je vlastne zateplenie. Nemusí sa kúriť 48 hodin ale stačí podstatne menej, aby sa teplo v priestore zdržiavalo a nešlo hneď cez okno, stenu,... von.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Keď bytový dom nemá na zateplenie myslím si,že sa dá ušetriť aj s vyregulovaním sústavy a montážou term.ventilov a meračov.U nás je presne tak. Zateplenie je oveľa väčšia suma než spomínané vyregulovanie.Viem že sme to urobili naopak,ale určitú účinnosť bude mať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nikto tu predsa nespomínal, že vyregulovanie nemá význam k úspore energií. Aj my sme najprv vyregulovali vykurovaciu sústavu spojenú s montážou termostatických ventilov. Veď to bolo neúnosné, aby sme platili za vykurovanie aj keď bolo vonku príjemne. Ventile neboli funkčné, takže ostali otvorené okná. U nás robil správu CDT takže ani nebola snaha vysvetliť tým, čo si platili za službu výkonu správy o čom je termohydroregulácia, termostatické ventily, zateplenie,... Oni na to jednoducho nemajú "kapacity". Schôdze sme tiež nemávali ani len raz do roka. Ale nikto nám nevysvetlil, že keď žiadaš o úver zo ŠFRB môžeš vlastne urobiť, opraviť, vymeniť v dome všetko na čom sa vlastníci dohodnú. Stačí splniť podmienku dosiahnutia potrebného % úspor. A kto Ti už len dnes dá 1% úrok /garantovaný počas celých 20 rokov splácania?/. Neviem či by sme sa dohodli na takom vysokom šetrení. A kto by na to mal. V tom príspevku to bolo skonštatované a je to pravda. Myslíš, že u Vás by ste sa nedohodli na kompletnej obnove v rámci ktorej by ste si to jednou ranou všetko povymieňali v čerpaní jedného úveru? No vedieť toto vtedy, tak sme ušetrili tiež slušný balík peňazí. Samozrejme, že za obdobie kým sme urobili komplet obnovu sa nám náklady na termohydroreguláciu vrátili, ale museli sme doregulovanie po zateplení znovu platiť. No čo sa týka meračov, tým na základe žiadneho fyzického zákona ani meranie nešetríš. Tým sa iba ľudia vidinou konečne zaplatenej spotreby tepla snažia šetriť, alebo lepšie povedané začnú doma používať deky, hrubé svetre,... len aby sme ušetrili na kúrení. Ale šetríš skutočne len termoventilom. Ber to ako môj názor a skutočne prežitú skúsenosť. Nehľadaj tam niečo iné. Až po zavedení PRVN ľudia zistili, že radiátor nie je celý rovnomerne teplý a rôzne iné fyzikálne zákony napriek tomu, že termoventile máme od roku 2004.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Neviete mi niekto odporučiť nejakú inštitúciu, príp. produkt, ktorý by nám pomohol financovať opravu strechy, ktorú máme v havarijnom stave?
Nie sme spoločenstvo bytov, máme správcu a sme bytový dom so 66 bytmi v OV. Vďaka za každý postreh a radu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Čo skúsiť komplet obnovu cez ŠFRB a zahrnúť aj zateplenie strechy?
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 08.03.07 at 09:09
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ale na to už asi bude neskoro. Strechu potrebujeme ešte tohto roku.
A vôbec netuším koľko informácií a paierov k takémuto úveru potrebujeme.
Správca nie je veľmi schopný, a u nás tiež nie je taký človek, ktorý by to obehal.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Podľa toho čo platilo by sa dala oprava strechy podľa výšky ceny za opravu považovať za Vašich 20%, resp. pomer k Vašim 20%, ktoré sú potrebné k celkovému úveru 100%. 80% dá ŠFRB a 20% máte mať Vy. Ak je správca neschopný, zmeňte ho.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keď to potrebujú tento rok , tak na príspevok zo ŠFRB bude asi v marci už neskoro - škoda.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ viem žiadosti sa ešte berú, treba sa kuk na www.build.gov.sk a podľa toho sa zariadiť. Ale v prvom rade musí byť dobrý správca. Darmo, to je základ toho ako SVB funguje.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Marti.ka Pozri príspevok
Neviete mi niekto odporučiť nejakú inštitúciu, príp. produkt, ktorý by nám pomohol financovať opravu strechy, ktorú máme v havarijnom stave?
Nie sme spoločenstvo bytov, máme správcu a sme bytový dom so 66 bytmi v OV. Vďaka za každý postreh a radu.
Odporúčam komerčný úver - ak nebude náklad moc vysoký, v pohode to zvládnete splácať. ŠFRB síce ešte berie žiadosti, ale trvá dlho vybavenie, a nikto vám nezaručí, že tie peniaze dostanete. A ak to chcete stihnúť do jesene, veľa času nemáte.

Budete potrebovať projekt, príp. aj so statickým posudkom, žiadosť o stavebné povolenie / ohlásenie stavby.

Na základe výkazu výmer, ktorý je súčasťou projektu, si urobíte výberové konanie na dielo, firmy vám to nacenia, zoženiete si podľa výšky rozpočtu financovanie, podpíšete zmluvy, a môžete robiť.

Toto celé sa dá stihnúť - ak budú všetci, alebo aspoň viac ako 2/3 vlastníkov bytov za opravu strechy a financovanie a nebudete o tom siahodlho diskutovať - odhadujem za cca 1/2 roka.

Výber projektanta priamym zadaním - týždeň, dva
Projekt - cca mesiac
Výberové konanie + stavebné konanie (môžu ísť súčasne) - mesiac až 6 týždňov
Rozhodovanie, rokovanie o financovaní - min. dva týždne
Samotná realizácia - podľa rozsahu prác, ale rátaj s min. 2 mesiacmi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

K úverom asi toľko. Nikdy nemáš garantovaný úrok. Ale v úvere zo ŠFRB máš garantovaný úrok na celú dobu splácania úveru. Aj tak, ak potrebujete obnovu, môžete financovanie opravy strecha použiť ako potrebných 20% vlastných zdrojov k poskytnutiu úveru zo ŠFRB. Za pokus to stojí vždy. Je to na dohode vlastníkov a členov domu.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Ak môžem doporučiť tento postup: predať plochu strechy firme, ktorá vybuduje nadstavbu s bytmi (ak máte plochú strechu) a peniaze použijete napr. ako vlastné zdroje 50% na dotáciu od Ministerstva na odstránenie systémových porúch panelových domov typu T 06 BA. Strechu týmto vyriešite a zateplíte bytovku popripade niečo iné. Tento postup sme urobili a je to super.
0 0
hefi hefi

hefi je offline (nepripojený) hefi

som podpredsedníčkou malého spoločenstva BJ a mám s tým dosť starostí ...viac
My sme strechu opravovali minulý rok. Sme malé spoločenstvo - je nás len 6 vlastníkov bytov, bytovka je 45 ročná, byty sme odkúpili len pred dvomi rokmi, takže aj fond opráv máme zatiaľ malý. Vzali sme si úver z banky. Strechu máme sedlovú a keďže krov bol dobrý, dávali sme iba novú krytinu, zároveň sme dali obmurovať komíny, a vymenili sme žľaby a Všetko sa nám to podarilo vykonať v priebehu 4 mesiacov. Vzali sme si úver pol milióna na 15 rokov. Zatiaľ sme úver minuli na strechu, dala som vymeniť vchodové dvere, pivničné okná a teraz rozbiehame vymaľovanie chodby a výmena dlažby na medziposchodiach. Keďže je to jednovchodový a jednoposchodový dom tak náklady nie sú veľmi veľké. Máme však aj my jeden problém s ktorým sa chcem podeliť a poprosiť o radu. Keďže predchádzajúci vlastník bytov neprevádzal na bytovke žiadne opravy a my nájomníci sme robili opravy iba najpotrebnejšie, keďže sme nemali byty odkúpené, nastala situácia, keď jedného pekného dňa prišli pracovníci elektrárni a odpojili nám chodbové a pivničné svetlo - spoločné priestory s tým, že majiteľ neodstránil závady vyplývajúce z revíznej správy - to bolo asi pred 6-7 rokmi. Odvtedy sme boli bez chodbového a pivničného osvetlenia. T.r. sme sa rozhodli že to dáme do poriadku, objednali sme firmu - po výbere, samozrejme - no a stalo sa čo sa stať nemalo. Predsedníčka spoločenstva urobila s firmou zmluvu do ktorej zabudla uviesť termín dokončenia prác. Zaplatila na základe zmluvy - zálohu 70 perecent z dohondutej sumy a chlap nastúpil odstraňovať závady. Ešte som zabudla uviesť že sme si dali urobiť aj spoločné zvončeky, keďže máme nové vchodové dvere. Prešli 4 mesiace, firma odviedla polovičku roboty - čiže napojilá svetlá v pivniciach a na chodbe, vypínače a potiahla káble k vonkajším zvončekom a bohužiaľ už dva mesiace sa nevieme s nimi spojiť. Káble nám trčia po celej chodbe a chlapov niet. Predsedkyňa sa už dvakrát snažila spojiť s majiteľom firmy doporučenými listami, ale tie sa nám vracajú s tým že adresát si poštu neprevzal. Neberie ani telefón. Nevieme čo s tým teraz robiť. Dať to na súd? Nemáte dakto skúsenosti s takýmito nezodpovednými firmami?
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Ja by som vás chcela poprosiť, či niekto nevie o firme v Dubnici a okolí , ktorá by dokázala vyšparovať medzere medzi panelmi na 5 poschodovom paneláku. Jednalo by sa zatiaľ len o bočné steny, pretože keď prší zateká do bytov. Ďakujem
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Dorjan Pozri príspevok
Ja by som vás chcela poprosiť, či niekto nevie o firme v Dubnici a okolí , ktorá by dokázala vyšparovať medzere medzi panelmi na 5 poschodovom paneláku. Jednalo by sa zatiaľ len o bočné steny, pretože keď prší zateká do bytov. Ďakujem
Neuvažujete radšej o zateplení štítových stien??? Pretmelenie špár panelov nie je najlacnejšie a až tak moc dlho nevydrží.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Neuvažujete radšej o zateplení štítových stien??? Pretmelenie špár panelov nie je najlacnejšie a až tak moc dlho nevydrží.
Ľubka, budem ti oponovať keď zatepliť-tak zatepliť všetko,zateplenie len štítových strán je nie vhodné...a potom dorábať ďalšie po dlhej dobe, ak nechcú brať úver... Zrejme ale na to peniaze nemaju a tak tmelenie špár je prvoradým riešením, keď zateká... Ja som pred 6timi rokmi dala urobiť ako prvé vyšparovanie /viď fotogaleria/ a už 6 rokov mám o veľa problémov menej... až sa rozhodneme pre zateplenie myslím, že nebudem banovať, lebo mi to ušetrilo veľa opráv a nervov a čas na zeteplenie je vždy vhodný- keď je za čo
Dorjan, v pondelok ti napíšem, dvoch poznám a tretieho sa ešte opýtam...
Naposledy upravil Halli : 13.04.07 at 21:32
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Ľubka, budem ti oponovať keď zatepliť-tak zatepliť všetko,zateplenie len štítových strán je nie vhodné...a potom dorábať ďalšie po dlhej dobe, ak nechcú brať úver... Zrejme ale na to peniaze nemaju a tak tmelenie špár je prvoradým riešením, keď zateká... Ja som pred 6timi rokmi dala urobiť ako prvé vyšparovanie /viď fotogaleria/ a už 6 rokov mám o veľa problémov menej... až sa rozhodneme pre zateplenie myslím, že nebudem banovať, lebo mi to ušetrilo veľa opráv a nervov a čas na zeteplenie je vždy vhodný- keď je za čo
Dorjan, v pondelok ti napíšem, dvoch poznám a tretieho sa ešte opýtam...
Slavica,plne s Tebou súhlasím - najvýhodnejšie je zateplenie celého domu. Ja som doteraz robila len štítové steny,z finančných dôvodov,úver si nikto nechcel zobrať,nechcú ani zvýšenie platba do FO,niektorí platia 5,Sk/m2.Takže nechceli ani tmelenie ale len zateplenie. Ak značne do bytov zateká cez špáry panelov treba to riešiť. Poznám aj u nás dobrých chlapcov,ktorí robia dobrú prácu. Ak bude treba,môžeme dať aj ja kontakt.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Slavica,plne s Tebou súhlasím - najvýhodnejšie je zateplenie celého domu. Ja som doteraz robila len štítové steny,z finančných dôvodov,úver si nikto nechcel zobrať,nechcú ani zvýšenie platba do FO,niektorí platia 5,Sk/m2.Takže nechceli ani tmelenie ale len zateplenie. Ak značne do bytov zateká cez špáry panelov treba to riešiť. Poznám aj u nás dobrých chlapcov,ktorí robia dobrú prácu. Ak bude treba,môžeme dať aj ja kontakt.
Ľubka aj ja sa denne zapodievam myšlienkami o zateplení, presvedčila som už ľudí na 10,-sk/m2, ale mám ešte toľko predstáv, čo by bolo potrebné urobiť .... , no zatiaľ sme veľa urobili bez úveru a som tomu veľmi rada./ba priam som na to hrdá /... Je mi jasné, že zateplenie bez úveru nehrozí... ale aj tak som za to aby bolo čo najviac vymenených okien, dvere /ešte potrebujem zadné / a presklenia na schodišti. Pomôže aj to veľa. Úver je síce riešenie, ale je aj "nož na krk" - predsedovi aj vlastníkom... ono to jednoducho vyzera : zoberieme úver a hotovo, aha aj tamtí aj hentí majú...ako krásne tie paneláky vyzerajú.... ale je to aj na 20rokov !!!
...a to je obrovský záväzok pre všetkých a hlavne pre tých, ktorí okolo toho všetko vybavujú a zoberu si to na svoje plecia
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Samozrejme všetky uvádzané dôvody sú dôležité.Treba zobrať do úvahy, že nás čaká zmena meny a nevieme čo to urobí po ekonomickej stránke s hodnotou tej súčasnej. Zároveň stojí za zváženie, či čiastková obnova či už špárovanie /krátka živovotnosť, pomerne vysoké náklady, nevyrieši sa prirodzené opotrebovanie panelu vplyvom poveternostných výkyvov/alebo sa bude jednať o inú čiastkovú obnovu nikdy sa tým nevyriešia celkové problémy panelových domov. Obnova len z jednej strany domu alebo akákoľvek čiastková obnova je a bude vždy len čiastková. Je to riešenie len na odstránenie momentálneho resp. havarijného stavu. Nerieši ale komplexne celkový stav domu. Nakoľko sa bude posudzovať energetická náročnosť panelových domov pri neobnovených sa bude energetická náročnosť neustále zvyšovať a pritom bude celková hodnota klesať. Čo sa týka úveru na 20 rokov je hrozivá najprv tá doba "20 rokov", potom samozrejme výška dlhu. O zodpovednosti predsedu ani nehovoriac. Pokiaľ je ale problém dosiahnuť v dome zvýšenie tvorby FPOaÚ neviem z čoho ak nie z úveru chcú obnovu a opravu prejavujúcich sa závad a nedostatkov odstrániť. Na nejaké sponzorstvo sa nemôže ani jeden majiteľ bytu spoliehať. Máloktorý predseda si ale pri zvolení do funkcie uvedomí čo to vôbec obnáša. Takže tá zodpovednosť je už prijatím funkcie vysoká. Pri rozhodnutí o komplexnej obnove sa ale úspory na enegriách prejavia okamžite. Po čiastkových opravách len "čiastkovo", vo väčšine prípadoch skoro vôbec. Treba si uvedomiť, že pri takýchto postupných krokoch dochádza presne k takému javu ako som už spomínala v inom príspevku, že keď nám je zima neobujem si len jednu topánku na jednu nohu, ale obidve, neoblečiem si jednu ruku ale aj ten zvrchník je na celé telo ... Komplexnou obnovou sa vyrieši aj komplexný problém.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať