Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

OK, projektová dokumentácia je určite už spracovaná. Moja otázka bola smerovaná na radiátory v mojom byte. Majú 35 rokov. Má význam pre mňa ako osobu vymeniť radiátory? Žiaden mi netečie ani nič podobné. Havarijnú situáciu a pod. si rieši vlastník bytu vo vlastnej réžii, tak isto výmenu by som financovala ja.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Už určite, alebo isto? Ak ste dohodnutí, že výmenu radiátora si hradí vždy vlastník bytu, nevidím dôvod na ich výmenu, len preto, že sa v dome bude robiť hydraulické vyregulovanie. Až doslúžia a bude ich treba vymeniť, tak si ich budete musieť vymeniť a aj uhradiť.
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

ďakujem sito, máme zmluvu o výkone správy. Ide o to, že príprava a realizácia celkovej rekonštrukcie je veľmi náročná a vlastníci si nepreverujú skutočnosti a odsúhlasujú všetko, čo im ZV predloží. Nezáleží im na tom, koľko to bude stáť, len nech to už je,toto mi bolo povedané doslova na schôdzi.

Projekt, zmluvy, všetko máme. Len sme mnohé veci nevideli a ani neodsúhlasovali.

Teraz sme v poslednej fázi pred začatím, nakoľko sme informovaní, že prostriedky zo ŠFRB, aj dotácia na syst.vady nám boli pridelené. Máme aj vlastné prostriedky.

Na schôdzi nám však neboli predložené ani rozhodnutia o ich pridelení, ani zmluvy, ktoré sú už podpísané. Teda nepoznáme podmienky, za akých sú nám prostriedky pridelené. Mám právo ich vidieť? Je potrebné aj tieto zmluvy odsúhlasovať vlastníkmi? Môžem toto napadnúť na súde v zákonnej 15-dňovej lehote?

Čo sa týka dotácie, je pravda, že sa musí vyčerpať do konca roka, v ktorom bola pridelená? To zn.do 31.12.2009?

Čo sa týka dodávateľa, bol nastrčený. V čase jeho výberu, zmluva už bola podpísaná. To sme sa dozvedeli z úradov.. Dodnes sme zmluvu nevideli komplexne, nevieme koľko nás rekonštrukcia bude stáť. Zálohové platby, kt. platíme sú vypočítané z projektu
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

ešte by som sa rada opýtala, môže správca v RV ponížiť analytickú evidenciu tvorby a čerpania FÚO určeného na rekonštrukciu o výšku pohľadávok voči neplatičom-vlastníkom?

Podala som reklamáciu,čo je zaujímavé ZV ma odkázal na správcu a vedenie jeho účta a správca mi písomne neodpovedal. Bolo mi to iba ústne zdôvodnené na schôdzi, že takto postupovali kôli tomu, aby mohli požiadať o prostriedky na zateplenie.

Neviete niekto mi povedať, či je súčasťou žiadostí aj takáto informácia o výške vlastníkov-neplatičov?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

kolariko Pozri príspevok
ďakujem sito, máme zmluvu o výkone správy. Ide o to, že príprava a realizácia celkovej rekonštrukcie je veľmi náročná a vlastníci si nepreverujú skutočnosti a odsúhlasujú všetko, čo im ZV predloží. Nezáleží im na tom, koľko to bude stáť, len nech to už je,toto mi bolo povedané doslova na schôdzi.

Bože Vám pomáhaj, alebo si založte SVB. Koľko je v dome bytov a koľko je v osobnom vlastníctve, kto je väčšinový vlastník, individuálni vlastníci, alebo správca?

To je pravda! Celková rekonštrukcia domu je náročná vec, ale aj drahá vec. Vo vašom prípade asi nie, keď Vás nezaujíma cena, náklady za obnovu. Nie Teba ako osobu, ale dom.

Správca má zo zákona len dve práva. Právo na odmenu, poplatok na správu a právo vypovedať zmluvu o výkone správy domu. Ostatné veci sú jeho povinnosti!!! No zákon umožňuje si dohodnúť aj vzájomné práva a povinnosti vlastníkov a správcu. Ale to je už vec dohody.

Pri správe domu zákon definuje schôdzu vlastníkov, ktorá rozhoduje, nie zhromaždenie vlastníkov. Nech to stojí, čo to stojí Ti povedal správca, alebo vlastníci?



Projekt, zmluvy, všetko máme. Len sme mnohé veci nevideli a ani neodsúhlasovali.

Všetko máme. To hovoríš ako správca, vlastníci bytov, alebo ako individuálna osoba? Ale, vlastne nič poriadne neviete, vlastníci. Správca Vie?!

Teraz sme v poslednej fázi pred začatím, nakoľko sme informovaní, že prostriedky zo ŠFRB, aj dotácia na syst.vady nám boli pridelené. Máme aj vlastné prostriedky.

To je pekné. Len či pri vašom postoji nezáujmu to všetko bude stačiť pokryť náklady na obnovu?

Na schôdzi nám však neboli predložené ani rozhodnutia o ich pridelení, ani zmluvy, ktoré sú už podpísané. Teda nepoznáme podmienky, za akých sú nám prostriedky pridelené. Mám právo ich vidieť? Je potrebné aj tieto zmluvy odsúhlasovať vlastníkmi? Môžem toto napadnúť na súde v zákonnej 15-dňovej lehote?

Máš!

Zákon 182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno f.

(2) Pri správe domu je správca povinný f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

§ 14, odsek 3, 4, 5

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.


Na schôdzi vlastníkov musí byť všetko schválené čo sa týka úveru a dodatočne podpísaná aj zmluva. Teda nie je možné, aby vlastník nebol o veci informovaný. Ale správca môže konať tak, že zmluvu dá podpísať len tým dvom tretinám, ktoré na schôdzi súhlasili. Tým môže ignorovať jednu tretinu, prípadne menej nesúhlasných vlastníkov, no na požiadanie je ich povinný informovať. Ak nie môžu sa vlastníci domáhať zmluvy cestou súdu.

Je aj taká možnosť, že veriteľ požaduje 100 % podpis vlastníkov v dome na úver a jeho záruku. Vo vašom prípade asi nie.


Čo sa týka dotácie, je pravda, že sa musí vyčerpať do konca roka, v ktorom bola pridelená? To zn.do 31.12.2009?

Pokiaľ to myslíte vážne a všetko je pripravené, treba konať, obnovovať. Ak do určitého času nie, štát požičia radšej tým, ktorí sú obnovu uskutočniť, nie len naplánovať. Takže nejaký limit na to určite máte. Obnova za dva dni? Rekord do Ginessovej knihy.

Čo sa týka dodávateľa, bol nastrčený. V čase jeho výberu, zmluva už bola podpísaná. To sme sa dozvedeli z úradov.. Dodnes sme zmluvu nevideli komplexne, nevieme koľko nás rekonštrukcia bude stáť. Zálohové platby, kt. platíme sú vypočítané z projektu

§ 8b, odsek 3

(3) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa.

Alebo § 8b, odsek 1 a 5

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Dobru radu Ti dám ...

Preštuduj si zákon 182/1993 minimálne od § 8 po § 14.

Neviem čo všetko ste správcovi podpísali, vlastníci. Ale z jeho strany neprichádza do úvahy zrušenie zmluvy o výkone správy s takými dobrými vlastníkmi bytov, domu. Jemu vyhovujúcimi.


http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-...ne-znenie.html
.
Naposledy upravil sito : 29.12.09 at 06:56
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

kolariko Pozri príspevok
ešte by som sa rada opýtala, môže správca v RV ponížiť analytickú evidenciu tvorby a čerpania FÚO určeného na rekonštrukciu o výšku pohľadávok voči neplatičom-vlastníkom?

Podala som reklamáciu,čo je zaujímavé ZV ma odkázal na správcu a vedenie jeho účta a správca mi písomne neodpovedal. Bolo mi to iba ústne zdôvodnené na schôdzi, že takto postupovali kôli tomu, aby mohli požiadať o prostriedky na zateplenie.

Neviete niekto mi povedať, či je súčasťou žiadostí aj takáto informácia o výške vlastníkov-neplatičov?
Vypadá to tak, že správca môže vo vašom dome čokoľvek, aj nemožné. Pretože s vašim súhlasom je všetko možné, aj to nemožné.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Zuziana Pozri príspevok
OK, projektová dokumentácia je určite už spracovaná. Moja otázka bola smerovaná na radiátory v mojom byte. Majú 35 rokov. Má význam pre mňa ako osobu vymeniť radiátory? Žiaden mi netečie ani nič podobné. Havarijnú situáciu a pod. si rieši vlastník bytu vo vlastnej réžii, tak isto výmenu by som financovala ja.
Je nepochybne, ze radiatory su zanesene, ze maju obmedzeny prietok a odovzdavaju znizeny vykon tepla, pretoze za uvedenu dobu sa urcite neodkalovali. Pri zatepleni uz, ale ani nie je potrebny ich vysoky vykon, na ktory boli projektovane, moderne radiatory maju lepsie koeficienty pre odovzdanie tepla, takze su efektivnejsie a hospodarnejsie.Samozrejme, ze je to investicia, kazdy si to musi zvazit sam. Na druhej strane je ale mozne ocakavat, ze havaria stareho radiatora moze nastat kazdy den.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

najag Pozri príspevok
Je nepochybne, ze radiatory su zanesene, ze maju obmedzeny prietok a odovzdavaju znizeny vykon tepla, pretoze za uvedenu dobu sa urcite neodkalovali. Pri zatepleni uz, ale ani nie je potrebny ich vysoky vykon, na ktory boli projektovane, moderne radiatory maju lepsie koeficienty pre odovzdanie tepla, takze su efektivnejsie a hospodarnejsie.Samozrejme, ze je to investicia, kazdy si to musi zvazit sam. Na druhej strane je ale mozne ocakavat, ze havaria stareho radiatora moze nastat kazdy den.
Chcem mať v tom trochu jasnejšie, kým sa rozhodnem o výmene alebo o pomechaní pôvodných.
Aj keď radiátory vymením, rozvod zostane starý, je zabudovaný v podlahe.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Ako zaujímavosť, k tejto téme som čítal celkom vtipne ladený blog autora, ktorý sa proti svojej vôli stal "národným hrdinom" v bytovom dome, keď vybavil a zrealizova obnovu bytového domu na najväčšom sídlisku na Slovensku. link na blog je tu (dúfam, že nerobím reklamu inak vybornému autorovi blogov.)
0 0
Stor Stor

Stor je offline (nepripojený) Stor

Prosím o vyjadrenie tých, ktorí majú skúsenosť s nainštalovanými rozvodmi SV a TÚV z medeného potrubia. Ďakujem.
0 0
bosorak bosorak

bosorak je offline (nepripojený) bosorak

prosím poraďte. chceme uskutočniť rekonštrukciu bytového domu. sme tehlový dom 30 ročný vo vlhkej oblasti ( sme obkľúčení horami). nevieme sa dohodnúť na spôsobe obnovy. niektorí vlastníci chcú zatepliť kontaktným systémom a niektorí chcú len náter. bojíme sa, že ak zateplíme kontaktným systémom budú nám steny vlhnúť a tým pádom plesnivieť. vedel by niekto poradiť,resp. dať kontakt na firmu z BB, ktorá robí energetický audit? ďakujem
0 0
Saurinne Saurinne

Saurinne je offline (nepripojený) Saurinne

Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

bosorak Pozri príspevok
prosím poraďte. chceme uskutočniť rekonštrukciu bytového domu. sme tehlový dom 30 ročný vo vlhkej oblasti ( sme obkľúčení horami). nevieme sa dohodnúť na spôsobe obnovy. niektorí vlastníci chcú zatepliť kontaktným systémom a niektorí chcú len náter. bojíme sa, že ak zateplíme kontaktným systémom budú nám steny vlhnúť a tým pádom plesnivieť. vedel by niekto poradiť,resp. dať kontakt na firmu z BB, ktorá robí energetický audit? ďakujem

Určite kontaktný systém. Je tu téma o kvázi tepelnoizolačnom nátere. S diskusiou... http://www.google.sk/search?source=i...=&oq=&gs_rfai= pozri... určite silikonovú omietku.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Saurinne Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď
Hmm ... zatepliř len z jednej strany nemá pre energetickú úsporu veľký význam. To je ako keby si si obul jednu topánku a druhú nohu nechal naboso. Taký význam to má totižto pre kvalitu domu. Verím že sa zvažovali hlavne finančné možnosti. Ale toto je skôr plytvaním tých prostriedkov. Neviem ale či sa nájde niekto v dome čo by to dokázal ľuďom fundovane vysvetliť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Saurinne Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Hmm ... zatepliř len z jednej strany nemá pre energetickú úsporu veľký význam. To je ako keby si si obul jednu topánku a druhú nohu nechal naboso. Taký význam to má totižto pre kvalitu domu. Verím že sa zvažovali hlavne finančné možnosti. Ale toto je skôr plytvaním tých prostriedkov. Neviem ale či sa nájde niekto v dome čo by to dokázal ľuďom fundovane vysvetliť.
Účinnejšie je síce kompletné zateplenie, ale pri nedostatku financií niekedy pomôže aj zateplenie chladných stien, t.j. severnej či západnej. Ak je ten dom situovaný tak, že tá zateplená strane je severná, tak tam boli asi najväčšie úniky tepla a preto sa rozhodlo zatepliť len tú stranu. Treba sa spýtať správcu alebo predsedu SVB, prečo sa tak rozhodlo.

Ale udivuje ma jedno - že sa pýtaš už po funuse. To si nechodil na schôdze? Nehovorilo sa na schôdzach o zateplení? Tam sa muselo uviesť, že sa bude zatepľovať len jedna strana. Prečo si sa o to nezaujímal predtým? Zateplenie predsa muselo byť odsúhlasené na schôdzi. Nebol si na nej?

Ešte dovetok: od pivníc ti ani žiadne teplo ísť nemôže, pokiaľ to nie sú vykurované pivnice. Práve preto (že máš izby nad pivnicami) máš nárok na úpravu koeficientov spotreby tepla - ak máte merače spotreby tepla - v tých izbách, ktoré sú nad pivnicami.
Naposledy upravil Chobot : 30.09.10 at 09:20
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som pochopila slová ohľadom bývania nad pivnicami inak... aj to sa dá vyriešiť aspoň minimálne zateplením. Načo vykurovať pivnice?
0 0
Saurinne Saurinne

Saurinne je offline (nepripojený) Saurinne

Ahojte, ďakujem za reakcie, tá časť s pivnicami bola myslená ironicky
Schôdze - áno, nechodila som na ne, ani som nevedela, že sú, nezdržovala som sa totiž väčšinu týždňa ani v tom meste, ktorého sa problém týka. Teraz ma napadlo sa toto spýtať, lebo už sa v byte zdržujem. Platím aj za výmenu výťahu a servis s ním spojený a podobné služby, ktoré sa mňa vôbec netýkajú, a tak sa snažím eliminovať náklady na byt na tie, ktoré skutočne sú oprávnené. Úver, ktorý sa bral, nebol úplne vyčerpaný zateplením tejto jednej steny domu. Dočerpal sa renováciou interiéru domu (ak sa to vôbec tak dá nazvať) - nové schránky + stierky + maľovka a myslím, že v tom bola aj spomínaná výmena výťahu. Vtedy som bojovala za to, aby sa dali doporiadku najprv staré elektrické rozvody v spoločných priestoroch domu, až potom nech sa maľuje. V dome totiž pravidelne nejde elektrina. 80 ročné babičky to ale nepovažovali za potrebné. Tak máme nové osvetlenie (na pohybový senzor) ale staré rozvody, ale to už som sa príliš rozpísala, prepáčte
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Hmm.. teraz neviem čo si myslela ironicky a čo potrebuješ naozaj
0 0
Saurinne Saurinne

Saurinne je offline (nepripojený) Saurinne

potrebujem vedieť, ako sa môžem brániť voči plateniu za niečo, čo so mnou nesúvisí. Bývam v jednoizbovom byte a najväčšia stena izby aj kuchyne je vlastne tou stenou domu, ktorá nie je zateplená a ešte k tomu sú podo mnou aj pivnice, čiže je tam nie práve najteplejšie a netuším, ako to mám vyriešiť. Ďalší úver na zateplenie druhej strany domu sa najbližších x rokov brať nebude, tak aspoň nechcem platiť za to, že mi je v byte zima a ostatným teplo. Chcela som vedieť, či mám nejaký nárok na zmenu platobných podmienok alebo iné posúdenie mňa ako nájomcu bytu ako ostatných, ktorí z toho, čo sa udialo osoh majú a šetria na vykurovaní.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nájomca alebo vlastník? Steny, vonkajšie sú spoločnou časťou domu. Vždy. Bez vonkajších stien by neexistovali vnútorné. Aké máte kúrenie v dome? Individuálne? Spoločné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať