Zavrieť

Porady

Faktúra v EUR

Naša firma kupuje stroj z ČR /fa bude vystavená v EUR/ a my stroj následne predávame do SR.Nakoľko my budeme platiť v EUR aj odberateľ v SR by mal platiť v EUR. Môj šéf chce, aby som fa do SR vystavila tiež v EUR. Podľa zákona o DPH a Zákona o účtovníctve to však nie je možné, aby som DPH vyčíslila v EUR. No, ale aby naša firma nijako nestratila na kurzovom rozdiele,lebo ak to sledujete, kurz EURA sa kolíše v posledných dňoch veľmi, tak preto by to malo byť EUR. Mám známych na DR SR, dokonca metodikov a nevedia mi v tom pomôcť ako by som to mohla urobiť.Platba bude prevedená v EUR na EUR účet, len ako vystaviť faktúru. Jeden môj nápad znel, že fa vystavív v SKK, prpočítam EUR kurzom z toho dňa a prispôsobím sumu SKK na sumu, ktorú chcem v EUR. Viete mi niekto poradiť ináč?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    moj nazor hovori nasledovne...no v paragrafe 71 zakona o dph je jasne napisane ze faktura musi obsahovat vysku dane spolu v slovenskych korunach...to jest ak vystavujete fakturu treba aby dph bola vycislena v SK...to je jediny problem a zavazny ...neviem aky mate software...ale fakturu by som vycislil v SKK pricom by som uviedol niekde v poznamkach kolko to je EUR a ze uhrada bude uskutocnena v EUR...inak neviem preco to chce silou mocou v EUR pretoze pokial viem tak slovenska koruna ma tendenciu posilovat ako oslabovat voci EUR cize vystavena FA v SKK nie je az tak stratovy biznis

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    Obchod s partnerom z ČR bol uzatvorený v EUR a nakoľko kurz EUR posledných dní je dosť pohyblivý, chceme sa uistiť, že na tom obchode vela nestratíme, lebo je to okolo 200.000 EUR a naša provízia nie je až taká veľká. Preto ju môj šéf chce mať v EUR, my dostaneme EUR a pošleme ďalej EUR bez ohľadu na to aký bude kurz EUR voči SKK. Ja som na fa aj napísala, že platba prebehne v EUR.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no a este by som sa oprel o paragraf zakona o uctovnictve 431/2002 --paragraf 4 ods 7 v pripade ze su pohladavky vystavovane v cudzej mene je uctovna jednotka povinna viest takuto pohladavku aj v slovenskej mene...to jest vystavil by som fakturu aj v SKK aj v EUR ak mi to neumoznuje komp tak rucne alebo vo worde a tak

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    No samozrejme evidovať ju budem v SKK a program na PÚ mám OMEGA, ale fa vystavujem vo WORDE, lebo môžem dopisovať špeciálne veci do fa, ktoré vystavujem.Ďakujem ti Vladko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.