Zavrieť

Porady

Opravy v uctovnictve

Dobry den, potrebujem radu od Vas skusenejsich ohladom uctovania oprav v ucte. Vec sa ma tak, ze som prebrala ucto a teraz len nachadzam same nezrovnalosti v minulych rokoch a tym padom zle zaciatocne stavy k 1.1.2011...

- stav na ucte 221 je nizsi od toho na vypise z banky cca o 2000eur. Ako zauctovat opravu?

- po urobeni inventarizacie uctov 314, 315 a 325 som zostala v soku:
ucet 314 ma byt k 31.12.2010 rovny 0, ale zostatok je cca 2500eur
ucet 315 ma zostatok k 31.12.2010 cca o 670000eur (!) viac ako ma mat
ucet 325 ma zostatok k 31.12.2010 cca o 480000eur (!) viac ako ma mat
Co s tym? Viem presne, v ktorych polozkach su chyby (rozdiely vznikli najma nespravnym alebo ziadnym zauctovanim Dohod o vzajomnom zapocte pohladavok a zavazkov) ale ako to teraz dat do poriadku? mozem urobit ich dodatocny zapocet teraz, ale aj tak mi na 315 zostane este 190000eur

- stav na ucte 259 je cca 63000eur, ma byt cca 500eur. S ohladom na mnozstvo obratov na 259 je nemozne najst konkretnu chybu

Ocenim kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ako prvé musíš overiť, či sa Tvoje počiatočné stavy za 2011zhodujú s konečnými stavmi za 2010. Musia sa zhodovať, nech sú akokoľvek zlé /bilančná kontinuita/. Potom musíš vyčísliť všetky chyby, aj tie o ktorých zatiaľ nevieš, aby MD=D. Potom doúčtuješ opravy chýb do bežného účtovného obdobia, aby si dosiahla požadovaný stav. Skrátka, zlé počiatočné stavy musíš zachovať a zaúčtovaním opráv dosiahnuť správny konečný stav. Dôvody a obsah opráv uvedieš v poznámkach k účtovnej závierke, text si priprav už teraz, lebo v marci si už nespomenieš, ako to v septembri bolo. Účty, ktorých zostatok nedokážeš zatiaľ rozpísať, musíš ponechať v stave, v akom sú a neskôr sa k nim vrátiť.

    hanulka05 je offline (nepripojený) hanulka05

    hanulka05
    Samozrejme pri nahadzovani pociatocnych stavov som vychadzala z konecnych stavov, cize ich mam rovnake. neskor som vsak zistila ze v ucte minulych rokov su chyby a tym padom konecne stavy 2010 nezodpovedaju skutocnosti a bude treba robit opravy.
    Moja otazka skor smerovala ku konkretnym uctovnym zapisom MD/D ako opravit uvedene chyby. Ide o dost vysoke sumy a nie som si ista ako a ci je mozne pouzit na opravy ucty 428,429...

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Ide o klasickú opravu chýb minulých účtovných období teda zo znenia otázky predpokladám, že ide o významnú chybu a teda neostáva nič iné len účtovať cez účet 428, alebo 429 v zmysle § 59 ods. 13 Postupov účtovania V PU. Mimochodom kritérium významnosti by malo byť určené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky takže si ho budete musieť asi vytvoriť.

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    A ešte by tu bola jedna možnosť upraviť si v internom predpise, že ide o nevýznamnú opravu a tým pádom by sa to účtovalo v zmysle § 5/1 Postupov účtovania V PU, ale to by podľa mňa už bolo v rozpore s verným zobrazením skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.