Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH

Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ninna
    Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
    Môžeš si ju uplatniť v I.Q.2006, predpokladám, že dátum prijatia vieš dokázať, resp. zdôvodniť.
    Paragraf 51:
    2/ Platiteľ vykoná odpočétanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ninna
    Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
    DPH si môžeš ešte uplatníť a podáš opravné DP za 4Q.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Nina, aby sme Ťa nepoplietli, môžeš podať aj opravné ako píše Tweety /lebo ešte nie je po dátume, kedy ste povinní podať DP/, ale môžeš to spraviť aj tak ako píšem ja, lebo si faktúru obdržala už po odovzdaní DP.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Ninna
    Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
    DPH si môžete uplatniť, pokiaľ ste už daňové priznanie urobili, môžete urobiť opravné daňové priznanie - ktoré sa môže podať do termínu na podanie DP. Správca dane berie do úvahy posledné podané DP. Myslím si však, že DPH z takejto faktúry môžeš uplatniť aj v 1. Q 2006 - posun o jedno zdaňovacie obdobie. Samozrejme nákladovo faktúru zaradíš do roku 2005 - ak tam patrí.

    Ja mám podobný príklad, faktúra s dňom dodania 10/2005 bola doručená 22. 12. 2005. Firma je mesačným platiteľom DPH. Musíme podať dodatočné daňové priznanie za 10/2005 ? Asi nie je možné uplatniť si DPH v DP za 12/2005. Klienti si neodložili ani obálku z uvedenej faktúry, kde by bola poštová pečiatka.

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    ja som mala taký prípad a metodička z DR SR mi jednoznačne povedala, že keď som di v predchádzajúcom období na túto fa neuplatnila DPH a fa som dostala až v nasledujúcom zdaňovacom období, tak nemusím podávať opravné, ale ju kludne dám do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Tak čo mám spraviť.Opravné či v 1Q 2006? Mne viac vonia ten 1Q nemám chuť komunikovať dodatočne s DÚ. A ako zdôvodnenie stačí pripnuť obálku s dátumom k faktúre?
    Ešte by ma zaujímalo mám potvrdiť zostatok tej firme k 31.12.2005 keď mi faktúru nemáme ešte zaevidovanú?????Chybu spravil prepravca tovaru, ktorý neodovzdal faktúru-tretí človek.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ninna
    Tak čo mám spraviť.Opravné či v 1Q 2006? Mne viac vonia ten 1Q nemám chuť komunikovať dodatočne s DÚ. A ako zdôvodnenie stačí pripnuť obálku s dátumom k faktúre?
    Nič nemusíte pripínať. Vaše právo spočíva v tom, že si vyberiete zdaňovacie obdobie, nakoľko faktúru ste obdržali do termínu na podanie daňového priznania.
    Ninna
    Ešte by ma zaujímalo mám potvrdiť zostatok tej firme k 31.12.2005 keď mi faktúru nemáme ešte zaevidovanú?????Chybu spravil prepravca tovaru, ktorý neodovzdal faktúru-tretí človek.
    Existencia záväzku je preukázaná. A zaúčtovanie faktúry a jej evidencia sú ovplyvnené iba vašimi internými postupmi. Záväzok je zrejme z toho čo uvádzate nespochybniteľný, čiže jeho existencia je dôvodná.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    GABAZ
    DPH
    Ja mám podobný príklad, faktúra s dňom dodania 10/2005 bola doručená 22. 12. 2005. Firma je mesačným platiteľom DPH. Musíme podať dodatočné daňové priznanie za 10/2005 ? Asi nie je možné uplatniť si DPH v DP za 12/2005. Klienti si neodložili ani obálku z uvedenej faktúry, kde by bola poštová pečiatka.
    Ak viete preukázať doručenie faktúry 22.12.2005 v tom prípade môžete uplatniť právo na odpočítanie dane za mesiac december 2005.
    Na faktúru uveďte dátum doručenia ... zákon týkajúci sa registratúry v mnohých veciach aj pomáha .-)

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Tým pripnutím opbálky k fa som myslela obhájenie že to mám v 1Q 2006. Doteraz som to robila tak že v prípade že sa niekde stratila fa a zistila som to v nasledujúcom Q dala som tam pečiatku došlo:........ a uplatnila som si to v tom Q kedy som dostala fa. Je to obhájiteľné??????

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ninna
    Tým pripnutím opbálky k fa som myslela obhájenie že to mám v 1Q 2006. Doteraz som to robila tak že v prípade že sa niekde stratila fa a zistila som to v nasledujúcom Q dala som tam pečiatku došlo:........ a uplatnila som si to v tom Q kedy som dostala fa. Je to obhájiteľné??????
    Ninna
    Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
    Ak máte doručené daňové priznanie do 25.1.2006 a to máte, nepotrebujete ani obálku, nakoľko právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v 4. Q 2005 alebo 1. Q 2006. Na faktúru uveďte dátum spadajúci do tohto obdobia.

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Niekedy som fakt rada že sme štvrťročný platcovia lebo tam je to obdobie na uplatnenie väčšie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.