Zavrieť

Porady

záloha na fin.plnenie-vysporiadanie

Maloobchodná firma vyfakturovala v 9/2005 splátkovej spoločnosti "zálohu na finančné plnenie". Firma obdržala úhradu na svoj účet, ale do konca roku 2005 túto zálohu "nespotrebovala". Čiže v jednoduchom...splátk.spoločnosť MO firme dala zálohu, aby pre ňu robila zmluvy so zákazníkmi a tým vlastne nebude po každej zmluve posielať MO firme peniaze na účet, ale sa to odčíta zo zálohy. MO firma po každom uzavretí zmluvy vystaví faktúru splátk.spoločnosti.......a ku koncu roku 2005 túto zálohu MO firma "nespotrebuje".

1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... ?
2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ?
3/ Ako by ste postupovali Vy ?
(jednoduché účtovníctvo)

ďakujem
Naposledy upravil jess : 21.01.06 at 20:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... príjem NZD?
    2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ? podľa mňa áno, ak je platiteľ DPH
    3/ Ako by ste postupovali Vy ? podľa 1 a 2
    (jednoduché účtovníctvo)

    prosím .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jess
    Maloobchodná firma vyfakturovala v 9/2005 splátkovej spoločnosti "zálohu na finančné plnenie". Firma obdržala úhradu na svoj účet, ale do konca roku 2005 túto zálohu "nespotrebovala". Čiže v jednoduchom...splátk.spoločnosť MO firme dala zálohu, aby pre ňu robila zmluvy so zákazníkmi a tým vlastne nebude po každej zmluve posielať MO firme peniaze na účet, ale sa to odčíta zo zálohy. MO firma po každom uzavretí zmluvy vystaví faktúru splátk.spoločnosti.......a ku koncu roku 2005 túto zálohu MO firma "nespotrebuje".
    1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... ?
    2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ?
    3/ Ako by ste postupovali Vy ?
    (jednoduché účtovníctvo)
    ďakujem
    1.príjem ovpyvň.ZD
    2.Mala
    3.?

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    dievčatá, tak teraz som z vašich odpovedí vedľa jak tá jedľa....ani ryba, ani rak
    Naposledy upravil jess : 21.01.06 at 20:40

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jess
    dievčatá, tak teraz som z vašich odpovedí vedľa jak tá jedľa....ani ryba, ani rak
    tiež som sa pobavila

    pozri zatiaľ toto
    http://www.porada.sk/showthread.php?...light=z%E1lohy
    Naposledy upravil KEJKA : 21.01.06 at 19:20

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Tak mi to vychádza, že prijatú zálohu zaúčtujem ako "príjem NZD".

    Aj vtedy, ak som platiteľ DPH, mám povinnosť vystaviť ostrú fa k preddavku ? Ja som to praktizovala tak, že som vystavila ostrú faktúru až keď sa spísala zmluva pre splát.spol. na čiastku na ktorú bola urobená zmluva, teda napr. na 4000,-... normálne som túto FA dala do príjmov OZD....do knihy pohľadávok a tam som dala, že to bolo uhradené preddavkom..... a z toho som zaplatila aj DPH. Tak to išlo ešte asi 3x a teraz mi to vychádza, že zbytok "nevyčerpanej" zálohy idem vrátiť späť splátkovej spoločnosti . Čiže do roku 2005 sa mi započítalo do príjmov OZD cca 16.000,- .

    S tou DPH som to pobabrala ?

    už som úplne popletená
    Naposledy upravil jess : 21.01.06 at 20:40

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jess
    Tak mi to vychádza, že prijatú zálohu zaúčtujem ako "príjem NZD".

    Aj vtedy, ak som platiteľ DPH, mám povinnosť vystaviť ostrú fa k preddavku ? Ja som to praktizovala tak, že som vystavila ostrú faktúru až keď sa spísala zmluva pre splát.spol. na čiastku na ktorú bola urobená zmluva, teda napr. na 4000,-... normálne som túto FA dala do príjmov OZD....do knihy pohľadávok a tam som dala, že to bolo uhradené preddavkom..... a z toho som zaplatila aj DPH. Tak to išlo ešte asi 3x a teraz mi to vychádza, že zbytok "nevyčerpanej" zálohy idem vrátiť späť splátkovej spoločnosti . Čiže do roku 2005 sa mi započítalo do príjmov OZD cca 16.000,- .
    S tou DPH som to pobabrala ?
    už som úplne popletená
    áno, aj mne to vychádza tak, že si to pobabrala - len ta citujem. Ak šlo o prijatú platbu vopred, tak rovnako ako každý iný platiteľ, si bola pvinna vystaviť faktúru a odviesť DPH z prijatej platby. Je evidentná súvislosť so zdaniteľnými plneniami.

    záloha na fin.plnenie-vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.