Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Ak na faktúre od dodávateľa mám zle vyčíslenú dph /rozdiel pár centov/, tak nárok na odpočet mám dph, ktorá je uvedená na faktúre, nakoľko túto musel dodávateľ zaplatiť? Alebo mám opraviť a nárok na odpočet bude iný ako je na faktúre?
Ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bud vrátiš faktúru na prepracovanie, alebo odpočítaš sumu na faktúre.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Ak na faktúre od dodávateľa mám zle vyčíslenú dph /rozdiel pár centov/, tak nárok na odpočet mám dph, ktorá je uvedená na faktúre, nakoľko túto musel dodávateľ zaplatiť? Alebo mám opraviť a nárok na odpočet bude iný ako je na faktúre?
Ďakujem
Údaje na faktúre opravovať nemôžeš, buď necháš fa prepracovať, alebo uplatníš toľko, koľko je na faktúre. Musíš postupovať tak, ako už uviedla v predch. príspevku Kejka.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Uvediem príklad z faktúry:
ZD= 121,-
DPH= 24,31
Spolu: 145,31

Takže ja účtujem presne ako je na faktúre, odpočet dph 24,31.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

O.K. už som pochopila, takže všetko presne ako je na faktúre, aj základ dane, dph aj sumu celkom.
Ďakujem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Keď robím DP, vznikajú mi rozdiely aj 2 € na DPH. Vznikajú nesprávnym zaokrúhľovaním napr. z ERP a to sa potom nazbiera. Ak mi zákazník zaplatil túto daň ja ju musím "odviesť" v rovnakej sume. Ak by to takto nefungovalo, došlo by k výzvam so strany DU, že majú opraviť DP, a tu by sme sa mohli obohatiť , aby to bolo v súlade so ZD.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, asi budem , ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Betina2 Pozri príspevok
Ahojte, asi budem , ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.
Tak uvažujem správne, že celý doklad dať ako nedaňový náklad a bez odpočtu dph? Ďakujem za info.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
doklad by som vrátila klientovi a vôbec neúčtovala, nech si vybaví faktúru a toto by bol len doklad o platbe.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Betina2 Pozri príspevok
Ahojte, asi budem , ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.

možno pripomienka úplne mimo - ale pozri identifikačné údaje, či je dodávateľ platiteľom DPH / či má IČ DPH / , ak nie je platiteľom nemal prečo rozpisovať základ a DPH ...
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

jeso Pozri príspevok
možno pripomienka úplne mimo - ale pozri identifikačné údaje, či je dodávateľ platiteľom DPH / či má IČ DPH / , ak nie je platiteľom nemal prečo rozpisovať základ a DPH ...
Doklad je od Baumaxu, takže je platiteľ dph....mám od nich vela dokladov a vždy to bolo OK, len nechápem, prečo teraz dali len toto....a áno, ide mi o odpočet, aj ked je to platené kartou.....vrátim to na doplnenie a potom sa uvidí, ved aj neskôr ked bude doklad (ak ho doplnia) tak sa to preúčtuje a ODPOčíTA V DALšOM OBDOBí....momentálne s tým asi nič aj tak neporiešim A aj tak nejde o velkú sumu, takže zatial to ponechám celé ako pohladávku voči držitelovi karty a potom sa uvidí...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, este sa vratim k povodnemu prispevku. Mne chodia od jednej firmy faktury, kde je tiez vysledna suma DPH par centov vzdy rozdiel oproti tomu ze mne vypocita softwer (a pocita dobre). Su to faktury kolaciky, takze to vznika pravdepodobne tym nacitavanim jednotlivych poloziek. Len vzdy je to tak, ze mne vyjde, ze by sme mali nizsi narok na odpocet ako je na fakture. Je spravne ze takto vystavuju faktury, nemal by ich softwer DPH vypocitavat z celkovej zaplatenej sumy? Musim si presne uplatnit co je na fakture, ak ju nechcem vracat na prepracovanie ( je ich vela) alebo si mozem uplatnit nizsiu sumu podla toho ako mi to vypocita PC (urcite nie vyssiu)?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, este sa vratim k povodnemu prispevku. Mne chodia od jednej firmy faktury, kde je tiez vysledna suma DPH par centov vzdy rozdiel oproti tomu ze mne vypocita softwer (a pocita dobre). Su to faktury kolaciky, takze to vznika pravdepodobne tym nacitavanim jednotlivych poloziek. Len vzdy je to tak, ze mne vyjde, ze by sme mali nizsi narok na odpocet ako je na fakture. Je spravne ze takto vystavuju faktury, nemal by ich softwer DPH vypocitavat z celkovej zaplatenej sumy? Musim si presne uplatnit co je na fakture, ak ju nechcem vracat na prepracovanie ( je ich vela) alebo si mozem uplatnit nizsiu sumu podla toho ako mi to vypocita PC (urcite nie vyssiu)?
Ak si uplatníš nižšiu DPH, ako je na faktúrach, za to Ťa nikdo kárať nebude, ale čo urobíš s tou neuplatnenou DPH? Ja by som to účtovala a odpočtovala tak ako je na faktúrach, veď dodávateľ odvedie a Ty si uplatníš, štát nedopláca, a predpokladám že je tam veľmi malý rozdiel, teda len niekoľko centový, či
1 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Stala sa mi taká vec, že mi dodávateľ opravil faktúru ponížením ceny. Poslal jednoducho opravenú faktúru s tým, že tú pôvodnú zlikvidijeme. Bola to faktúra z ČR a robili sme samozdanenie a následne odpočet. Problém nastal, že ja som to pozabudla opraviť v evidencii a zdanila som pôvodnú faktúru s vyššou sumou a následne vyššiu aj odpočítala. Je treba spraviť DDP? Konečný výsledok DP sa tým nezmení, bude stále ten istý.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ovena1 Pozri príspevok
Stala sa mi taká vec, že mi dodávateľ opravil faktúru ponížením ceny. Poslal jednoducho opravenú faktúru s tým, že tú pôvodnú zlikvidijeme. Bola to faktúra z ČR a robili sme samozdanenie a následne odpočet. Problém nastal, že ja som to pozabudla opraviť v evidencii a zdanila som pôvodnú faktúru s vyššou sumou a následne vyššiu aj odpočítala. Je treba spraviť DDP? Konečný výsledok DP sa tým nezmení, bude stále ten istý.
Podľa mňa DDP, lebo ti nesedí evidencia s podaným DP DPH.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

babi2 Pozri príspevok
Ak si uplatníš nižšiu DPH, ako je na faktúrach, za to Ťa nikdo kárať nebude, ale čo urobíš s tou neuplatnenou DPH? Ja by som to účtovala a odpočtovala tak ako je na faktúrach, veď dodávateľ odvedie a Ty si uplatníš, štát nedopláca, a predpokladám že je tam veľmi malý rozdiel, teda len niekoľko centový, či
no niekedy na niektorych aj 10 centov, vacsinou 5-8 centov. Mam na to upozornit dodavatela, je v poriadku, ze vystavuje takto faktury? neviem nevystavujem faktury za tovar, ale bola som v tom, ze DPH sa vypocitava z celkovej sumy za vsetok tovar. Komplikuje mi to aj samotne nahravanie faktur, pretoze kazdu jednu musim opravovat v PC.
ale dakujem za odpoved.
Naposledy upravil nika.sum : 20.10.11 at 13:18
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Teraz mi klient poslal doklad - nazov Dodaci list, ale obsahuje to IC DPH,DIC, ICo ako dodavatela aj odberatela,je tam vycisleny zaklad dane, dph a cena celkom, dokonca je tam aj cislo ziv.opravnenia, je tam len datum vyhotovenia a bolo to hradene platobnou kartou. Nemali by mi dodat fakturu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa popisu DL má všetky náležitosti faktúry v zmysle zákona.
ak nie je dátum dodania, je totožný s dátumom vystavenia.
1 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás o radu: Platca DPH registrovaný od 01.02.2011 dostal faktúru s nasledovnými údajmi:
dátum vyhotovenia: 06.05.2011
dátum dodania: 06.05.2011
dátum splatnosti: 13.05.2011
Ale v texte je : faktúrujem vám vyúčtovanie tepla za rok 2010 podľa prílohy (v roku 2010 ešte nebol platca DPH).
Myslím, že nemá nárok na odpočet, tak vás prosím o radu.
Ďakujem
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem
prosím poradíte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať