Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Dňa 26.09. sa firma prihlásila- registrovala dobrovoľne ako platca DPH. Dňa 27.09 prevzala užitkový automobil formou posupenia leasingu od inej firmy. V splátkovom kalendári mám dátum splatnosti 27.09. ale registrovana pre DPH som až od 28.09. Mám nárok si odpočítať DPH podľa § 55 zákona o DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    nárok na odpočítanie § 55 - môžeš odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý si nadobudla pred dňom, keď si sa stala platiteľom.
    U nás sa však podľa zákona o DPH leasing považuje za poskytnutie služby... takže ty si v pred registráciu nanadobudla žiadny majetok... ale službu... preto zastávam názor, že zo splátky splatnej dňa 27/09/2005 si nemôžeš podľa § 55 odpočítať dph

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zuzka79
    Ale istinu zaradujem do majetku a tento majetok potom odpisujem ?
    Daň z príjmu, účtovníctvo a daň z pridanej hodnoty sú 3 rôzne oblasti. Pre účely dane z pridanej hodnoty je leasing služba, pre účely účtovné, ako i ZDP je obstaranie majetku na leasing - obstaraním majetku

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    no dobre, istinu zaraduješ do majektu.. ale len pre účely DzP a odpisovanie... ako ekonomický užívateľ... ale právne vec tvoja nie je...
    z pohľadu DPH nemáš žiadne nadobudnutie majektu.. to bude až pri vyfakturovaný KC

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Skús sa dohodnúť s druhou stranou o zmene dátumu o jeden alebo 2 dni, im to nič neovlyvní a tebe to pomôže.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    pyton
    Skús sa dohodnúť s druhou stranou o zmene dátumu o jeden alebo 2 dni, im to nič neovlyvní a tebe to pomôže.
    Ovplyvní ... oni majú opakované plnenie a nedokázali by obhájiť zmenu. Jedná s o postúpený leasing

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    pyton
    myslela som dátum 28.9., ten by nemal druhej strane nič ovplyvniť, nie?
    Opakované plnenie je uskutočnené v presných termínoch. Mám za to, že ak je splátkový kalendár (a je o ňom stopa aj u pôvodného nájomcu) leasingovka si nedovolí nič upraviť.
    Ale okrem toho, jedná sa len o jednú bežnú splátku. Tak to hádam nebude katastrofálny dopad.

    zuzka79 je offline (nepripojený) zuzka79

    zuzka79
    Ďakujem za radu vôbec som si neuvedomila že z pohľadu DPH je to služba. Ešte raz ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.