Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri prepočte koeficientom

Dobrý deň poraďáci! Som tu nová, ale stránku už prezerám a študujem dlhšiu dobu. Nakoľko si teraz neviem sama poradiť a odpoveď mi nevedia dať ani na DÚ, prosím o radu Vás.
Naša firma je vzdelávacia spoločnosť a stali sme sa platcom DPH, pretože už nevykonávame iba činnosť oslobenú od DPH /vzdelávanie nezamestnaných, evidovaných na ÚPSVaR/, ale aj vzdelávanie iných - zamestnancov rôznych spoločností. Neviem, kde si môžem uplatniť odpočet v celej výške, a kde iba koeficientom. Napr., ako je to s nákupom kancelárskej techniky, PHM, telekomunikačné služby, spotrebný tovar používaný v kancelárii, nie na kurzoch. Platí tu prepočet koeficientom?
A ďalšia moja otázka znie, že ak si uplatním odpočet DPH z už nakúpeného IM pred registráciou, mám DPH taktiež prepočítať koeficientom? Jedná sa o kopírku, počítač a sedaciu súpravu používané v kancelárii.Prosím niekoho o radu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    Odpočet DPH bez prepočítania koeficientom môžeš použiť len v prípadoch, ktoré preukázateľne s oslobodenými činnosťami nesúvisia, ináč všetko prepočítať.

    Bodena je offline (nepripojený) Bodena

    Bodena
    Ďakujem Ti Bea za odpoveď, ale aj tak nechápem, ako mám uplatniť odpočet DPH, napr. pri nákupe stravných lístkov, keď v zákone sa píše, že platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb,ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Aj v tomto prípade mám použiť koeficient?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Bodena
    Ďakujem Ti Bea za odpoveď, ale aj tak nechápem, ako mám uplatniť odpočet DPH, napr. pri nákupe stravných lístkov, keď v zákone sa píše, že platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb,ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Aj v tomto prípade mám použiť koeficient?
    Nebola som to síce, ja, čo som Ti odpovedala, len som súhlasila s odpoveďou Anairdy.
    Ide o to, že koeficientom musíš prepočítať všetko, čo aj len čiastočne súvisí s činnosťami oslobodenými. Teda napr. nakúpiš stravné lístky, ktoré poskytuješ zamestnancom, ktorí nejakým spôsobom vykonávajú činnosť, ktorá súvisí so zabezpečením aj Vašich činností oslobodených, tak musíš počítať koeficient.
    Ale u Teba je možné, že môžeš vyčleniť niektoré služby a tovary, ktoré použiješ len pri neoslobodených činnostiach a tam by som odpočítala DPH v plnej výške a naopak možno vieš vyčleniť, čo použiješ len na oslobodené činnosti a tam by si si nemala odpočítať DPH vôbec.
    Odporúčam Ti, aby si si prečítala metodický pokyn Daňového riaditeľstva k problematike odpočítania DPH, možno Ti niektoré veci viac objasní. Pripájam ho.

    Odpočet DPH pri prepočte koeficientom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.