Zavrieť

Porady

Predaj HIM a DPH.

Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana G.
Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Podľa môjho názoru by si mala vychádzať zo zostatkovej ceny a DPH odviesť v príslušnom štvrťroku alebo mesiaci , v ktorom prišlo k predaju .
0 0
Jana G. Jana G.

Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

Ešte doplním moju otázku. Urobím úpravu DPH t.j. rozdiel mám zost.hodnotu väčšiu ako sme HIM predali. napr. predaj 20 000,- ZC 40 000,- . Z 20tis. odvediem DPH 3800,- ale zo ZC je DPH 7 600,-. Takže záver 3 800,- budú zdaniteľné obchodu - daň takže nemôžem zase odviesť DPH zo zostatkovej ceny ale podľa mňa z rozdielu. A kde to uviesť v daňovom priznaní DPH. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jana G.
Ešte doplním moju otázku. Urobím úpravu DPH t.j. rozdiel mám zost.hodnotu väčšiu ako sme HIM predali. napr. predaj 20 000,- ZC 40 000,- . Z 20tis. odvediem DPH 3800,- ale zo ZC je DPH 7 600,-. Takže záver 3 800,- budú zdaniteľné obchodu - daň takže nemôžem zase odviesť DPH zo zostatkovej ceny ale podľa mňa z rozdielu. A kde to uviesť v daňovom priznaní DPH. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Je to nejajé prekomplikované.
Ak predáte majetok cudziemu odplata=20000,- daň 3193,30,-)
Ak predáte majetok zamestnancovi alebo podľa § 8 ods. 3 , ,odvediete daň zo ZC § 22ods.5 ZC je cena bez DPH =40000.t.j. 7,600. V DP to uvediete normálne na r. 3 (40000)a 2 (7600).
Pri predaji cudziemu (r. 3 16807, r.2 3194)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ALBO
Je to nejajé prekomplikované.
Ak predáte majetok cudziemu odplata=20000,- daň 3193,30,-)
Ak predáte majetok zamestnancovi alebo podľa § 8 ods. 3 , ,odvediete daň zo ZC § 22ods.5 ZC je cena bez DPH =40000.t.j. 7,600. V DP to uvediete normálne na r. 3 (40000)a 2 (7600).
Pri predaji cudziemu (r. 3 16807, r.2 3194)
ALBO žiaden § nás neviaže k tomu , že ak mám HM ktorý ešte odpisujem a z môjho rozhodnutia sa ho rozhodnem predať , tak musím vychádzať zo zostatkovej ceny . Berem v úvahu , že som si uplatnila odpočet DPH v celej čiastke pri jeho zaradení .

Ja som predávala jeden stroj cudziemu a po konzultácii s daňovým poradcom som dala zostatkovú cenu stroja + DPH .
0 0
Jana G. Jana G.

Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

Albo, ja som to myslela tak, že keď HIM predáme za menšiu hodnotu ako vlastne je zostatková cena. Takže som chcela vedieť či z rozdielu o čo menej vyfakturujem mám odviesť dDPH. T.j. 40 000 ZC na karte a predaj faktúra 20 000,- + DPH. Takže chcem vedieť, či upraviť odvod DPH v príslušnom mesiaci a kde na ktorom riadku to uviesť túto úpravu. Ďakujem.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jana G.
Albo, ja som to myslela tak, že keď HIM predáme za menšiu hodnotu ako vlastne je zostatková cena. Takže som chcela vedieť či z rozdielu o čo menej vyfakturujem mám odviesť dDPH. T.j. 40 000 ZC na karte a predaj faktúra 20 000,- + DPH. Takže chcem vedieť, či upraviť odvod DPH v príslušnom mesiaci a kde na ktorom riadku to uviesť túto úpravu. Ďakujem.
Nie. Ak predávate majetok osobe cudzej / nie podla § 8 ods. 3) tak základom pre výpočet dane je dohodnutá cena znížená o daň . Kludne ho môžete predať za menšiu aj vačšiu cenu ako je ZC, pre odvod dane bude dôležitá predajná cena.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zita5
ALBO žiaden § nás neviaže k tomu , že ak mám HM ktorý ešte odpisujem a z môjho rozhodnutia sa ho rozhodnem predať , tak musím vychádzať zo zostatkovej ceny . Berem v úvahu , že som si uplatnila odpočet DPH v celej čiastke pri jeho zaradení .

Ja som predávala jeden stroj cudziemu a po konzultácii s daňovým poradcom som dala zostatkovú cenu stroja + DPH .
Priznám sa nerozumiem tomu čo píšete. Veď ja som napísala , že nie ZC ale kúpna cena je dôležitá.

Okrem § 8 ods.3 a !§22 ods.5, kde sú výklady rôzne a striktne zo zákona vyplýva, že ak predám zamestnancovi majetok, pričom predajná cena je nižžia ako ZC daňová, potom odvediem daň zo ZCD.
Počula som už na školení aj taký výklad zákonodarcov, že §8 ods. 3 sa týka len darovania, a vždy je rozhodujúca predajná cena (len nesmie byť moc malá). Ale to je len výklad. V zákone je to myslím tak ako som to napísala.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mala som prípad , že mali sme zaradený stroj , ktorý stál 1 500 000,- Sk včetne DPH . DPH sa uplatnila na odpočet . Asi po dvoch rokoch odpisovania sme ho predali a poradkyňa nám striktne povedala , že nemôžeme stroj predaj za nižšiu cenu ako zostatkovú . V tej dobe bola zostatková hodnota okolo 650 000,- Sk + DPH. Podotýkam , že to bol predaj cudziemu .
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zita5
Mala som prípad , že mali sme zaradený stroj , ktorý stál 1 500 000,- Sk včetne DPH . DPH sa uplatnila na odpočet . Asi po dvoch rokoch odpisovania sme ho predali a poradkyňa nám striktne povedala , že nemôžeme stroj predaj za nižšiu cenu ako zostatkovú . V tej dobe bola zostatková hodnota okolo 650 000,- Sk + DPH. Podotýkam , že to bol predaj cudziemu .
No možno sa vyjadria aj iný, ale DPH nikdy nepodmieňovala predajnú cenu a výšku odvodu DPH cudziemu zostatkovou cenou.
Obvyklá cena bola do roku 2004 (apríl) pre osoby blízke a inak dohodnutá cena. Dokonca aj symbolická koruna.
Možno pre daň z príjmov to bolo v minulosti nevýhodné, lebo predajná cena sa porovnávala so ZCD ale už ani to dnes neplatí.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ďakujem za vyjadrenie , nuž počkám čo napíšu ostatní .
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja by som si chcela overiť nasledujúci prípad: klient FO ide zakladať s.r.o. Fungovať budú naďalej obidve firmy, len z tej prvej (zo živnosti) chce previesť nejaký majetok (napr. auto) do s.r.o. Musí auto predať v zostatkovej cene? Zaujíma ma to z hľadiska DPH aj dane z príjmov. Ďakujem za odpovede.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

dogicka
Ja by som si chcela overiť nasledujúci prípad: klient FO ide zakladať s.r.o. Fungovať budú naďalej obidve firmy, len z tej prvej (zo živnosti) chce previesť nejaký majetok (napr. auto) do s.r.o. Musí auto predať v zostatkovej cene? Zaujíma ma to z hľadiska DPH aj dane z príjmov. Ďakujem za odpovede.
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Manual
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...
Áno SZČO bude v s.r.o. spoločník aj konateľ. Tiež som rozmýšľala nad znaleckým posudkom, nie je to až taký veľký výdavok a DÚ pri daňovej kontrole by vlastne nemal čo napadnúť. Aspoň dúfam. Nemám s týmto zatiaľ žiadnu skúsenosť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Manual
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...
Doplňam tento príspevok tým, že v Obchodnom zákonníku §59a ods.1 hovorí o takýchto predajoch.
Pekný deń...
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

§ 59a Obchodného zákonníka
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

Manual ďakujem za radu. Prosím vás vie mi niekto vysvetliť ako to má vyzerať v praxi? Myslím tú zvýraznenú časť, že zmluva môže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dogicka
Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.
Nielen to. Máme tam aj úplné znenia spoločenských zmlúv, podpisové vzory a ostatnú dokumentáciu, ktorej sa táto povinnosť týka, ako je vidieť aj z pripnutého znenia § 59a.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

dogicka
§ 59a Obchodného zákonníka
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

Manual ďakujem za radu. Prosím vás vie mi niekto vysvetliť ako to má vyzerať v praxi? Myslím tú zvýraznenú časť, že zmluva môže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.
Takýto predaj som nerobil, ale nevidím v tom problém. Asi by som postupoval tak, že do zmluvy by som uviedol bod, do záverečných ustanovení, kedy nadobúda zmluva účinnosť tj v zmysle §59a Obch. zákonníka. Zmluvu so znaleckým posudkom by som dal uložiť do zbierky listín, tak ako dávaš na uloženie iné veci. Až potom by som zrealizoval vlastný predaj, vystavil faktúru a jej úhradu atď.
Prakticky zmluva môže byť uzatvorená a uložená do zbierky listín v ten istý deň, nič tomu nebráni. K zmluve by som si pripol potvrdený list o uložení.
Pekný večer...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Nezakladám novú tému, pretože názov tejto úplne vystihuje môj problém. Vlastne nie môj, len som dnes dostala nasledovnú otázku:
Firma mala vo svojom majetku zaradenú budovu, ktorú sa rozhodla predať. Dodávam, že je platcom DPH. Budovu predal bez DPH. Následne konzultovali s DU, či majú uplatňovať koeficient pri podávaní DP. DU povedal, že ano. Je tento postup správny, ak sa v zákone píše, že by to nemalo vstúpiť ani do čitateľa ani do menovateľa vzorca na výpočet koeficientu? Ak je tak, načo potom počítať koeficient, keď k sa bude rovnať 1?
Ďakujem
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

posúvam...
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Pravdepodobne sa môj problém týka tejto témy.
Naša firma účtuje v JÚ v roku 2005 nebola platcom DPH a kúpila osobný automobil v celkovej čiastke 260000,- dph neuplatnené úfirma ktorá automobil predávala neučtovala dph na faktúre./
v roku 2005 aj 2006 neboli uplatnené odpisy automobil je stale ako HIM za rok 2007 ako by mala firma postupovať pri predaji thoto autombilu ke´d je platca DPH musí uplatniť DPH pri predaji keď nakúpila bez DPH ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať