Zavrieť

Porady

Predaj HIM a DPH.

Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na osobný automoil sa DPH pri predaji neuplatňuje.
(to len predajcovia áut uplatňujú)
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ďakujem za odpoveď. A predaj automobilu na zaklade kúpno predajnej zmluvy sa zdaňuje? Myslím daň z príjmu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Ahojte,
čítam túto tému a ziťujem, že som pravdepodobne urobila chybu. Predali sme úžitkové auto zamestnancovi za cenu nižšiu ako ZC. DPH sme však odviedli z predajnej ceny bolo to za mesiac 11/2007 sme mesačný plátca DPH.
Musím to všetko opraviť a dostanem za to nejakú pokutu?
Ďakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

MartinkoK Pozri príspevok
Ahojte,
čítam túto tému a ziťujem, že som pravdepodobne urobila chybu. Predali sme úžitkové auto zamestnancovi za cenu nižšiu ako ZC. DPH sme však odviedli z predajnej ceny bolo to za mesiac 11/2007 sme mesačný plátca DPH.
Musím to všetko opraviť a dostanem za to nejakú pokutu?
Ďakujem
Mali ste postupovať podľa § 22/5, teda DPH odviesť z daňovej ZC. Podáte dodatočné DP. Ak ste mali DPov. v 11 tak a ak sankcia presiahne 500Sk tak ju vyrubia, SAnkcia sa počíta dlžná daň x cca 6% + ešte po novom úrok z omeškania.(zákon 511/35)
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

ALBO Pozri príspevok
Mali ste postupovať podľa § 22/5, teda DPH odviesť z daňovej ZC. Podáte dodatočné DP. Ak ste mali DPov. v 11 tak a ak sankcia presiahne 500Sk tak ju vyrubia, SAnkcia sa počíta dlžná daň x cca 6% + ešte po novom úrok z omeškania.(zákon 511/35)
A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

MartinkoK Pozri príspevok
A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.
NIKTO NEPORADÍ
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

MartinkoK Pozri príspevok
A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.
PROSÍM PORADTE NIEKTO
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
1. Mali ste postupovať podľa par. 22 ods 5 - dodanie zamestnancovi to jest zo zostatkovej ceny daňovej bolo treba odviesť daň.
2. posúdiť či nepôjde o nepeňažný príjem zamestnanca ak nejde o cenu trhovú.
3. Posudok vám nepomôže pretože zákon hovorí o ZC nie o cene v posudku
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

na osobnýá automobil sa pri predaji neuplatňuje dph neviete podľa akého paragrafu ?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jana G. Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Pri predaji je základom dane dohodnutá predajná cena §22/1 bez dane.
Ak by ste ho predávali zamestnancovi alebo sebe §8/3 za nižšiu cenu ako hovorí §22/5, tak DPH musíte podľa toho dopočítať na DPH vychádzajúcu zo ZCdaňovej.
0 0
komoda komoda

komoda je offline (nepripojený) komoda

Dobry den,

ja mam podobny problem. Aj vdaka Vasim prispevkom sa mi ho uz ciastocne podarilo rozlustit, za co dakujem... Pokial ale predam dlhodoby hmotny majetok "cudzej" osobe, nepodnikatelovi, je zakladom dane z pridanej hodnoty zostatkova alebo predajna cena? (Keďže majetok predavam nepodnikatelovi, existuje predpoklad, ze nebude sluzit na podnikanie). Dakujem pekne za odpoved.

§8 ods. (3) - Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
komoda Pozri príspevok
Dobry den,

ja mam podobny problem. Aj vdaka Vasim prispevkom sa mi ho uz ciastocne podarilo rozlustit, za co dakujem... Pokial ale predam dlhodoby hmotny majetok "cudzej" osobe, nepodnikatelovi, je zakladom dane z pridanej hodnoty zostatkova alebo predajna cena? (Keďže majetok predavam nepodnikatelovi, existuje predpoklad, ze nebude sluzit na podnikanie). Dakujem pekne za odpoved.

§8 ods. (3) - Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
??? celkom nerozumiem otázke. Ale ak predávate nehnuteľnosť môžte dôjsť do dvoch situácii:

a) ak od prvej kolaudácii alebo použitia neprešlo päť rokov ste povinný zdaniť tento predaj bez ohľadu an to komu to predávate a dph budete vypočítavať z predajnej ceny nie zostatkovej ceny
b) ak od prvej kolaudácii alebo použitia ubehlo viac ako 5 rokov potom ide o predaj oslobodený od dph bez ohľadu či ide o platiteľa alebo neplatiteľa.
0 0
komoda komoda

komoda je offline (nepripojený) komoda

Dakujem. Nie, nepredavame nehnutelnost. Jedna sa o hnutelnu vec - konkretne osobny automobil, pri ktorom bola nasou spolocnostou odpocitana DPH na vstupe zaplatena colnemu uradu (kedze automobil sme dovazali z tretich krajin za ucelom jeho predaja). Nie je mi vsak jasne, ze pokial automobil predam spomenutej osobe, bude zakladom pre vypocet danovej povinnosti DPH zostatkova cena alebo predajna cena (§8 ods.3 a § 22 ods. 5)? Z dovodu, ze sa nam automobil nepodarilo predat drahsie, bude predajna cena nizsia ako cena zostatkova...

Predaj aut mame v predmete cinnosti, no nie je to nasou prevazujucou cinnostou (uvedeny obchod urobime iba raz). Teraz som vsak na vazkach, ci v tomto pripade nemame postupovat v zmysle § 66 zákona o DPH (t.j. zakladom dane je rozdiel medzi predajnou cenou a kupnou cenou znizeny o dan)?


Dakujem este raz.
Naposledy upravil komoda : 17.03.08 at 16:16
0 0
komoda komoda

komoda je offline (nepripojený) komoda

Nevie mi prosim niekto poradit?
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Zdravím, chcela by som poprosiť tiež o radu. Fo živnostník plátca DPH kúpil od súkromnej osoby v roku 2005 budovu s pozemkom, ktorú zaradil do majetku firmy a začal odpisovať. Na kúpu si zobral úver z banky. V roku 2008 budovu aj s pozemkom predá. Chcem sa spýtať ako to bude v prípade ak predá 1)FO tiež plátcovi DPH 2)FO , ktorá nie je plátca DPH 3)FO - nepodnikateľ Ako správne zaúčtovať v JÚ túto skutočnosť, čo s DPH a ako to bude ďalej s úverom, ktorý bude aj naďalej splácať. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Bartošová Milada Pozri príspevok
Zdravím, chcela by som poprosiť tiež o radu. Fo živnostník plátca DPH kúpil od súkromnej osoby v roku 2005 budovu s pozemkom, ktorú zaradil do majetku firmy a začal odpisovať. Na kúpu si zobral úver z banky. V roku 2008 budovu aj s pozemkom predá. Chcem sa spýtať ako to bude v prípade ak predá 1)FO tiež plátcovi DPH 2)FO , ktorá nie je plátca DPH 3)FO - nepodnikateľ Ako správne zaúčtovať v JÚ túto skutočnosť, čo s DPH a ako to bude ďalej s úverom, ktorý bude aj naďalej splácať. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
NA par. 38 /1 z o DPH sa pozeráme z hľadiska prvej kolaudácie stavby.

1. môže sa rozhodnúť, či bude v režime DPH, alebo bude dodanie od dane oslobodené. Ak však od prvej kolau. neuplynulo 5 rokov, je predaj predmetom dane, kt. FA vždy v režime DPH.
- vzniká vlastná daňová povinnosť, ak predáva v režime DPH. Predaj účtujeme-POZD (čiastka bez DPH). V rámci uzav. účt. operácií ako VOZD zaúčueme ZC nehnuteľnosti.
- pozemok- na stratu z pozemku sa neprihliada. e dobré dať do KZ i hodnotu pozemku.

2. Detto ako 1) - platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslob. od dane

3. na základe kúpnej zmluvy.

Čo sa týka úveru:
- môže sa celý vyplatiť, ak dostanete PP od kupujúceho
- ak bol však úver poskytnutý na práve túto nehnuteľnosť, kt. sa predaom vyradila z OM, úroky z úveru nebudú VOZD, vzťahuú sa priamo na nehnut.
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Ďakujem Betka, len ešte nechápem trochu tú prvú kolaudáciu, jedná sa o starší rodinný dom, ktorý majiteľka zdedila po rodičoch a po 10 rokoch predala uvedenému živnostníkovi, nerobili sa tam prestavby len menšie úpravy na ktoré nebolo treba stavebné povolenie, takže tam nebola žiadna kolaudácia.
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

Prosím o radu.

Vedieme JÚ. Sme platcami DPH. Postavili sme hotel (zaoberáme sa staveb.činnosťou aj cestovným ruchom). Skolaudovali sme ho v 2/2008.
Doteraz sme všetky výdavky súvisiace s obstaraním účtovali na OBSTARANIE - VNZD.
V r.2007 sme založili s.r.o. a hotový hotel chceme predať s.r.o-čke. Prosím podaďte z čoho máme pri predaji vychádzať?
1) máme sudnoznal.posudok na cenu hotela. Treba odviesť z predajnen ceny DPH? S.r.o.-čka je tiež platcom DPH.
2) môžeme vytvoriť splat.kalendar pre s.r.o.?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
NICOLETTA Pozri príspevok
Prosím o radu.

Vedieme JÚ. Sme platcami DPH. Postavili sme hotel (zaoberáme sa staveb.činnosťou aj cestovným ruchom). Skolaudovali sme ho v 2/2008.
Doteraz sme všetky výdavky súvisiace s obstaraním účtovali na OBSTARANIE - VNZD.
V r.2007 sme založili s.r.o. a hotový hotel chceme predať s.r.o-čke. Prosím podaďte z čoho máme pri predaji vychádzať?
1) máme sudnoznal.posudok na cenu hotela. Treba odviesť z predajnen ceny DPH? S.r.o.-čka je tiež platcom DPH.
2) môžeme vytvoriť splat.kalendar pre s.r.o.?
predaj nehnuteľnosti musíte zaťažiť DPH pretože nesplňate základnú podmienku 5 rokov od prvej kolaudácie.
Čo sa týka predajnej ceny je to na obchodných vzťahoch medzi kupujúcim a predavajúcim. Súdnoznalecký posudok nie je podstatný pri obchodných vzťahoch. Len si treba dávať pozor aby vám daňový úrad nenapadol že ste nepoužili bežnú cenu, t.j. použili ste závislú cenu...
forma úhrady je takisto na dohode medzi Vami...t.j. môžte to predať aj na splátky...potom však treba zadefinovať kedy prechádza vlastníctvo má to vplyv na odvod DPH...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať